Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Malėsi
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.4.2009, 02:25   1

Shkrim i cituar Z2: Malėsi: Sllavėt masa kundėr mediave shqiptare


Pseudoshteti i Malit tė Zi tash sė fundi parashikon nėpėrmjet Ministrisė sė Financave, nė emėr tė "krizės financiare" tė mbyllė gazetėn e vetme shqip nė vend, “Kohėn javore”. Ky vendim i qeverisė ka ndeshur nė reagimin e subjekteve tė ndryshme shqiptare me Kėshillin Nacional tė Shqiptarėve nė Mal tė Zi, tashmė tė kėrkojė, jo mbylljen e gazetės, por kthimin e saj nė tė pėrditshme.

"Ministria e Financave "kursimin e racionalizimin" nė kėtė krizė financiare planifikon ta fillojė e ta bėjė me shqiptarėt, me tė vetmen javore nė gjuhėn shqipe! Ky ėshtė vendimi i atyre qė sa herė qė e do puna pėr interesa e pikė politike, para faktorit ndėrkombėtar pėrsėrisin pėrmendėsh se Mali i Zi "ėshtė shembull i harmonisė multietnike"..." - deklaroi kreu i Lidhjes Demokratike nė Mal tė Zi, Mehmet Bardhi, deputet nė kuvend.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=20&id=12515
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.