Kthehu   Kreu > D2 > D2L
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.4.2009, 16:38   1
progonati
 
Duhet tė jetė libėr interesant. Duke lexuar lajmin po mendoja a ka patur ndonjė sistem politik qė tė jetė Shqiptar nė formė dhe pėrmbajtje. Nė pėrgjithėsi kemi patur ndikime tė huaja te cilat nuk I kanė rrezistuar kohės, pasi nuk merrnin parasysh karakterin dhe organizimin e Kombit Shqiptar. Do tė ishte interesante ta hapnim si temė ketu. Ēmendoni??
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.4.2009, 09:13   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Sistemi i shteteve ilire ishte tipik ilir. Edhe sistemi i principatave tė Dukagjinėve dhe Kastriotėve kishin mė sė paku ndikime tė huaja, dhe mund t'i quajmė sisteme tipike arbėreshe. Sisteme shqiptare s'ka pasur, me pėrjashtim nėse na lejohet t'i konsiderojmė shtete Malėsitė Autonome (Malsi, Labėri etj).
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.4.2009, 16:05   3
progonati
 
Citim:
Thėnė nga Shqipe

Sistemi i shteteve ilire ishte tipik ilir. Edhe sistemi i principatave tė Dukagjinėve dhe Kastriotėve kishin mė sė paku ndikime tė huaja, dhe mund t'i quajmė sisteme tipike arbėreshe. Sisteme shqiptare s'ka pasur, me pėrjashtim nėse na lejohet t'i konsiderojmė shtete Malėsitė Autonome (Malsi, Labėri etj).
Si mund tė pėrfshiheshin keto nė sistemet politike shqiptare tė pas 1912. Kjo do ishte njė temė interesante. Kuptohet qė gjithmonė duke ju pershtatur kohės. Mbase Shqiptarėt nė kėtė mėnyrė nuk do ta shikonin shtetin si tė huaj por si tė vetin.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.4.2009, 16:39   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
T'i pėrshtatesh kohės, do tė thotė tė hedhėsh poshtė atė sistem iliro-shqiptar qė siē shihet ti e pėlqen.

Ngase kėto dy lloj sistemesh e pėrjashtojnė njėra tjetrėn.

Psh. Sistemi iliro-shqiptar e obligon ēdonjėrin qė kur shet pasuri tė patundshme tė lusė sė pari fqiun e afėrt, gjė qė ka pasur rėndėsi historike, sepse kėshtu toka ėshtė ruajtur dhe nuk u ėshtė shitur tė huajve, rrjedhimisht janė ruajtur trojet kombėtare nga invadimi paqėsor i racave tjera.

Sistemi i sotėm demokratik ėshtė pėr njė "tregti tė lirė", pa kufizime.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.4.2009, 17:45   5
progonati
 
Toka nuk shitet me detyrimisht. Mund tė jepet me qera pėr njė kohė tė gjatė. Ka edhe zgjidhje te tjera. P.sh. mund tė bėhesh bashkėpronar por duke patur pronėsine e tokės.

Sistemi I sotėm ėshtė njė shpikje masonike pėr tė vjedhur pjesėn e tė tjerėve. Tregtia e lirė e pasurive te patundshme ėshtė vetėm njė formė moderne pushtimi.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 1.9.2009 nė 17:09.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.4.2009, 20:50   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Tregtia e lirė e pasurive te patundshme ėshtė vetėm njė formė moderne pushtimi.
Nuk ėshtė edhe aq moderne. Pėr kėtė edhe isha duke folur.

Nė kohėn e sundimit romak, Ilirėt veē e kishin kėtė zakonin, qė tė mos shitej toka jashtė fisit, pa i pyetur mė parė kushrinjtė. Kjo binte nė kundėrshtim tė plotė me qėllimet e skllavopronarėve romakė, tė cilėt pas vendosjes sė sistemit shtetėror, nuk mund tė plaēkisnin tokėn, por u duhej t'a blenin. Por nuk ua shiste askush.

Perandori i Romės nė atė kohė urdhėron prefektin e Ilirisė tė shfuqizojė kėtė ligj. Megjithėse vėshtirė qė mund tė ketė pasur ndonjė sukses, apo fare s'ka pasur.

Ky ligj nė shumė vise shqiptare ende zbatohet pavarėsisht nga ligji shtetėror. Mgjths duhet tė reformohet sepse nė raste tė caktuara bėhet pengesė pėr zhvillim.

Lidhja https://vargmal.org/dan1908

Ndoshta dolėm pak nga tema, por kjo ishte njė shembull qė ligjet e sotme bien nė kundėrshtim tė hapėt me kanunet shqiptare.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:48.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.