Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.3.2009, 16:07   1
Zymtterr
anėtar/e
 
Zymtterr
 
Anėtarėsuar: 6.2008

Pyetje Disku i Festit


Ėshtė njė pyetje pak si pa lidhje por a di njeri diēka pėr kėtė diskun.

Quhet 'stampimi mė i vjetėr i njerėzimit'dhe deri mė sot nuk ėshtė interpretuar dhe zbėrthyer shkencėrisht.Zbuluar nė 3 korrik 1908 nga Luigi Pernier nė themelet e pallatit Phaistos nė Kretė(nga greqishtja Δίσκος της Φαιστού)

Datuar nė shek.17 p.k d.m.th mė shumė se 3.500 vjet e vjetėr.Ndryshuar sė fundmi nga Zymtterr : 28.3.2009 nė 16:21.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.3.2009, 16:19   2
Zymtterr
anėtar/e
 
Zymtterr
 
Anėtarėsuar: 6.2008

Pyetje


Me njė diametėr prej 16 cm,pėrmban njė formė spirale ku dallohen lehtėsisht figura njerėzish,kafshėsh dhe bimėsh.Gjithsej janė 242 shenja tė printuara nė tė,tė cilat janė nė mes tė ndara me vija ndarėse qė japin nė tėrėsi 61 grupime me ndarje nė mes.Tė dyja anėt janė quajtur A dhe B sepse nuk dihet ende se cila ėshtė ana fillestare.

Shumica e motiveve gjithsesi nuk ėshtė deshifruar.Pamje tė tjera dhe nyje pėr lexim vijojnė,do mė interesonte tė dija njė farė interpretimi ose literaturė sepse sot sapo bleva njė varėse tė tillė nė njė treg antikuaritesh(jo jo origjinali ėshtė nė muze )dhe do doja tė dija mė tepėr pėr tė.Flm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.3.2009, 23:00   3
kalimtar/e
 
Se ēfarė pėrfaqėson "disku", nuk dihet tamam. Kalendar ndoshta?! Por tė gjithė i njohin si "shkrimi linear" A dhe B.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.5.2009, 04:13   4
joiluminati
 
Mendohet se perdorej per llogarijtet dhe regjistrimin e shkembimeve tregetare.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.