Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.4.2009, 21:43   1

Shkrim i cituar Prishtinė: Shtetet shqiptare marrėveshje pėr florėn & faunėn


Zyra Rregullatore pėr Ujė dhe Mbeturina e shtetit tė Veriut, nėnshkroi tė mėrkurėn marrėveshjen e bashkėpunimit me Entin Rregullator tė Ujit tė Shqipėrisė.

“Ujėrat dhe ajri i ndotur mund tė kalojė nga KosovaShqipėri, dhe anasjelltas, ku bashkėrisht duhet angazhuar pėr pėrkujdesjen e faunės shqiptare. Nėse ujėrat e Drinit tė Bardhė janė tė pastėr dhe do tė vazhdojnė tė kalojnė kufirin dhe tė derdhen nė Detin Adriatik . Pra, deti do tė jetė i pastėr pėr tė gjithė ne”, vlerėson Xhuveli.

Ministri i Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave tė Republikės sė Shqipėrisė, Lufter Xhuveli, vizitoi edhe Ministrinė e Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural ku u takua me ministrin Idriz Vehapi. Nė takim u theksua thellimi i marrėdhėnieve me Ministrinė e Mjedisit, Pyjeve dhe Administrimit tė Ujėrave tė shtetit Perėndimor, me theks tė veēantė nė lėmin e pylltarisė.

Ministri Vehapi ndėr tė tjera shfaqi interesimin pėr rritjen e sipėrfaqeve tė ripyllėzimeve, duke spikatur nevojėn e mbrojtjes sė tyre, ngase ato po rrezikohen shumė nga prerja e paligjshme. Ministritė kanė nėnshkruar dhe memorandumin pėr bashkėpunim nė shumė segmente tė bujqėsisė dhe pylltarisė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=13001
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:46.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.