Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.4.2009, 17:12   1

Shkrim i cituar Z2: Lindor: Sllavėt ndalojnė librat shqip nė kufi, Tirana hesht


Pėr tre ditė me radhė libri shqip i nisur nga Tirana pėr nė Panairin Ndėrkombėtar tė Librit nė Shkup, ėshtė ndaluar nė doganėn e pseudoshtetit tė IRJM-sė. Nė 8 prill, nė ditėn e panairit, vetėm stenda e botuesit shqiptar “Toena” ishte pa libra. Pas incidentit tashmė tė pėrsėritur nga sllavėt, drejtori i “Toenės”, Fatmir Toēi, u shpreh se nuk do tė vijnė mė nė kėtė panair.

“Burokracia [sllavo]maqedonase, administrata e poshtėr [sllavo]maqedonase ka tre ditė qė e sorollatin makinėn tonė tė ngarkuar me libra. Ėshtė hera e fundit qė vijmė nė kėtė palo panair. Ne vijmė nė Shkup vetėm pėr hir tė shqiptarėve qė jetojnė atje” - tha Fatmir Toēi. “Nėse nuk duan qė tė vijmė nė atė panair, le tė mos na sjellin ftesė”, shtoi ai.

Ndėrkaq organizatorėt e panairit thonė se gjithnjė botuesit nga Shqipėria Perėndimore "mbėrrijnė me vonesė, pėr shkak tė disa formaliteteve doganore".

Drejtoria e Doganave e IRJM-sė, bėn tė mosditurin duke deklaruar se “Nuk kemi asnjė lloj informate pėr ndalesėn e librave nga Shqipėria [Perėndimore]. Kontrolloni se nė cilin stacion doganor tė Shkupit gjenden librat dhe do t’ju tregojmė se ēfarė problemi ka”.

Por kjo nuk ėshtė hera e parė qė libri shqip pengohet tė hyjė nė pseudoshtetin e IRJM-sė. Herė me orė, herė me ditė, por kurrė nuk mbahet mend qė libri shqip tė ketė kaluar pa problem nė IRJM, siē pėrkundrazi hyjnė librat qė vijnė nga shtetet e tjera, ose siē shkon libri shqip nė vende tė tjera.

Botuesit shq/perėndimorė marrin pjesė nė dhjetėra panaire ndėrkombėtare qė organizohen nė vende tė ndryshme tė Evropės dhe asnjėherė s’kanė pasur probleme si nė IRJM.

Pikėrisht pėr shkak tė kėtyre "formaliteteve doganore", qė veprojnė vetėm ndaj librit shqip, janė dhe botuesit nga Shqipėria e Veriut qė kanė hequr dorė nga Panairi i Shkupit.

http://www.shqipmedia.com/2009/04/qeveria-e-maqedonise-nuk-lejon-librin-...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.10.2009, 13:18   2

Shkrim i cituar IRJM: Ndalohet hyrja e botuesve shqiptarė


Citim:
Doganierėt maqedonas tė pikės kufitare Qafė Thanė kanė ndaluar botuesit nga Shqipėria pėr tė hyrė me librat e tyre nė Maqedoni.

Ata ishin nisur pėr tė marrė pjesė nė Panairin e nėntė tė librit shqip,qė ėshtė hapur nė Tetovė, nė tė cilin botimet e tyre i kanė ekspozuar edhe dhjetėra shtėpi botuese nga Maqedonia dhe nga Kosova.

Botuesit shqiptarė janė ndaluar nė kėtė vendkalim kufitar, duke kėrkuar nga ata qė t’i kthejnė librat e tyre nė Tiranė, me arsyetimin se nuk plotėsojė procedurat e kėrkuara doganore.

Organizatori i Panairit, kryetari shoqatės sė Botuesve shqiptarė nė Maqedoni, Ramadan Ramadani, ka shprehur keqardhjen e tij pėr kėtė akt jo tė hijshėm qė iu bėhet botuesve nga Shqipėria. Ndryshe, Panairi i librit shqip nė Tetovė do tė jetė i hapur deri mė 11 tetor.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=33912
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.10.2009, 22:27   3
Citim:
Zhbllokohen librat shqipe nė Qafėthanė

Librat e gjashtė shtėpive botuese nga Shqipėria qė u bllokuan nga punonjėsit e doganave nė vend dhe nuk arritėn tė paraqiten nė hapjen e panairit tė librit nė Tetovė, sot janė zhbllokuar. Sipas organizatorit tė kėtij panairi, dėmi tashmė ėshtė bėrė, pasi njė pjesė e botuesve nga Shqipėria janė kthyer nė vendin e tyre.

Sipas kryetarit tė Shoqatės sė Botuesve Shqiptarė, Ramadan Ramadani, shoqata ka paraqitur me kohė kėrkesėn pėr kalimin e librave nė doganat e Maqedonisė, sipas procedurės por prapė u ndaluan nga terminalet doganore nė Tetovė.

“Njė ditė para fillimit tė panairit dėrguam si ēdo vjet me procedurė tė rregullt lajmėrim te Drejtoria e doganave nė Shkup qė pastaj tė pėrcillet nė vendkalimet kufitare. Kur pamė se nuk ėshtė pėrcjellur lajmėrimi ne pėrsėri dėrguam lajmėrim nė vendkalimin kufitar Qafėthanė. Nuk mund tė kuptojmė se si ėshtė ndodhur kėtė dhe pse ka zgjat aq shumė. Disa shtėpi botuese janė kthyer pasi kur kanė hasur bllokadėn nė vendkalimin kufitar dhe me vonesat e tyre ata janė kthyer dhe ne si organizatorė tani kemi pėrjetuar dėmin nga kjo punė”, deklaroi Ramadan Ramadani – kryetar i Shoqatės sė Botuesve Shqiptarė nė Maqedoni.

Edhe njė vit mė parė shtėpitė botuese nga Shqipėria kanė pasur tė njėjtin dokumentacion dhe nuk kanė pasur probleme. Ata si pjesėmarrės kanė pasur njė listė me librat qė do shesin, ftesė nga organizatori si dhe vėrtetim se janė botues.

Siē thotė Ramadani, kėtė vit procedurės iu shtuan edhe disa dokumente nga regjistri qendror se Shoqata e Botuesve Shqiptarė, si organizatore, ėshtė njė shoqatė me mbi 6 muaj aktivitet. Kjo ka sjellė zhbllokimin e librave nga Shqipėria.

Drejtori i pėrgjithshėm i doganave tė Maqedonisė, Vanēo Kargov nė linjė telefonike pėr Alsat-m tha se rasti ka tė bėjė thjesht me respektimin e procedurės doganore.

http://alsat-m.tv/index.php/lajme/kulture/19407.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2009, 17:19   4
kalimtar/e
 
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.4.2010, 14:24   5
Citim:
Doganierėt maqedonas nuk lejojnė librin shqip tė hyjė nė Maqedoni

Akademia e Shkencave e Shqipėrisė dje ėshtė ndaluar nga autoritetet kufitare maqedonase tė hyjė me librat e saj nė vendkalimin kufitar Qafė Thanė pėr pjesėmarrje nė “Panarin e 22-tė ndėrkombėtar tė librit”, njofton agjencia e lajmeve INA.

Pėrfaqėsuesit e ASHSH-sė janė ndaluar mbrėmė nė kufirin Qafė Thanė dhe pas kontrollimit janė ndaluar qė tė hyjnė nė territorin e Maqedonisė.

“Nuk jemi lejuar pėr tė hyrė, me arsyetim banal, se gjoja pika doganore nuk ka pasur njoftim nga autoritetet e Panairit nė Shkup se do tė marrim pjesė edhe ne. Ne shprehėm gatishmėrinė qė tė paguajmė tė gjitha detyrimet doganore, por prapė nuk na lejuan. Nuk e kuptojmė kėtė sjellje qė bėhet ndaj nesh”, ka theksuar pėrfaqėsuesi i ASHSH-sė, Nevin Demneri, i cili ka qenė koordinatori pėr pjesėmarrje nė panairin e Shkupit.

Doganierėt maqedonas kanė kontrolluar edhe pėrmbajtjen e librave, ku ka qenė i pranishėm edhe “Fjalori Enciklopedik Shqiptar”.

“Kjo mund tė ketė qenė edhe arsyeja sepse doganierėve u kishte rėnė nė sy ky libėr dhe kishin pyetur pėr tė”, kanė theksuar pėr INA, pėrfaqėsues tė Akademisė tė Shkencave tė Shqipėrisė, tė cilėt kanė alarmuar botuesit shqiptarė nė Maqedoni.

Pėrveē ASHSH nė Panairin e 22 ndėrkombėtarė tė librit nuk kishte paralajmėruar pjesėmarrjen asnjė shtėpi tjetėr botuese shqiptare nga Shqipėria. Ndalimi i librit shqiptarė nė pikat kufitare tė Maqedonisė vazhdon tė jetė problem pėr botuesit shqiptarė. Kohė mė parė u ndaluan edhe botuesit shqiptarė qė kishin paralajmėruar pjesėmarrjen nė Panairin e Tetovės. (S.S/INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...305e7991b&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.4.2010, 14:26   6
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
"Nuk e kuptojmė kėtė sjellje qė bėhet ndaj nesh”, ka theksuar pėrfaqėsuesi i ASHSH-sė, Nevin Demneri
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.11.2011, 18:46   7
Citim:
Ndalohet libri shqip nė Qafė Thanė

Ashtu si edhe vitet e tjera, librat e shtėpive botuese nga Shqipėria, qė duhej tė jenė pjesėmarrėse nė Panairin e Librit Shqip nė Tetovė, janė bllokuar nė kufirin e Maqedonisė, nė vendkalimin e Qafė Thanės, nga autoritetet kufitare tė Maqedonisė. Botuesit janė ndaluar nė kufi dhe mbahen prej disa orėsh tė bllokuar pa ndonjė arsye tė veēantė.

Panairi i librit “Tetova 2011” organizohet pėr tė dhjetėn herė nė Tetovė dhe tanimė ka marrė karakterin e njė manifestimi tradicional kulturor, duke shtuar nė kėtė mėnyrė edhe interesimin e lexuesit shqiptar nė kėto treva.

Edhe nė kėtė Panair katėrditor pritet tė marrin pjesė njė numėr i konsiderueshėm i botuesve shqiptarė nga Maqedonia, Shqipėria dhe Kosova. (INA)

http://ina-online.net/maqedoni/11382.html
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim


Pėrdorimi i ēėshtjesOra nė Shqipėri ėshtė 12:06.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.