Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 3.4.2009, 12:46   1

Shkrim i cituar Tiranė: Kuvendi, nacionalistėt e L2B nuk ishin "kolaboracionistė"


E djathta parlamentare i ka dhėnė fund dje debatit pėr dėmshpėrblimin e nacionalistėve tė pėrndjekur nga regjimi komunist, duke miratuar nė tėrėsi ndryshimet nė ligjin "Pėr dėmshpėrblimin e tė pėrndjekurve politikė". Ligji ėshtė miratuar me 71 zėra pėr, 30 kundėr dhe 1 abstenim.

Nė bazė tė ligjit iu lind e drejta pėr t'u dėmshpėrblyer tė gjithė atyre qė janė burgosur apo pushkatuar nga komunistėt si "kolaboracionistė" gjatė viteve tė Luftės sė Dytė Botėrore.

E majta parlamentare, si pasardhėse e komunistėve, e cilėsoi kėtė akt si "njė provokim qė i bėhet sė majtės nė Shqipėri dhe njė goditje e fortė qė i bėhet Luftės Nacionalēlirimtare, por edhe vetė ish-tė pėrndjekurve, tė cilėt sipas kėtyre ndryshimeve, barazpeshohen me kolaboracionistėt e pushtuesit".


Citim:
Ligj nr. 10.111, datė 2.04.2009 "Pėr disa shtesa dhe ndryshime nė ligjin nr. 9831, datė 12.11.2007 "Pėr dėmshpėrblimin e ish tė dėnuarve politikė tė regjimit komunist".

Neni 1

Qeveria pėrcakton procedurėn e shqyrtimit administrativ tė kėrkesave, si dhe masėn e dėmshpėrblimit pėr familjarėt e viktimave, tė ekzekutuara padrejtėsisht, pa gjyq.

Neni 2

Internimi i ish-tė dėnuarve nė kampet me rrethim me tel me gjemba, provohet me aktin administrativ, ose me dokument zyrtar.

Neni 3

?

Neni 4

Listės sė veprave penale politike, i shtohen edhe ato vepra qė, nė ligjin "Mbi fajet kundėr popullit", tė vitit 1946, janė cilėsuar si krime lufte, d.m.th. ata qė nė kohė luftė apo okupacioni armik, kanė nxitur, organizuar, urdhėruar, ndihmuar direkt nė vrasjet, torturat dhe shpėrnguljet me dhunė, ose dėnime nė kampe pėrqendrimi, nė dėm tė popullsisė sė Shqipėrisė, apo ata qė kanė bėrė kallėzime, duke shkaktuar masa tė terrorit, ose urdhėruan ose kryen djegie, prishje apo plaēkitje tė pasurisė publike ose private, si dhe u bėnė funksionarė tė aparatit terrorist dhe tė formacioneve policore tė armikut.

Neni 5

Fondi do tė ndahet nė mėnyrė proporcionale pėr tė gjithė ish-tė dėnuarit dhe familjarėt e viktimave tė pushkatuara.

Neni 6

Zgjerohet rrethi i familjarėve tė viktimės, ku pėrveē paraardhėsit, bashkėshortja, pasardhėsit, vėllezėrit dhe motrat e ish-tė dėnuarit politikė, pėrfshihen fėmija apo fėmijėt e vėllezėrve dhe motrave.

Neni 7

Afati i dorėzimit tė dokumenteve dhe kėrkesave tė tė interesuarve pranė Ministrisė sė Drejtėsisė, shtyhet deri mė 1 korrik 2009.

Neni 8

Kėshilli i Ministrave, brenda vitit 2009, miraton afatet e shpėrndarjes sė fondeve.


http://www.shekulli.com.al/2009/04/03/ligji-demshperblehen-edhe-kolabora...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.4.2009, 12:47   2
Citim:
“Shqipėria nuk ka kolaboracionistė, s’i dėnuan Gjykatat Ndėrkombėtare”

Pėrfaqėsuesit e shoqatės sė ish-tė pėrndjekurve politikė dalin kundėr qėndrimit tė PS-sė se me ndryshimin ligjor po dėmshpėrblehen "kolaboracionistėt", dhe se kėto ndryshime "fyejnė dhe ish-tė pėrndjekurit".

Nė lidhje me debatet e hapura nga ana e partive politike, Ndregjoni shprehet se “do t’ju thosha kėtyre zotėrinjve se pas Luftės sė Dytė Botėrore tė gjithė kolaboracionistėt e shteteve qė u pėrfshinė nė Luftėn e Dytė Botėrore u dėnuan nga ana e Gjykatės Ndėrkombėtare. Tė vetmit qė nuk u dėnuan ishin shqiptarėt. Kjo pėr arsye se shqiptarėt ishin nė shėrbim tė kombit shqiptar dhe jo tė pushtuesve dhe regjimit. Kėshtu janė dėnuar tė gjithė kolaboracionistėt sllovenė, rumunė, kroatė dhe bullgarė”.

“Fatmirėsisht ishte vetėm Shqipėria qė nuk kishte asnjė kolaboracionist. "Kolaboracionistė shqiptarė" ishin vetėm akuza tė diktaturės komuniste qė vendosi Enver Hoxha dhe nuk kishte asnjė tė vėrtetė historike qė kėta bashkėpunuan me pushtuesit nazifashistė, pėrkundrazi ata ishin kundėr diktaturės naziste, fashiste dhe komuniste”, deklaroi Ndregjoni.

Ai ka vlerėsuar votimin e djeshėm nė Kuvend, duke deklaruar se “ky ishte njė plotėsim i detyrimit qė klasa politike i kishte kėsaj shtrese qė prej 18 vitesh”.

“E pėrshėndes vendimin e marrė, kjo maxhorancė pėrveē se detyrimit qė kishte ndaj kėsaj shtrese, iu pėrgjigj as mė pak e as mė shumė luftėtarėve tė parė tė NATO-s qė janė ish-tė pėrndjekurit. Ėshtė kjo shtresė qė ka luftuar pėr t’u anėtarėsuar nė kėtė aleancė tė madhe ushtarake”, deklaroi Ndregjoni.

Ai theksoi se “ky ndryshim pėrkon me hyrjen nė NATO, pasi ky eveniment nuk ėshtė i politikanėve, por e shtresės qė ata e cilėsojnė si ish-tė pėrndjekur politikė”.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=26760
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.4.2009, 14:46   3
allianz
 
"Kolaboracionistė" nė Shqipėri kanė qenė komunistėt. Por tė mėsuar me taktikat serbe* ia vunė tabelėn nacionalistėve, qė kėta tė rrinė duke u mbrojtur se s'janė "kolaboracionistė", e kėshtu askush nuk do tė merrej mė me faktin qė janė komunistėt ata qė duhen hetuar me radhė pėr bashkėpunim me serbėt e tė gjykohen fajtorė pėr tradhėti tė lartė, copėtim tė trojeve shqiptare, vėllavrasje, shkaktarė tė luftės civile, shfarosje tė klasės intelektuale, devijim tė Shqipėrisė nė botėn sllave pėr 50 vjet.


* Serbi vendos tė vėrė bombė nė shtėpinė tėnde dhe njė javė pėrpara deklaron nė publik se ti je terrorist qė vendos bomba. Njė rrugė e dy punė. Pastaj rri ti si gomar gjithė vitin duke i mbushur mendjen botės qė "nuk tė shpėrtheu bomba jote nė shtėpinė tėnde, kur po bėje plane t'ia vendosje serbit".
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.4.2009, 15:13   4
Citim:
BKD: Po sillemi si komb i qytetėruar

“Ky ligj realisht rregullon raportet e shoqėrisė sė sotme me tė kaluarėn, me palėt politike tė larguara me dhunė nga skena politike shqiptare. Me kėtė ligj hidhen piketat e bashkėpunimit pėr njė komb tė qytetėruar”, u shpreh kryetari i BKD-sė, Artur Roshi.

Ligji pėr dėmshpėrblimin e ish- tė pėrndjekurve, i cili u miratua sot nė Kuvendin e Shqipėrisė, u shoqėrua me debate nė Kuvend, mes opozitės dhe pozitės. Opozita theksoi se nuk duhet tė dėmshpėrblehen tė ashtuquajturit "kolaboracionistė". Ndėrsa, pozita kishte propozuar qė dėmshpėrblimi i tė pushkatuarve dhe familjarėve tė tyre tė fillonte qė pas prishjes sė marrėveshjes sė Mukjes, gusht 1943.

“Partia Socialiste me qėndrimin qė mban ndaj ish-tė pėrndjekurve politikė tregon se sjellja e saj vazhdon tė ketė nuanca tė koncepteve tė Partisė sė Punės”, u shpreh Roshi nė njė deklaratė pėr mediat, ku pėrshėndeti dhe anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=56533
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.4.2009, 19:21   5
Citim:
Meksi: Kundėrshtarėt e komunizmit qė u pushkatuan gjatė dhe pas luftės, duhen trajtuar si dėshmorė
ARMAND MAHO

13/04/2009  Intervistė me ish-kryeministrin e Shqipėrisė Aleksandėr Meksi nė lidhje me debatin e hapur pėr tė ashtuquajturit “kolaboracionistė”

- Zoti Meksi, kohėt e fundit ėshtė hapur njė debat nė lidhje me tė pushkatuarit pa gjyq, pas por edhe para ēlirimit. Nga njė pjesė e politikės shqiptare janė konsideruar, si edhe mė parė, “kolaboracionistė me pushtuesin” gjatė viteve 1939-1944 dhe si tė tillė nuk meritojnė qoftė dhe dėmshpėrblim moral si pjesa tjetėr e tė persekutuarve tė regjimit komunist. Pėrveē se jeni ish-kryeministėr nė kohėn kur u ngritėn komisionet tripaleshe, profesioni juaj u lidh dhe me historinė. Nė opinionin tuaj mund tė flitet nė vitin 2009 pėr kolaboracionistė apo bashkėpunėtorė, ose mė saktė, kanė qenė kėta vėrtet kolaboracionistė?

- Njė gjė ėshtė e sigurt: njerėzit qė janė vrarė pa gjyqe nga komunistėt, nė mė tė shumtėn e rasteve janė vrarė sepse komunistėt nuk e shihnin si detyrim zhvillimin e gjyqit. Tė tillė janė vrarė pa gjyqe dhe mbas ēlirimit tė Shqipėrisė, pra pas pėrfundimit tė Luftės sė Dytė Botėrore e deri nė hyrjen e demokracisė. Pėr mė tepėr, gjyqet qė bėheshin ishin gjyqe tė sajuara, fiktive, me dyer tė mbyllura, me dėshmitarė tė rremė, me spiunllėqe etj., etj. Ata njerėz janė vrarė sepse ishin kundėrshtarė tė komunizmit nė shumicėn dėrrmuese tė rasteve. Qenė kundėrshtarė tė komunizmit, sepse nė njė mėnyrė apo nė njė tjetėr e njihnin komunizmin, ose njihnin njerėzit tė cilėt i paraqiteshin publikut si komunistė.

Sigurisht qė nė njė vend tė vogėl si Shqipėria lidhjet me fuqitė e huaja janė vendimtare. Nuk mund tė quhen “kolaboracionistė”. Por mund tė quhen, nė rast se pėrdorim tė njėjtėn terminologji qė pėrdorin sot kėta kundėrshtarė tė kėsaj dukurie edhe ata qė u bashkuan me Jugosllavinė, dhe ata qė u bashkuan me Rusinė, edhe ata qė u bashkuan me Kinėn. Siē mund tė dalė ndonjė i marrė qė tė na thotė tani se “jeni bashkuar me Amerikėn dhe ne jemi kundėrshtarė tė Amerikės”. Kjo ėshtė njė gjė fare-fare e qartė. Kishte njerėz tė cilėt e dinin mirė se komunizmi ishte armik i Shqipėrisė, sepse ishte me Serbinė, kundėr kėtij vendi, e dinin mirė qė ishte armik i njerėzimit. Kėta njerėz e quajtėn tė arsyeshme ta luftonin dhe tė bashkoheshin me kėdo qė i jepte mundėsi mbijetesės sė shqiptarizmės.

Dihet se nė kohėn e kėtyre qeverive, si nė kohėn e Italisė, ashtu edhe nė kohėn e Gjermanisė, kėtu nuk u vranė ēifutėt. Dhe ishin kėta qė i ndihmuan. Nuk ėshtė e rastit qė Mustafa Kruja dhe Xhaferr Deva morėn shtetėsinė amerikane. Nuk ishte Amerika nga ato shtete qė falte kolaboracionistėt. Pra, e njihte mirė veprimtarinė e tyre. Sigurisht, dikush mund tė thotė se ishte njė zgjidhje e gabuar politike nga ana e tyre qė u bashkuan me boshtin, nė njė kohė qė dihej se boshti ishte mundur, ashtu siē mund tė thuash se ishte dinake bashkimi me kundėrshtarėt e boshtit dhe ata e dinin se do fitonte ajo palė tjetėr dhe donin pushtetin me ēdo mėnyrė.

Nuk ėshtė e rastit qė nė botimet e fundit, qė janė tė pacensuruara, tė kujtimeve tė pjesėtarėve tė misioneve ushtarake angleze dhe amerikane nė Shqipėri thuhet qartazi se “komunistėt shqiptarė me Enver Hoxhėn nė krye e quanin mė tė rėndėsishme tė luftonin nacionalistėt sesa tė luftonin me gjermanin apo italianin”. Dhe njė histori e vėrtetė e kėtyre viteve duhet rishkruar. Mund tė ketė gjykim negativ pėr persona tė veēantė, por nuk mund ta kesh tėrėsor. Mund tė evidentohen individė tė veēantė, qė mbase duhet konsideruar si tė tillė, kjo i takon njė studimi tė imėt me dokumente, jo me fjalė, jo me paragjykime, jo me pėrrallat e 50 vjetve, sepse edhe njerėzit mė tė ndershėm mund tė jenė sharė, edhe ata qė s’kanė prekur pushkė me dorė janė quajtur kriminelė etj., etj.

Pra, ishte njė ēėshtje qė duhej tė merrej nė konsideratė nga ligji, duhej tė ishin mėnyrat e shqyrtimit tė ēėshtjeve, por nė asnjė rast nuk duhet tė bėsh njė gjykim global, ku tė thuash se “meqenėse je dėnuar pa gjyq, je vrarė pa gjyq, ose meqenėse je vrarė para 28 nėntorit 1944, nuk ke tė drejtėn e rehabilitimit politik, nuk ke tė drejtėn e dėmshpėrblimit pėr pasardhėsit”. Nė njė kohė qė tėrė pasardhėsit janė ndėshkuar nė tė njėjtėn mėnyrė me ata qė u vranė tri ditė mė vonė, pra pas fundit tė luftės. Pėr tė njėjtėn arsye se qenė si ata tė parėt: armiq tė komunizmit.

- Pra, ju mendoni se duhen trajtuar njėsoj si ata qė janė pushkatuar pa gjyq para 1944-s, edhe ata pas kėtij viti?

- Sigurisht. Tė jeni tė sigurt se njė gjyq formal ka pasur. Mė duket se Fatos Lubonja e pėrmendte kėto ditė, kur fliste pėr njė letėr tė dėrguar pėr Anastas Plasarin, qė Enveri ia dėrgonte Nexhmije Hoxhės dhe bėnte vėrejtje mė vonė se ky shpėtoi, ndenji nė Shtab dhe vdiq nga vdekje natyrale etj., etj. Pra, kėta urdhra kanė ekzistuar, nuk ėshtė e rastit qė i pari qė kundėrshtoi si fraksionist u gjykuar dhe u vra pa gjyq. Ishte Anastas Lulo mė 1943. Dhe tragjedia ėshtė se ata qė e vranė quhen “heronj”, marrin para pasardhėsit se u vranė mė pas nė luftė, kanė emra nėpėr rrugė etj.

Ndėrsa kėta qė kundėrshtonin kėtė qė ishte njė murtajė e keqe, nuk kanė tė drejtėn e asnjė rehabilitimi moral, as dhe tė njė kompensimi, po themi, sepse ata qė luftojnė pėr atdhe nuk luftojnė pėr para, por tė njė kompensimi pėr tė lehtėsuar jetėn e atyre qė vijnė mbrapa, si pėr shkollimin, punėsimin pėr njė biznes etj.

- Le tė qėndrojmė kėtu, pra kėta s’duhet tė kenė vetėm njė dėmshpėrblim material, por edhe njė dėmshpėrblim moral?

- Sigurisht, pėr secilin rast duhet parė me imtėsi dhe duhet shqyrtuar para se tė shprehesh nė mėnyrė negative pėr ta, aq mė tepėr qė ka prej tyre qė janė patriotė qė prej ditės sė ngritjes sė flamurit tė pavarėsisė, dhe mė parė, mund t’i gjykosh pėr njė periudhė tė shkurtėr, nga pozita subjektive tė tuat, ose nga pėrkatėsia politike, njė tjetėr i gjykon ndryshe, dhe pėr njė periudhė tė shkurtėr tė kalosh nė heshtje, siē bėhej nė atė kohė, t’i fshish fotografitė, t’i anashkalosh veprat etj., etj., kjo ėshtė shumė obskurantiste.

- Ndoshta ėshtė me interes qė tė sqarohet nė kėtė rast pozicioni i njė prej patriotėve qė ngritėn flamurin nė Vlorė dhe mė pas u konsiderua regjent. Bėhet fjalė pėr Lef Nosin, qė dikush qė ka qenė nė krye tė komunizmit, por qė po i jepet goxha hapėsirė nė medie, e ka konsideruar “tradhtar”, “kolaboracionist” etj. Ju keni njė opinion rreth kėsaj figure?

- Lef Nosi ėshtė firmėtari i pavarėsisė, pra pjesėmarrės i kuvendit tė Vlorės, sepse njė pjesė kanė firmat, njė pjesė erdhėn me njė ditė vonesė, por ka nga ata qė organizuan dhe e bėnė Vlorėn, pra pavarėsinė e Shqipėrisė. Ka qenė ministėr nė qeverinė e parė shqiptare, mė pas nuk ėshtė pėrzier mė me politikė, ėshtė marrė me shkencė. Pėr shkak tė emrit tė tij dhe pėrvojės u fut nė atė kėshillin e katėr vetave tė regjencės, pasi kishin marrė garanci se Shqipėria nuk ėshtė e pushtuar, por ėshtė njė vend neutral dhe nuk prekeshin disa gjėra. Menduan se me kėtė mėnyrė i bėnin mirė Shqipėrisė dhe unė e di mirė rastin e patėr Anton Arapit, qė ėshtė ēėshtje paralele, i cili, ndėrsa pėr tė shpėtuar ndonjė shqiptar nga burgu i italianėve apo pas tyre i gjermanėve duhej tė paguaje 300 napolona flori, te patėr Anton Arapi i nxirrje pa para, kėtė e di me shembull personal nga njerėzit e familjes.

Pra, ėshtė njė kontribut njerėzor, plus qė historia e sotme, e shekullit tė fundit, shkruhet nėpėrmjet atyre dokumenteve qė i ruajti dhe i pėrjetėsoi nėpėrmjet botimit Lef Nosi. Kėshtu, nuk mund tė akuzosh Eqerem bej Vlorėn, nuk mund tė akuzosh patėr Anton Arapin, Mustafa Krujėn, Mihal Zallarin dhe shumė e shumė tė tjerė, tė cilėt sipas mėnyrės sė tyre u pėrpoqėn pėr Shqipėrinė dhe gjykimi i tyre duhet bėrė mbi bazėn e dokumenteve, jo mbi bazėn e njė gjykimi global pėr faktin se ishte kundėrshtari jot. Sepse rrezikohesh qė edhe sot tė pėrdorėsh tė njėjtat gjėra pėr kundėrshtarin, ta identifikosh atė si armik, pra tė mos kesh njė mėnyrė gjykimi pluraliste, qė t’i japėsh dhe atij qė s’mendon si ti tė njėjtėn tė drejtė qė tė jetė nė skenėn politike dhe nė jetė, apo t’i marrėsh dhe jetėn, tė kalosh nė rastin ekstrem.

Pra, mendoj se ėshtė njė ēėshtje qė duhet shqyrtuar. Pėr fat tė keq, historia te ne nuk shkruhet mbi bazėn e dokumenteve. Dokumentet nuk botohen. Pėr fat tė keq, askush nuk e di ēfarė kanė qenė kėta njerėz nė tė vėrtetė, ēfarė kanė bėrė, por dinė ca filma, qė ėshtė turp qė jepen dhe sot e kėsaj dite. Me priftėrinj, me agjentė amerikanė, me borgjezė, me pasanikė etj., etj.

- Gjatė kohės kur ju ishit kryeministėr, u bė njė rishikim, si tė thuash, i statistikave pėr ata qė komunizmi e pa tė arsyeshme t’i shpallte dėshmorė, sepse mund t’i shpallte dhe tradhtarė. Flitej pėr njė luftė nacionalēlirimtare me pėrmasa paksa tė ekzagjeruar pėr kushtet e njė vendi tė vogėl, ndoshta qėllimisht pėr tė diskredituar palėn tjetėr, atė tė nacionalistėve. A mund tė na thoni diēka rreth kėsaj ēėshtjeje? Vėrtet shifra ėshtė aq sa ėshtė propaganduar pėr 45 vjet nė Shqipėri?

- Historia shkruhet dhe rishkruhet, se pėrndryshe nuk do kishte mė historianė. Por historia shkruhet nė bazė tė dokumentacionit, pra mė parė botohen veprat, pastaj flitet. Kur flasim pėr Luftėn Nacionalēlirimtare, duhet tė botojmė sa kanė qenė partizanė dhe cilėt kanė qenė, sa kanė qenė dėshmorė dhe cilėt kanė qenė. Thuhet se kanė qenė 70 mijė partizanė, kur u kthyen nė ushtri tė rregullt, pas kongresit tė Pėrmetit, pak para ēlirimit nė territoret e ēliruara, ku tė futeshin nė ushtri pėr tė kontribuar nė fitimin e luftės. Dhe dėshmorėt nuk janė 28 mijė.

- Sipas jush, sa mund tė jenė?

- Po. Kryetari i Komisionit tė Verifikimit, Dashamir Shehi, ka thėnė se kanė qenė vetėm 4200. Problemi ėshtė se kjo shifėr tė thuhet, nuk ka vlerė as kjo qė them unė, problemi ėshtė qė kjo shifėr tė jetė publike dhe tė dihet sa dėshmorė janė. Dėshmorė janė tė gjithė ata qė me armė nė dorė dolėn pėr tė luftuar, sipas mendjen sė tyre, pushtuesit e Shqipėrisė. Shqiptari me tė huajin asnjėherė s’ka qenė tolerant. Ata tė rinj qė dolėn malit s’kishin asgjė tė pėrbashkėt me Partinė Komuniste. As nuk i shkoi nė mendje se ē’do tė bėhej mbrapa. Menduan qė tė ikte i huaji, siē ėshtė bėrė ēdo herė nė Shqipėri.

Kėto shifra, ashtu si tėrė historia e luftės, siē qe rasti i betejės sė Mushqetasė, qė rezultoi se gjermanėt u thyen atje sepse kolona e tyre u bombardua nga avionėt amerikanė. Dhe ishte Ibrahim Biēaku, kryeministri, qė shpėtoi qytetin e Tiranės dhe rrethinave nga reprezalja e gjermanėve. Pra, janė ngjarje qė duhen tė shkruhen ashtu siē ėshtė e vėrteta. Themi anėn qė ne e gjykojmė negative, por duhet tė themi dhe anėn pozitive. Pra, tė themi se ēfarė ka ndodhur nė tė vėrtetė.

Ndėrsa nė kėtė rast vihen kufij fiktivė, 28 nėntori i ’44-s, kush u vra pėrpara e kush u vra mbrapa, ke qenė me ushtrinė shqiptare nė shėrbim tė italianėve, sepse ajo quhej ushtri shqiptare, ke qenė nė shėrbim tė ushtrisė shqiptare nė ruajtjen e rendit, nė kohėn e pushtimit gjerman, pra tė pranisė gjermane, tė cilėt deklaronin se “ne jemi kalimtarė, nuk kemi punė me ju”, pra nuk donin tė angazhoheshin nė beteja me shqiptarėt.

Thashė se janė tė dobishme tė tėra llojet e materialeve qė shkruhen, tė cilat, si ēdo dokument i nėnshtrohen gjykimit, pra a ėshtė real, ėshtė i besueshėm ose jo i besueshėm etj. Dhe vetėm atėherė mund tė shkruajmė atė qė ėshtė historia e vėrtetė e shqiptarėve, tė cilėt bėnė luftė, u vranė, humbėn jetėn, u dogjėn etj., siē s’kishte tė tjerė qė nė tė njėjtėn kohė luftonin edhe kundėr komunistėve, sepse i gjykonin po aq tė kėqij sa dhe pala tjetėr dhe tė dėmshėm pėr Shqipėrinė, siē tregoi dhe koha.

- Si i shikoni ju, zoti Meksi, deklaratat e fundit tė kastės sė vjetėr komuniste, por dhe tė ndonjė deputeti tė sė majtės, deklaratat e ditėve tė fundit nė lidhje me kėtė ēėshtje?

- Deklaratat janė nė tė njėjtin mentalitet tė atyre qė i vranė. Nuk ėshtė aspak koherente me kohėn, nė pėrputhje pra me ecurinė e kohės, me ndryshimet qė janė pėsuar, ndryshmin e kritereve, mentalitetin e shqiptarėve, tė cilėt dėshirojnė tė dinė pėrpara, ēfarė ka qenė ky person, ēfarė ka bėrė. Sepse me gjyqin e Nurembergut u vranė 12 gjermanė, po mareshali Peten nuk u vra, qė nė Francė kishte tė njėjtin kontribut qė ka pasur dhe Lef Nosi apo Mustafa Kruja. Qė Peteni i dorėzoi ēifutėt kur kėta nuk i dorėzuan, qė organizoi njė qeveri kundėr rezistencės franceze, jo vetėm asaj komuniste.

Pra, kjo sjellje nuk ėshtė e rregullt, nuk ka qenė e justifikuar, ndaj duhet t’i nėnshtrohet gjykimit. Por tė pėrsėritėsh sot, pas 18-19 vjetėsh tranzicion, tė mohimit tė paktėn nė dukje tė ideologjisė komuniste, mohimit pėr shkak tė dėshtimit dhe tė pamundėsisė qė tė realizohet ajo, tė thuash tė njėjtat fjalė qė thuheshin gjatė asaj periudhe, nuk mė duket aspak e hijshme, e zgjuar e dobishme pėr Shqipėrinė e sotme. Kjo rinxjerr dhe njė herė nė sipėrfaqe atė luftė, ato aspekte tė luftės civile qė pati ajo kohė, sepse janė dėshmitė e misionarėve nė kohėn e luftės, kjo do tė thotė se kontradiktat qė ka pasur njė pjesė e kohės tė vazhdojmė t’i mbartim edhe nė ditėt tona.

- Miratimi i ligjit pėr dėmshpėrblimin e kėsaj klase mund tė konsiderohet njė sukses, por pėr mendimin tuaj mos ishte pak i vonuar?

- Ligji duhej tė pėrmirėsonte legjislacionin e mėparshėm. Nė asnjė vend tė botės ligjet nuk shkruhen nga e para. Ka njė ligj pėr tė pėrndjekurit dhe ky duhej pėrmirėsuar, pėrmirėsim qė natyrisht duhej bėrė menjėherė nga e djathta, sepse rezultoi qė e majta nuk e njeh kėtė fakt dhe nuk dėshiron ta njohė. Ėshtė si nė ato garat sportive ku, meqenėse dikush ėshtė me njė mangėsi, me njė cen, ose tė ketė diēka mangėt, i jepet njė avantazh pėr tė qenė i barabartė me ty, kjo ėshtė edhe arsyeja e shkollimit tė tė pėrndjekurve gjatė viteve 1992-1996, e dhėnies sė banesave, natyrisht aq sa mund tė jepte Shqipėria e sapo dalė nga komunizmi.

Sot kėto mundėsi janė mė tė mėdha dhe duhet tė ishin realizuar nė njė kohė mė tė shkurtėr. Ne ende nuk dimė se nė sa vjet, kur, qysh e tek do tė realizohet ky dėmshpėrblim, dhe ajo qė ėshtė mė e ēuditshme pėr mua ėshtė se bėhet me short apo me lista. Tė gjithė kanė tė drejtė pėr tė marrė pjesė tė asaj qė u takon derisa ta marrin tė gjithėn.

- Mos ndoshta njė rishkrim i historisė do tė bllokohej nga kėto deklarata, zoti Meksi?

- S’ka tė bėjė, historia shkruhet me penė dhe me letėr. Sot ka letėr tė mirė, ka kompjutera, qė shkruajnė shpejt, mirė e nga kushdo.

- Po nuk rrezikohet qė sa herė ndėrrohen pushtet tė ndryshojė dhe historia?...

- Histori zyrtare ka vetėm nė vendet diktatoriale e komuniste. Nuk ka histori zyrtare nė njė shtet tė lirė. Historia shkruhet dhe kaq. Kėtu ka libra tė llojeve tė ndryshme dhe asnjė nuk quhet histori zyrtare. Mund tė kesh tri histori tė Romės, 20 histori tė mesjetės. Nuk quhet zyrtare asnjėra, nuk ka vulė shtetėrore. Tekstet nė vendet perėndimore janė alternative, dhe tekstet e historisė janė tė ndryshme. Mund tė jenė dy profesorė, njė i majtė dhe njė i djathtė, qė japin tė njėjtėn lėndė nė versione tė ndryshme dhe studentėt janė tė lirė tė zgjedhin se cilin do tė dėgjojnė nga ata, apo t’i dėgjojnė tė dy.

Sigurisht, dhe institucionet shkencore mundohen tė shkruajnė, por mė shumė merren me dokumentacionin dhe me atė pjesė tė historisė ku shprehen dhe opinionet e kundėrta. Ose ato opinione, nuk them zyrtare, por qė kanė zėnė vend dhe janė pranuar nga shumica, duke treguar se cilat janė opinionet e kundėrta. Kėtu te ne ka histori zyrtare, qė i bėjnė ata qė lėshojnė kėto deklarata, qė i bėnė dhe dje nė njė pjesė tė mirė rasteve...

- T’u kthehemi pak viteve 1992–1996, kur Shqipėria tentoi tė dėnonte krimet e komunizmit. Mendoni se nė atė kohė dėnimet qė u dhanė pėr njė pjesė tė kastės sė kuqe duhej tė ishin mė tė rrepta?

- Dėnimet janė rezultat i njė ankimi individual. Tė tilla pati shumė pak. Paditėse nė kėtė rast qe pala shtetit pėr dėnimin e gjenocidit. Nuk ėshtė aspak e drejtė ajo qė shohim tė thuhet nėpėr gazeta se u dėnuan pėr kafe. Ata u dėnuan pėr gjenocid, si bashkėpunėtorė tė Sigurimit tė Shtetit dhe anėtarė tė KQ dhe nė vitin 1997 ata dolėn e morėn dėmshpėrblim. Sepse ishin ata qė u kthyen nė pushtet nė vitin 1997, diktatura e proletariatit, dhuna komuniste u gjykuan si njė proces normal. Nuk u tha asnjėherė “hajt t’i shohim njė herė kėto procese”, pavarėsisht se dėnimet nuk rishihen, por “hajt t’i shohim dhe njė herė ata gjyqtarė qė i dėnuan”.

- Pra, ju thoni se drejtėsia duhet tė riveprojė?

- Ka forma tė gjykimit qė tė dėnojnė veprimtarinė e komunistėve. Ndoshta, siē nuk mund ta dijė shumica e atyre qė shkruajnė sot, qė mė 1992 ndaluam propagandėn komuniste. Ka dhe persona qė kanė hyrė nė burg sepse mbronin figura kriminale komuniste, ashtu siē nuk dinė qė lustracioni ka qenė nė veprim qė nga viti 1992 e deri nė vitin 1996. Nė vitin 1995 u bė si ligj, por qė nė vitin 1992 njerėz tė kėtij lloji largoheshin nga administrata.

- Pra, ligji i lustracionit do mė shumė vullnet politik?

- Ėshtė njė ligj qė ka vepruar ėshtė nė tė gjithė vendet ish-komuniste. Nė Gjermani, nė rast se ke qenė punonjės i STAS-it apo bashkėpunėtor i tij, nuk mund tė punosh nėpėr zyra ku ka materiale tepėr sekrete, sekrete dhe pėr pėrdorim tė brendshėm e nė mjaft punė tė tjera. Nuk ke tė drejtė tė gėzosh pension suplementar, sipas statusit qė morėn mė vonė ushtarakėt te ne. Sepse kėtu kjo gjė po ndodh dhe nuk thotė asnjė fjalė askush nga ata qė e quajnė veten tė djathtė.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=58589
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.11.2009, 21:40   6
Citim:
Qeveria miraton vendimin pėr dėmshpėrblimin financiar pėr ish tė dėnuarit politikė tė regjimit komunist

Qeveria miratoi sot vendimin pėr dėmshpėrblimin financiar pėr ish tė dėnuarit politikė tė regjimit komunist. Kryeministri Berisha e konsideroi kėtė vendim shumė tė rėndėsishėm, duke siguruar se qeveria do t’i qėndrojė angazhimit tė saj pėr ish tė pėrndjekurit politikė tė regjimit komunist dhe ish pronarėt pėr dėmshpėrblimin dhe kompensimin e tyre.

“Ky ėshtė njė vendim shumė i rėndėsishėm qė bėhet nė zbatim tė ligjit dhe procesi do tė fillojė. Kėto dy shtresa, tė pėrndjekurit politikė dhe ish-pronarėt, do tė kenė vėmendjen maksimale tė qeverisė pėr t’i qėndruar dėmshpėrblimit, kompensimit tė tyre,” u shpreh kryeministri.

http://km.gov.al/?fq=brenda&m=news&lid=12215
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.6.2010, 19:57   7
Citim:
Ish-kreu i Ballit Sejfi Protopapa, shpallet “Qyetar Nderi”

Tė gjithė e njohim kėtė personash. Sali Protopapa, protagonisti i famshėm nė filmin “I teti nė bronz”, luajtur me mjeshtėri nga aktori Pirro Mani, ka mbetur nė memorien e shikuesve si njė prej figurave mė stigmatizuese qė regjimi i kohės ndėrtoi pėr tė denigruar rolin e kundėrshtarėve politikė gjatė Luftės sė Dytė Botėrore.

Kur ka kaluar mė shumė se gjysmė shekulli nga ngjarjet e asaj kohe, protagonisti i vėrtetė mbi tė cilin, Dritėro Agolli krijoi figurėn e Sali Protopapės, ėshtė nderuar me titullin, Qytetar Nderi i Beratit. Ai quhet Sejfi Protopapa.

Tashmė nė moshėn 86-vjeēare, ish-komandanti i njė prej ēetave tė Ballit Kombėtar, i mėrguar prej vitit 1944 nė Shtetet e Bahkuara tė Amerikės, ėshtė kthyer nė vendlindje pėr tė marrė pjesė nė ceremoninė pėr nder tė tij.

Nga sa tregon vetė 86-vjeēari, ngjashmėritė me personazhin mitik tė Sali Protopapės duket tė jenė simbolike.

Nė ceremoninė e dhėnies sė titullit “Qytetar Nderi”, Sejfi Protopapės, morėn pjesė autoritetet lokale si dhe drejtues tė Partisė Balli Kombėtar Demokrat.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=11201
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.6.2010, 19:07   8
Hyllin
 
Nacionalizmi shqiptar ka ngelur tepėr kohė peng i kėsaj ēėshtje, vetė Balli Kombėtar nė Shqipėri ėshtė nė gjendje tė mjerė falė kėsaj ēėshtje. Adriatik Kelmendi qė i vodhi votat nė kongresin e 2008 e pėrdor perndjekjen familjare pėr tė justifikuar dhunėn politike ndaj kundėrshtareve brendapartiake (tė cilės i shihen frytet).

Balli u krijua nga politikanė e intelektualė, nga ajka e shqiptarėve, nė kėto 20 vjet ne vend tė ringrihej nga cdo anė e tė shikonte interesat e shqiptarėve i ngeli ora nė 1943. Nė ēėshtjen e kufirit detar me Greqinė ne vend tė shquhej, ngeli nė hije dhe merita u ngeli te majtėve.

Njė forcė politike nacionaliste nuk mbron interesat e njė grupi, pėr mė tepėr qe parti si Republikania e vetė PD-ja, mbrojnė shtresėn e tė pėrndjekurve, por duhet te ketė horizont te gjerė e interesa te gjėra, jo parti qė merr 17 000 vota e ska takat as te futet nė parlament.

Balli Kombėtar Demokrat... ēa ėshtė kjo parti, jo po Balli Kombėtar liberal.

Balli Kombėtar nuk duhet tė pėrfaqėsoje njė forcė thjesht antikomuniste, por njė forcė me mision moral dhe edukativ, qė duhet tė pėrhapė njė frymė, vizion, botėkuptim me jetėgjatėsi 1 000 breza.

Vdiqen pleqtė e ndritur, lanė prapa shketėtirėn.

Tė shpresojmė se mbas kėtij ligji, Balli do e hapė horizontin e vet e do fillojė procesin e rindėrtimit nga themelet, pėrndryshe do ngeli si kufomė politike qė mbyt cdo pėrpjekje nacionaliste.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 22:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.