Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.3.2009, 12:01   1

Shkrim i cituar Prishtinė: KEK-u pėrgėnjeshtron Bankėn Botėrore


Para disa ditėsh, drejtuesit e Bankės Botėrore nė shtetin shqiptar tė Veriut kanė deklaruar se nė fund tė vitit 2010 KEK-u rrezikon tė mbetet pa qymyr, pėr shkak se miniera e Bardhit dhe Mirashit po shteren, e ajo e Sibofcit nuk duket se do tė shfrytėzohet sė shpejti.

Kėto deklarata janė hedhur poshtė nga drejtuesit e KEK-ut, tė cilėt pohojnė se nuk ka asnjė rrezik pėr mungesė qymyri, ndėrsa ēėshtja e Sibofcit ėshtė nė vijė.

“Mihjet aktuale tė KEK-ut, pėrkatėsisht Bardhi dhe Mirashi, parashihet tė mbyllen nė vitin 2012, ndėrsa Stacioni i Sitnicės do tė mbyllet mė 2014. Aktualisht rezervat nė kėto mihje janė mbi 25 milionė tonė”, tha Viktor Buzhala, zėdhėnės i kėsaj korporate. "Sibovci Jug-Perėndim", tha ai, "parashihet tė hapet gjatė vitit 2010".

Buzhala pohoi gjithashtu se Banka Botėrore nuk ka tė drejtė as kur flet pėr ēėshtjen e tenderėve.

“Tashmė shumica e tenderėve kanė pėrfunduar dhe dihen fituesit, si pėr riparimin e ekskavatorėve, ashtu edhe pėr riparimin e shiritave transportues tė qymyrit”.

http://www.gazetaexpress.com/index.p...o/5158/C4/C14/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:52.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.