Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.4.2009, 00:45   1

Shkrim i cituar Dumre: Liqen i ri karstik nė formim?


Nga fillimi i kėsaj jave nė afėrsi tė rezervuarit tė fshatit Liēaj tė komunės sė Shalėsit nė Shkumbin, ėshtė krijuar njė gropė gjigante karstike thellėsia e sė cilės vetėm sot shkon nė 100 metra, ndėrsa diametri 30 metra. Pėrmasat e gropės nė zonėn e Dumresė, vazhdojnė tė thellohen nga ora nė orė, ndėrkohė gjeologėt paralajmėrojnė probleme tė mėdha nėse gropa vazhdon tė jetė aktive, pasi ndodhet vetėm 50 metra nga rezervuari i Kashtės dhe ka rrezik pėrmbytjeje.

Gropa ka ujė nė fund dhe ndodhet nė formacion gipsi, i cili nė prani tė ujėrave nėntokėsorė tretet. Gropa tė tilla janė shkak i krijimit tė njė numri tė madh i liqenesh karstike nė zonėn e Dumresė dhe sipas gjeologoėve janė dhėnė shenjat e para tė krijimit tė njė liqeni tė ri.

“Bėj thirrje, pasi nga momenti nė moment fundosja e kėsaj grope mund tė sjelli shkarkimin e miliona metėr kub ujė e cila do tė jetė njė katastrofė e madhe pėr tė gjithė zonėn dhe banorėt qė ndodhen kėtu”- tha deputeti i zonės, Ndriēim Hysa.

http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=35797
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.4.2009, 15:51   2

Shkrim i cituar Dumre: Ekspertėt pohojnė se gropa nuk paraqet rrezik


"Gropa karstike e hapur njė ditė mė parė nė fshatin Shalės tė rrethit tė Elbasanit me njė diametėr prej 30 metra dhe thellėsi prej 100 metrash, nuk pėrbėn rrezik pėr banorėt si edhe pėr rezervuarin e Kashtės qė ndodhet rreth 50 metra larg saj, dhe ka njė kapacitet 2.7 milionė m3 ujė" - kanė pohuar gjeologėt qė kanė kryer hetimin e menjėhershėm tė gropės karstike nė fshatin Shalės tė qytetit tė Shkumbinit.

Inxhinieri Ndriēim Sinani tha se, "gropa vazhdon te jetė nė gjendje aktive, por shpejtėsia e rritjes sė pėrmasave te saj ka tendenca rėnie". Nė kushtet aktuale tė zhvillimit tė kėsaj grope, ekspertėt i kane propozuar Ministrisė sė Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit qė tė financojė nė mėnyrė urgjente njė projekt pėr mbushjen e kėsaj grope.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=56454
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.