Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.7.2012, 16:48   21
Citim:
Olldashi inspekton punimet nė rrugėn e Arbrit

Emri:  8p1nvcyl.jpg
Shikimet: 216
Madhėsia:  29,1 KBMinistri Sokol Olldashi, inspektoi punimet nė rrugėn e Arbrit, ndėrsa nė total janė asfaltuar 21 km rrugė dhe priten tė asfaltohen 13 km tė tjerė. Ministri i Punėve Publike, Sokol Olldashi, tha se qeveria po pėrgatit paketėn financiare pėr tė filluar punimet nė 31 kilometrat e mbetura, ku pėrfshihen edhe dy veprat e rėndėsishme tė artit, tuneli i Qafė Murrizit, 2.2 km dhe Ura e Vashės, rreth 400 m e gjatė dhe rreth 150 m e lartė.

“Jemi nė njė nga segmentet mė tė vėshtira tė rrugės sė Arbrit, segmentin qė lidh Bulqizėn me urėn e Vashės, punohet nė njė terren malor tė thyer ku na ėshtė dashur fillimisht tė krijojmė rrugėt e aksesit, pėr tė mbėrritur nė aksin ku kalon rruga e ardhshme e Arbrit. Ministri Olldashi duke u ndalur nė segmentin Dalja e urės sė Vashės-Bulqisė u shpreh:

“Me kėto katėr kilometra, totali ipjesės sė asfaltuar tė rrugės sė re tė Arbrit shkon nė 21 km , tė cilave i'u shtohen edhe 13 km nė tė cilat ne po punojmė”.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ike&Itemid=466
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2013, 18:42   22
Citim:
Rruga e Arbrit, Berisha: Kompania 'CSCEC' ofertė tė leverdisshme, nuk rritet borxhi publik

TIRANE – Kryeministri Sali Berisha informon, pėrmes faqes tė tij zyrtare nė “Facebook”, se kompania kineze “CSCEC” ka paraqitur njė ofertė tė leverdishme pėr pėrfundimin e 27 kilometrave tė Rrugės sė Arbrit, qė kanė mbetur pa u ndėrtuar, pėrfshirė tunelin e Qaf Murrizit dhe Urėn e Vashės. Sipas Berishės, oferta, nė ēdo aspekt, ėshtė shumė e leverdishme, pasi shmang rritjen e borxhit publik.

“Kompania do bėjė vetė financimin e plotė (koncension) ose tė pjesshėm tė ndėrtimit tė rrugės me njė kredi qė qeveria kineze i akordon asaj pėr kėtė vepėr. Sipas njė opsioni tjetėr, qeveria shqiptare mund tė bėhet bashkėfinancuese me shumėn 70 milionė euro. Nė tė dy rastet pala shqiptare duhet tė marrė pėrsipėr pagesėn e pėrvitshme tė fitimit tė munguar nga trafiku pėr vitet e nxjerrjes sė investimit nga kompania. Oferta, nė ēdo aspekt, ėshtė shumė e leverdisshme. Ajo nuk rrit borxhin publik. Mbi bazėn e saj, sipas ligjit do hapet sė shpejti tenderi ndėrkombėtar.”- shkruan Berisha.

“Rruga e Arbrit ėshtė rruga e dytė e kombit. Me ndėrtimin e tunelit tė Murrizit, distanca midis Shkupit dhe Tiranės shkurtohet me 103 km, kurse ajo midis Peshkopisė, Bulqizės dhe Tiranės bėhet pėrkatėsisht 60 dhe 30 min.”-pėrfundon Berisha nė “Facebook”.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:31.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.