Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.4.2009, 14:58   1

Shkrim i cituar Z1·SHP| FASH: Stėrvitja vjetore "Albanian Lion", MB-HOL-SHQ


Nis stėrvitja "Albanian Lion 09"

Ka nisur sot nė rajonin detar tė Vlorės, stėrvitja e pėrbashkėt e forcave shqiptare ushtarake detare dhe tokėsore dhe e forcave nga ushtria e Mbretėrisė sė Holandės. “Albanian Lion 09”, ėshtė stėrvitja e parė pas anėtarėsimit tė Shqipėrisė nė NATO.

Nė maj do tė zhvillohet dhe stėrvitja e pėrbashkėt SHBA-Shqipėri “JECT 09”, ndėrsa rajoni detar jugor i vendit do tė jetė “teatėr i veprimeve ushtarake” nė stėrvitjen e madhe “Adrion-Livex 09”, qė do tė zhvillohet nė qershor nė kuadėr tė NATO-s.

Burimi: http://www.balkanweb.com/sitev4/lajme.php?id=36330
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.4.2009, 21:19   2
Citim:
Pėrfundon operacioni "Albanian Lion 09"

VLORĖ - Pėrfundon me sukses operacioni si dhe stėrvitja e forcave tė armatosura shqiptare nė bashkėpunim me ato holandeze "Albanian Lion 09".

Dita e fundit e operacionit (dje), u pėrqendrua te demonstrimi i forcave tė dy palėve fillimisht nė tokė, ku ėshtė simuluar njė aksion nė terren dhe mė pas nė det me ndėrhyrje nga forcat detare si dhe ato ajrore.

Artur Mecollari, kapiten i rangut tė parė dhe njė prej drejtuesve tė misionit, u shpreh se operacioni i pėrbashkėt i koduar "EOD" (asgjėsim i municioneve detare) ėshtė vijim i operacionit "Plazhet e Pastra 2009", zhvilluar njė vit mė parė nga Flotilia Detare Jugore.

Sipas Mecollarit, operacioni i ditėve tė fundit pėr pastrimin e hapėsirės detare e ka bėrė bregdetin e Vlorės tė sigurt pėr turizmin. Ndėrkohė, ky operacion konsiderohet si shumė i rėndėsishėm, pasi ėshtė bashkėpunimi i parė me vendin anėtar tė NATO-s.

http://www.balkanweb.com/gazetav5/artikull.php?id=57699
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.4.2009, 21:32   3
Citim:
Albanian Lion 09, provė e veprimit tė integruar tė forcave ushtarake dhe e bashkėpunimit dypalėsh

Emri:  20_04_09a.jpg
Shikimet: 134
Madhėsia:  6,6 KBNė ditėn e vizitorėve dhe tė medias, tė organizuar dje, Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, Gjeneral Brigade Maksim Malaj, ambasadori i Mbretėrisė sė Holandės nė Tiranė Shkėlqesia e Tij z. Sweder van Voorst tot Voorst, ushtarakė tė lartė tė FA, drejtorė tė drejtorive nė MM dhe vizitorė tė tjerė ishin mysafirėt e stėrvitjes “Albanian Lion 2009”.

Pėrmes njė prezantimi tė shkurtėr tė dhėnė nga drejtuesit e stėrvitjes tė pranishmit u njohėn me skenarin e stėrvitjes dhe fazat nė tė cilat ky skenar ishte realizuar.

Pėr t’u mundėsuar vizitorėve tė njeheshin me atė ka “Albanian Lion 2009” kishte synuar e arritur nė ditėt e zhvillimit tė saj, pėr mė shumė se dy orė demonstruan veprime tė pėrbashkėta tė Forcave Speciale shqiptare dhe holandeze pėr zėnien e sigurimin e bregut dhe krijimin mundėsive pėr zbarkimin e forcave kryesor nė operacion si dhe pėr bordimin e anijeve tė rrėmbyera dhe ēlirimin e pengjeve, duke shmangur viktimat e pafajshme.

Nė mbyllje tė demonstrimit, ku siē u shprehėn drejtuesit e stėrvitjes ishte provė e veprimit tė integruar tė forcave ushtarake dhe e bashkėpunimit dypalėsh, Gjeneral Malaj pėrgėzoi pjesėmarrėsit nė stėrvitje pėr rezultatet e arritura dhe i inkurajoi ato pėr ti materializuar procedurat dhe standardet e aplikuara nė kėtė stėrvitje edhe nė stėrvitje tė tjera.

Duke u ndalur nė momentin kur kjo stėrvitje zhvillohet Gjeneral Malaj, u shpreh se ėshtė stėrvitja e pare pas anėtarėsimit, anėtarėsim i cili do tė thotė siguri ne vendin tonė, stabilitet nė rajon dhe mirėqenie pėr popullin por edhe pėrgjegjėsi mė shumė pėr tė arritur tė gjitha standardet e NATO-s. Demonstrimet e sotme treguan pėr aftėsitė e FA pėr tė rritur kapacitetet e tyre operacionale

Mė tej gjeneral Malaj tha se “Nė njė farė mėnyre kėtė stėrvitje mund ta quajmė dhe reale pėr objektivat qe ajo arriti, pasi pėrveē skenarėve stėrvitor kjo stėrvitje pati edhe skenarė realė siē ishte operacioni pėr pastrimin e Gjirit tė Vlorės nga municionet e mbetura aty qė nga Lufta e Dytė Botėrore, dhe dua tė pėrfitoj nga ky rast pėr t’i shprehur ambasadorit tė Mbretėrisė sė Holandės dhe pėrmes tij edhe qeverisė holandeze pėr zgjedhjen e vendit tone si vend pėr zhvillimin e kėsaj stėrvitje.

Nė fjalėn e tij ambasadori i Mbretėrisė sė Holandės nė Tiranė , Shkėlqesia e Tij, z. Sweder van Voorst tot Voorst u shpreh se ndjehej i kėnaqur qė vendi i tij tė ishte vendi i pare qė kryen stėrvitjen e parė me partnerin mė tė ri tė NATO-s. Ajo qė kam parė gjatė kėtyre ditėve ka qenė njė pėrpjekje e pėrbashkėt qė u ka mundėsuar ushtarakėve tė dy vendeve tona tė mėsojnė nga eksperiencat e njėri-tjetrit. Pėrgėzoj Shqipėrinė pėr atė qė ka arritur dhe jam i bindur se tashmė sė bashku si anėtar tė se njėjtės aleancė tė shkojmė edhe mė tej.

Nė emėr tė Mbretėrisė sė Holandės, ambasadori van Voorst, i dhuroi Shkollės sė Zhytjes nė Bazėn e Pashalimanit pajisje e komplete zhytjeje.

http://www.aaf.mil.al/index.php/arki...nimit-dypalesh
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.5.2011, 21:06   4
Citim:
Zhvillohet stėrvitja mė e madhe ushtarake midis Shqipėrisė dhe Anglisė me titull “Albanian Lion 2011”

Nė Bazėn Detare tė Pashalimanit, Vlorė, po zhvillohet njė nga stėrvitjet mė tė mėdha historike, midis Forcave tė Armatosura Shqiptare dhe Forcave tė Armatosura tė Mbretėrisė sė Bashkuar me titull “Albanian Lion 2011”. Stėrvitja e pėrbashkėt ka nisur nga data 27 maj dhe do tė pėrfundoje nė datėn 3 qershor 2011.

Nė ditėn e hapur pėr mediat, e cila u zhvillua mesditėn e sė hėnės, ishin tė pranishėm: Presidenti i Republikės, njėkohėsisht Komandanti i Pėrgjithshėm i Forcave tė Armatosura, Z. Bamir TOPI, Ministri i Mbrojtjes Shqiptare, Z. Arben IMAMI, Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm, Gjeneral Major Maksim MALAJ, Ambasadorja Britanike, Znj. Fiona McILWHAM, Ambasadori i Holandės, Henk van den DOOL,Komandanti i Forcave Detare, Kundėradmiral Kudret ĒELA, deputeti dhe anėtari i Komisionit Parlamentar tė Mbrojtjes, Ilir Gjoni, atasheu ushtarak britanik, Koloneli Bob Barns, si dhe personalitetet tė tjera tė larta zyrtare tė MM dhe SHP.

Vizita e Ministrit Imami dhe tė ftuarve tė tjerė nė anijen “Mount Bay”, tė shoqėruar nga Komodori i Flotės Mbretėrore Britanike, Simon Ankona dhe nga Komandanti Piter Farmer, filloi mbi Urė, duke vazhduar me Dhomėn e Operacioneve tė Kombinuara, duke zbritur tek bordi i Makinave drejt dokut. Tė pranishmit u njohen nga afėr me tė gjitha mjetet ujore, tokėsore dhe detare qė ishin vėnė nė dispozicion pėr tė finalizuar me sukses metodat e kėrkim-shpėtimit qė ofronte kjo stėrvitje e pėrbashkėt.

Dy anijet zbarkuese britanike, HMS Mounts Bay dhe HMS Cardigan Bay, ishin tė stacionuara nė ujrat shqiptare nė rolin e elementit detar tė operacionit, i cili pėrfshiu njė forcė tė kombinuar tė marinsave Britanikė Mbretėrorė dhe marinsave Hollandėzė, tė cilėt sė bashku me njė numėr tė konsiderueshėm tė trupave Komando, Forcave Detare dhe Forcave Ajrore Shqiptare, improvizuan me mjeshtėri jo vetėm nė det tė hapur, por edhe nė tokė teknika dhe elemente tė ndryshme manovrash tė kėrkim – shpėtimit. Vėmendja mė e madhe e kėsaj stėrvitjeje u pėrqendrua nė trajtimin e operacionit me mjete amfibe. Nė kėtė stėrvitje nuk mungoi edhe demonstrimi i shpėtimit tė ‘pengjeve’ nėpėrmjet ajrit, ku nė dispozicion ishin vėnė rreth 5 helikopterė nga Forcat Ajrore tė Mbretėrisė sė Holandės, Mbretėrisė sė Bashkuar dhe nga Forcat Ajrore Shqiptare.

Gjatė konferencės sė pėrbashkėt pėr shtyp qė u zhvillua nė pėrfundim tė kėtij aktiviteti, ministri i Mbrojtjes, z. Arben Imami shprehu vlerėsimin e tij pėr rėndėsinė e kėsaj stėrvitjeje, duke shpresuar qė ky bashkėpunim tė vijoj edhe nė tė ardhmen.

“Kjo ėshtė njė ngjarje shumė e rėndėsishme pėr Forcat tona tė Armatosura. Ėshtė nė fakt, stėrvitja mė e madhe dypalėshe qė bėjmė pas anėtarėsimit tonė nė NATO. Jemi padyshim shumė tė lumtur pėr kėtė bashkėpunim me Forcat Detare tė Britanisė sė Madhe, duke shpresuar gjithashtu qė ky bashkėpunim tė pasohet edhe mė tej, midis Forcave tona tė Armatosura. Ne ēmojmė nė veēanti rėndėsinė e posaēme tė marrėdhėnieve tė Shqipėrisė me Britaninė e Madhe, qoftė nė rrafsh politik po kėshtu edhe nė rrafshin ushtarak. Kjo stėrvitje ėshtė njė mundėsi mė shumė pėr tė rritur kapacitetet tona, pėr tė mėsuar, pėr tė shkėmbyer eksperienca, duke qenė se edhe Forca jonė Detare ėshtė pothuajse tėrėsisht e pėrfshirė nė mbėshtetje tė kėsaj stėrvitje. Stėrvitja e cila prej disa ditėsh po zhvillohet nė vendin tonė, do tė vazhdoj edhe mė tej, dhe unė jam i bindur plotėsisht nė finalizimin me sukses tė saj, duke shpresuar njėkohėsisht, nė stėrvitje tė tjera tė kėtyre niveleve edhe nė tė ardhmen”, pėrfundoi ministri Imami.

Nga ana e tij kolonel Haydn White, i cili ishte edhe komandanti i grupit tė Marinsave Britanik, u shpreh: “Shqipėria ėshtė njė aleat i NATO-s, shtet me tė cilin Britania gėzon njė marrėdhėnie pozitive dhe kjo stėrvitje ėshtė njė arritje e madhe nė bashkėpunimin mes forcave tona tė armatosura. Ne shpresojmė qė ky tė jetė vetėm fillimi, duke falenderuar njėkohėsisht FA shqiptare pėr mbėshtetjen dhe pėrkrahjen e tyre tė padiskutueshme nė realizimin me sukses tė kėsaj stėrvitjeje, e cila do tė vazhdoj edhe nė tė ardhmen”.

Presidenti i Republikės, z. Bamir Topi, gjatė fjalės sė tij shprehu vlerėsim dhe mirėnjohje pėr angazhimin e tyre tė lartė, duke theksuar bindjen se bashkėpunime tė tilla i shėrbejnė rritjes profesionale dhe konsolidimit tė Forcave tė Armatosura Shqiptare, tė cilat tashmė denjėsisht qėndrojnė krahė homologeve tė tyre nė vendet anėtare tė NATO-s.

“Patjetėr ėshtė njė demonstrim i asaj qė ne e kemi zhvilluar nė planin politik, ku Shqipėria prej dy vjetėsh ėshtė anėtare e Aleancės mė tė madhe e paqes dhe e sigurisė, pra, e NATO-s. Padyshim qė kjo stėrvitje rrit jo vetėm bashkėpunimin nė terren tė Forcave tona tė Armatosura me partnerėt, por ndikon nė rritjen e eksperiencės dhe nė rritjen e kapacitetit operacional tė Forcave shqiptare. Ajo qė ne pamė sot ėshtė njė demonstrim i asaj ē’ka ka nevojė shoqėria - nė paqe, sepse kėto demonstrime dėshmojnė dhe dimensionin e jashtėzakonshėm civil qė kanė forcat e NATO-s nė shėrbim tė shoqėrisė civile, nė shėrbim tė njerėzve. Forcat shqiptare tė Armatosura sot janė jo vetėm krenare, por janė tė nderuara qė vizitohen nga partnerė strategjikė shumė tė rėndėsishėm. Kjo ėshtė marrje e njė eksperience, por ėshtė dhe njė demonstrim i qartė i marrėdhėnieve tė shkėlqyera tė partneritetit qė ne kemi me partnerėt tanė”, nėnvizoi Presidenti Topi.

Mė pas fjalėn e ka marrė Ambasadorja Britanike e akredituar nė Tiranė, znj. Fiona Mcilwham, e cila tha: “Qeveria Britanike ėshtė mirėnjohėse pėr pėrkrahjen dhe ndihmėn e dhėnė nga qeveria Shqiptare dhe Forcat e Armatosura nė realizimin e kėsaj stėrvitje. Kjo ėshtė njė mundėsi e madhe pėr aleatėt e NATO-s, pėr tė punuar sė bashku dhe pėr tė provuar aftėsitė dhe pėrvojėn e njėri-tjetrit. Ne shpresojmė shumė qė kjo, tė jetė njė eksperiencė e dobishme pėr personelin e FA Shqiptare qė u pėrfshinė nė kėtė stėrvitje”, u shpreh ambasadorja britanike.

Ndėrsa, interesimit tė gazetarėve, lidhur me stadin qė ka arritur tashmė Flota Detare, pėr tė ofruar diēka mė shumė nė stėrvitje tė niveleve tė tilla, Ministri Imami iu pėrgjigj:

“Detyrat qė ka Forca jonė e Armatosur janė tė pėrcaktuara nė Strategjinė e Mbrojtjes, ėshtė njė dokument qė e miraton Kuvendi i Shqipėrisė dhe detyrat qė rrjedhin pėr sejcilėn nga forcat tona janė direktiva tė qarta. Sigurisht qė Shqipėria nuk ėshtė njė vend qė mund tė siguroj njė forcė tė madhe navale, (Forcė Detare), tė rėndėsishme pėr NATO-n dhe ne sigurisht nuk mund ta mendojmė kėtė. Detyra e parė dhe themelore e flotės tonė ėshtė brenda ujrave tanė, ėshtė e lidhur me ruajtjen e kufijve tanė detarė, ėshtė e lidhur me kėrkim-shpėtimin, dhe me detyra tė tjera pėr tė cilat ne po modernizohemi”, u shpreh ndėr tė tjera ministri Imami.

Nė stėrvitjen “Albanian Lion 2011”, u pėrfshinė rreth 600 trupa anglezė, 2 anije zbarkuese, rreth 15 motobarka, 5 helikopterė sulmi si dhe rreth 30 mjete transporti tė Mbretėrisė Angleze. Po kėshtu, nga pala shqiptare u angazhuan rreth 100 trupa nga Batalioni Komando i Forcave Tokėsore, pėrfaqėsues nga Forcat Detare, si dhe nga Forcat Ajrore. Gjithashtu nė kėtė stėrvitje u angazhuan edhe trupa ushtarakė nga Batalioni i Poshnjes, si dhe koordinatorė nga Shtabi i Pėrgjithshėm. Kjo ėshtė stėrvitja e pėrbashkėt mė e madhe qė ėshtė zhvilluar ndonjėherė nė vendin tonė, qė nga anėtarėsimi i Shqipėrisė tonė nė NATO.

http://www.aaf.mil.al/index.php/arki...ania-lion-2011
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.11.2012, 21:07   5
Citim:
Zhvillohet stėrvitja e pėrbashkėt me Britaninė e Madhe “Albanian Lion-12”

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	2.jpg
Shikimet:	111
Madhėsia:	323,5 KB
NNJ:	5794Ėshtė zhvilluar sot nė Gjirin e Vlorės “Dita e Vizitorėve tė Shquar” e stėrvitjes sė pėrbashkėt me Britaninė e Madhe "Albanian Lion-2012". Kjo stėrvitje ka filluar qė me datė 2 nėntor dhe teatri i zhvillimit tė saj ka pasur njė shpėrndarje tė madhe gjeografike, duke pėrfshirė rajonet Pashaliman–Porto Palermo–Kuēovė–Poshnjė–Zall Herr. Tė pranishėm nė kėtė aktivitet ishin: Presidenti i Republikės, njėkohėsisht Komandant i Pėrgjithshėm i Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Shqipėrisė, z. Bujar Nishani, ministri i Mbrojtjes, z. Arben Imami, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm i FA, gjeneralmajor Xhemal Gjunkshi, ambasadori i Mbretėrisė sė Bashkuar, z. Nicholas Cannon, si dhe tė ftuar tė tjerė.

Personalitetet e larta tė shtetit ndoqėn nga afėr demonstrimet shumėrolėshe nė ujė dhe nė tokė qė zhvilluan trupat dhe mjetet pjesėmarrėse nė kėtė stėrvitje, si dhe vizituan nga afėr Anijen Flamurtare, e cila drejtoi operacionin nė rajonin e stėrvitjes.

Me kėtė rast, Presidenti i Republikės, njėkohėsisht Komandant i Pėrgjithshėm i Forcave tė Armatosura, z. Bujar Nishani, ka falėnderuar forcat pjesėmarrėse nė stėrvitjen e pėrbashkėt me Britaninė e Madhe “Albanian Lion-2012”. Ai ka vlerėsuar angazhimin e madh qė manifestuan ushtarakėt gjatė gjithė ditėve tė stėrvitjes, bashkėpunimin e shkėlqyer dhe rezultatet e larta qė kanė arritur gjatė kėsaj stėrvitje tė pėrbashkėt. Gjithashtu, Presidenti Nishani ka pėrgėzuar dhe falėnderuar nė mėnyrė tė veēantė trupat britanike qė morėn pjesė nė kėtė stėrvitje, duke u shprehur se, ju jeni njė nga aleatėt tanė mė kryesorė tė NATO dhe ne ju jemi mirėnjohės pėr gjithēka keni bėrė dhe po bėni pėr modernizimin e Forcave tė Armatosura Shqiptare.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	albanian-lion-2012.jpg
Shikimet:	105
Madhėsia:	18,4 KB
NNJ:	5795Qėllimi kryesor i kėsaj stėrvitje ėshtė zhvillimi i operacioneve joluftarake tė evakuimit (NEO), si dhe mbėshtetja e kėtyre operacioneve me veprimtari luftarake nga deti, toka dhe ajri. Nė datėn 12 nėntor kjo stėrvitje ėshtė inspektuar nga Komandanti i Flotės Britanike, Admirali SIR George Zambellas, njėkohėsisht edhe Zėvendėsshef i Shtabit tė Flotės Mbretėrore.

Stėrvitja "Albanian Lion-2012" ėshtė stėrvitja mė e madhe e Flotės Mbretėrore Britanike pėr vitin 2012, e cila pėrfshin 5 anije ushtarake (anije zbarkuese, fregatė, helikoptermbajtėse dhe anije transporti). Forcat tokėsore britanike janė mbėshtetur me helikopterė sulmues dhe transportues (Apache, Lynxs, Sea-King, Merlin), si dhe automjete ushtarake transporti. Nė kėtė stėrvitje janė pėrfshirė rreth 400 marinsa (forca speciale), tė cilėt kryejnė veprimtaritė stėrvitore nė ujė dhe tokė. Kjo stėrvitje ėshtė zhvilluar nė hapėsirat e Gjirit tė Vlorės, pėrfshirė gadishullin e Karaburunit, ishullin e Sazanit dhe Bazėn Ushtarake tė Porto-Palermos. Gjithashtu, nė funksion tė realizimit tė skenarit, gjatė ditėve tė stėrvitjes janė kryer fluturime me helikopterė dhe lėvizje me automjete ushtarake nė drejtimet Pashaliman–Sazan– Porto Palermo–Kuēovė–Zall Herr–Bizė.

Trupat dhe automjetet britanike kanė zbarkuar nė rajonet e Porto-Palermos dhe Pashalimanit, ndėrsa veprimtaria stėrvitore ka vijuar me vendosjen e Spitalit Fushor nė Batalionin e Kėmbėsorisė, Poshnjė dhe ngritjen e grupit tė mbėshtetjes logjistike, nė ambientet e Bazės Ajrore, Kuēovė. Gjatė kėtyre ditėve nė rajonet e Pashalimanit dhe tė Sazanit janė kryer veprimtari stėrvitore tė pėrbashkėta, ku nga Forcat tona Detare kanė marrė pjesė dy anije. Ndėrsa nė rajonin e Zall-Herrit dhe nė Pashaliman skenari i stėrvitjes ka vijuar me stėrvitje taktike tė trupave britanike komando.

Nė ketė rajon Forcat tona tė Armatosura janė angazhuar me njė togė tė Batalionit Komando dhe njė togė nga Batalioni i 3-tė i Kėmbėsorisė, Poshnjė. Mbi kėto rajone janė kryer fluturime me helikopterė, duke simuluar kryerjen e operacioneve NEO. Kjo ėshtė stėrvitja e dytė qė zhvillohet me palėn britanike. "Albanian Lion-11" ėshtė kryer vitin e kaluar, nė periudhėn maj–qershor 2011, e cila shėrbeu si bazė pėr pėrsėritjen e stėrvitjes edhe kėtė vit.

http://www.mod.gov.al/index.php?opti...307&Itemid=637
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.12.2012, 21:39   6
Citim:
Images captured are of W, Y, Z companies from 45 Commando Royal Marines as they conduct an amphibious assault on to Sazan Island. The training took place near to Vlore in Albania, as part of Exercise Albanian Lion. Albanian Lion is aimed at demonstrating the Pre Landing Force (PLF) capability, deployed as an advanced force dethatched from the Response Force Task Group (RFTG).
Bashkėngjitje
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	0f72253edb42400823e38e5f62e91dcc.jpg
Shikimet:	69
Madhėsia:	248,8 KB
NNJ:	5797  Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	1ba319f42378835063cb85b845905e09.jpg
Shikimet:	94
Madhėsia:	98,5 KB
NNJ:	5798  Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	03b236b9f6c115973cc07460d6e04a23.jpg
Shikimet:	72
Madhėsia:	126,8 KB
NNJ:	5799  Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	5c9c5deec120a01d08eb5e168bb42d8b.jpg
Shikimet:	84
Madhėsia:	137,7 KB
NNJ:	5800  Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	9e47de2273a4f2e476db681f83c68c0a.jpg
Shikimet:	74
Madhėsia:	409,5 KB
NNJ:	5801  Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	465347deb353427509b99864ad41068a.jpg
Shikimet:	74
Madhėsia:	111,6 KB
NNJ:	5802  Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	6817139e558159aad923e3a003b60ced.jpg
Shikimet:	79
Madhėsia:	160,8 KB
NNJ:	5803  Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	a01a5b5a19e364135b33fa98200f5d1c.jpg
Shikimet:	72
Madhėsia:	110,8 KB
NNJ:	5804  Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	a06023b8a43e3ba864de52436e841b59.jpg
Shikimet:	82
Madhėsia:	220,5 KB
NNJ:	5805  Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	c3bc525b66bf856db44016be8d06d8b0.jpg
Shikimet:	74
Madhėsia:	156,0 KB
NNJ:	5806  Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	d192f6ddb7a4a0af5d8d6fe088b81f82.jpg
Shikimet:	70
Madhėsia:	227,1 KB
NNJ:	5807  Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	ec2758e22856ce2c4221aba791e1a939.jpg
Shikimet:	83
Madhėsia:	78,9 KB
NNJ:	5808  
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.5.2013, 21:25   7
Citim:
Kuvendi mblidhet nė seancė tė jashtėzakonshme dhe miraton tre ligjet e integrimit

(...)

Po sot, Kuvendi miratoi edhe Aktin – normativ, nr. 4, datė 21.5.2013, “Pėr zhvillimin dhe pjesmarrjen e Forcave Ushtarake tė Britanisė sė Madhe nė stėrvitjen e pėrbashkėt detare – amfibe “Albanian Lion, 2013””

(...)

http://www.parlament.al/web/Kuvendi_...it_15551_1.php
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.8.2013, 21:40   8
Citim:
Royal Navy sails for annual ‘Cougar’ deployment

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	9c67e0967b1940c79814d57f53e9442b-576x0.jpg
Shikimet:	98
Madhėsia:	124,7 KB
NNJ:	5811The long-planned deployment will see elements of the UK’s Response Force Task Group (RFTG) – the naval force formed under the 2010 Strategic Defence and Security Review – hone its world class maritime skills thousands of miles from home through exercises with a number of key allies.

Four Royal Navy warships, the Lead Commando Group from 3 Commando Brigade Royal Marines and elements of Naval Air Squadrons will be supported by five vessels from the Royal Fleet Auxiliary.

This is the third time the deployment has taken place, after Cougars ’11 and ’12, with its aim to demonstrate the ability to operate a highly effective maritime force anywhere in the world to protect UK interests.

Secretary of State for Defence, Philip Hammond MP, said:

“Since its creation under the 2010 Strategic Defence and Security Review, the Response Force Task Group has demonstrated its formidable strength and readiness to respond to emerging threats worldwide through a number of operations and exercises.

“This now routine and long-planned deployment will demonstrate once again its ability to operate as a rapid reaction force on behalf of the UK and, importantly, underlines the global reach and flexibility of the modern Royal Navy.”

The Task Group is able to conduct simultaneously a range of operations from deterring adversaries and maritime security to international engagement and supporting regional stability.

Its units can operate independently on discrete tasks or as a single entity.

Most importantly, it is an adaptable force that is able to work jointly with Army and Royal Air Force assets, other government agencies and partner nations when required.

After a number of planned port visits in the Mediterranean, the first major exercise for the force will be Albanian Lion, in the Adriatic.

Personnel will work with Albania’s armed forces, building on a similar exercise last year, with the goal to put the Lead Commando Group ashore within a high tempo scenario and sustain it as it moves inland.

The ships will then sail through the Red Sea, Indian Ocean and Arabian Gulf where the focus will transfer to the series of exercises with UK allies in the Gulf region; alongside Army and RAF units.

Commodore Paddy McAlpine, Commander UK Task Group, said:

“Cougar ’13 is a bespoke opportunity to enhance the Royal Navy’s enduring core skill – the ability to operate and project power as a task group at range. In so doing, it will also remind interested domestic and international parties of the enduring utility, employability and interoperability of the Royal Navy.

“During Cougar ’13 we will engage with our partner nations through a series of exercises, reinforcing our commitment and demonstrating our contribution to security in the Mediterranean and Gulf region.”

Commodore McAlpine and his staff will command from the nation’s flagship HMS Bulwark. Alongside Brigadier Stuart Birrell (Commander of 3 Commando Brigade Royal Marines) he will choreograph the efforts of Royal Navy and Royal Fleet Auxiliary sailors, Royal Marine Commandos and Royal Navy Fleet Air Arm personnel.

Joining Bulwark will be Portsmouth-based helicopter carrier HMS Illustrious and frigates HMS Montrose (Plymouth) and HMS Westminster (Portsmouth) to provide escort duties, as well as undertake ongoing counter-piracy operations outside the exercise programme.

HMS Montrose is also due to reprise her role from Cougar ‘12 as the launch pad for small Royal Marines reconnaissance parties, which are sent ashore to scout the lie of the land and ‘enemy’ forces.

The Royal Marines will be embarking HMS Bulwark, RFA Mounts Bay and RFA Lyme Bay: the nation’s Lead Commando Group, including 42 Commando, elements of 30 Commando IX Group, and the Commando Logistics Regiment who will meet all the supply and medical needs and 16 Vikings of the Corps’ Armoured Support Group.

A number of Army Commandos from 29 Commando Regiment Royal Artillery and 24 Commando Engineer Regiment will also deploy as part of the Lead Commando Group.

Brigadier Stuart Birrell, Commander 3 Commando Brigade Royal Marines, said:

“Cougar ’13 provides a superb opportunity to demonstrate the capability and capacity of the Response Force Task Group and the Lead Commando Group. Operating in a wide variety of countries across the Mediterranean and Gulf region, the task group will engage in capacity building and defence engagement with a range of partner nations, in some truly outstanding exercises.

"A demanding and ambitious deployment, we will look forward to the challenges and opportunities that Cougar ’13 presents.”

RFA Fort Austin will provide stores, fuel, water, and ammunition and RFA Diligence is on hand to attend to any of the Cougar ’13 ship’s engineering requirements.

The majority of the Task Group is due home to the UK in December, although Diligence, Westminster and Montrose are due to remain east of Suez in support of the Navy’s long-standing mission in the region to keep the sea lanes safe and secure for lawful trade.

http://www.royalnavy.mod.uk/News-and...0809-Cougar-13
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.8.2013, 21:15   9
Citim:
Tre mijė trupa britanike zbarkojnė nė Shqipėri, stėrvitje tė pėrbashkėt me ushtarakėt shqiptarė

Emri:  stervitje-britania.jpg
Shikimet: 96
Madhėsia:  14,9 KBRreth tre mijė trupa britanike kanė zbarkuar nė Shqipėri pėr njė stėrvitje tė pėrbashkėt me trupat shqiptare. Nė kuadėr tė bashkėpunimit nė fushėn e mbrojtjes ndėrmjet Shqipėrisė dhe Britanisė sė Madhe, nė periudhėn 11 gusht–13 shtator 2013, do tė zhvillohet stėrvitja e pėrbashkėt “Albanian Lion 2013”. Ministria e Mbrojtjes shqiptare, pėrmes njė njoftimi, ka bėrė me dije se nė kėtė stėrvitje shumė skenarėsh do tė marrin pjesė rreth 3000 trupa britanike, kryesisht komando dhe forca detare, si dhe njė efektiv prej 35 vetash nga Forcat e Armatosura Holandeze. “Nė kėtė stėrvitje shumė skenarėsh do tė marrin pjesė rreth 3000 trupa britanike, kryesisht komando dhe forca detare, si dhe njė efektiv prej 35 vetash nga Forcat e Armatosura Holandeze, tė cilat operojnė sė bashku me trupat britanike.

Stėrvitja e pėrbashkėt “Albanian Lion 2013” do tė pėrfshijė nė vetvete tre stėrvitje mė tė vogla, secila me njė skenar tė caktuar. Gjatė periudhės njė mujore tė qėndrimit nė vendin tonė, trupat britanike do tė realizojnė kryerjen e veprimeve ushtarake nė det dhe nė tokė nė operacione tė evakuimit, zbarkimit detar, qitje, etj. Teatri i stėrvitjes sė pėrbashkėt shqiptaro-britanike “Albanian Lion 2013” ka njė shtrirje tė gjerė gjeografike, duke filluar prej rajonit stėrvitor tė Bizės, nė Pashaliman, Kuēovė, Karaburun dhe Sazan. Forcat e Armatosura do tė angazhohen nė stėrvitje me trupa dhe mjete tė Forcės Detare, si dhe trupa tė Forcės Tokėsore, nė realizimin e skenarėve tė pėrbashkėt”, thuhet nė njoftim.

Ministria e Mbrojtjes njofton se stėrvitja do tė ndiqet nga shumė personalitete. “Me qėllim pasqyrimin e kėsaj stėrvitje tė madhe, Ambasada e Britanisė sė Madhe nė vendin tonė dhe Ministria e Mbrojtjes do tė njoftojnė nė vijimėsi rreth mundėsive tė ndjekjes sė stėrvitjes nga ana e medias kombėtare dhe lokale, ndėrsa ėshtė rėnė dakord paraprakisht zhvillimi i Ditės sė Vizitorėve tė Shquar (DVD) tė stėrvitjes, nė datėn 2 shtator 2013 nė rajonin e gjirit tė Vlorės, me pjesėmarrjen e personaliteteve mė tė larta tė Ambasadės Britanike, Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Forcave tė Armatosura, si dhe tė pushtetit lokal”, thuhet nė njoftim.

http://www.sot.com.al/politike/tre-m...shtarak%C3%ABt
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:14.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.