Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 14.4.2009, 18:43   1

Shkrim i cituar Prishtinė: Simpozium pėr arkivat osmane mbi Dardaninė


Sot nė Prishtinė mbahet simpoziumi shkencor ndėrkombėtar “Kosova dhe perandoria osmane nė dokumentet arkivore osmane”. Drejtori i Agjencisė Shtetėrore tė Arkivave, Jusuf Osmani, tha se nė simpozium do tė prezantohen dokumente tė reja arkivore pėrmes tė cilave synohet tė zbardhen ngjarje tė rėndėsishme historike.

Nė simpozium do tė paraqiten me kumtesat e tyre 68 ekspertė nga vende tė rajonit dhe nga Turqia. Po ashtu do tė organizohet edhe njė ekspozitė qė sipas Osmanit ėshtė mundėsi pėr prezantim shtesė tė materialeve arkivore.

Simpoziumi mbahet me 14 dhe 15 prill nė Prishtinė dhe organizohet nga Agjencia Shtetėrore e Arkivave nė bashkėpunim me drejtorinė e pėrgjithshme tė Arkivave Shtetėrore tė Turqisė.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=17533
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.4.2009, 18:45   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Ėshtė me "spec turk" simpozumi?

Citim:
“Tė shkruash historinė me tolerancė”, ėshtė motoja e Simpoziumit Ndėrkombėtar “Kosova dhe Perandoria Osmane nė Dokumente Arkivore”, qė po mbahet nė Prishtinė, me qėllim qė tė prezantohet e kaluara historike nė mėnyrė sa mė reale, e bazuar nė faktografi dhe dokumente arkivore.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=34615
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.4.2009, 20:26   3
progonati
 
Tolerancė quajnė mohimin e Gjergj Kastriotit.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.4.2009, 09:11   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Ku konsiston konkretisht Jo-Toleranca e ne "Barbarėve" arnautė?

Pyetje pėr ata dylberėt e simpoziumit, poqese u bje nė sy.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.4.2009, 19:45   5
dhemetra
anėtar/e
 
dhemetra
 
Anėtarėsuar: 7.2007
Nė fakt profesor Muhamet Mala, pjesėmarrės nė simpozium, tha se nuk osht edhe aq qėllimi qė historia tė shkruhet me tolerancė por mė tepėr qė tė shkruhet nga faktet. Tuj impliku qė veē pėr me marrė fondacione s'kanė nevojė me lulu historinė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.4.2009, 09:33   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Nėse ėshtė fjala pėr faktet qė tregojnė mė tepėr rreth shqiptarėsisė sė Dardanisė nė atė kohė, krejt ėshtė nė rregull.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.