Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 17.4.2009, 23:44   1

Shkrim i cituar Gjinokastėr: Haradinaj shpallet qytetar nderi


Ne njė ceremoni tė veēantė te organizuar nga Kėshilli Bashkiak i Gjinokastrės, tė premten, Ramush Haradinaj ėshtė nderuar me titullin, "Qytetar nderi i Gjirokastrės". Titulli iu dha Ramush Haradinajt "pėr kontributin e shquar nė luftėn pėr ēlirimin e Kosovės, fitoren e Pavarėsisė dhe rindėrtimin e vendit".

Haradinaj ndėrkaq e ka cilėsuar kėtė titull si njė nderim ndaj tė gjithė pjesėmarrėsve tė UĒK-sė.

http://www.telegrafi.com/?id=2&a=4076
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.7.2013, 08:29   2
Citim:
Haradinaj: Takimet me Millosheviēin nė burg, qelia ime me pamje nga deti

Ish-kryeministri dhe kryetari i AAK-sė, Ramush Haradinaj rrėfeu dje nė "Tonight" detaje interesante nga jeta e tij nė qelitė e Hagės.

Kur ju them "Hagė", ēfarė ju vjen ndėrmend?

Njė vend i bukur…

Njė vend i bukur? Keni qenė, e keni vizituar dot Hagėn?

Nuk kam pasur rast, por mendoj tė shkoj njė fundjavė kur tė mė jepet mundėsia, pėr qejf.

Ke kuriozitet tė shikosh qytetin?

Jo kuriozitet. Po kam jetuar atje, ėshtė njė vend ku kam qėndruar 4 vite.

Po keni jetuar i mbyllur nė burg...

Prapė edhe ajo ishte njė lloj jete.

Keni pasur dritare me pamje nga deti?

Po.

Si ishte tė qenėt nė njė qeli qė ka pamje nga deti nė Hagė?

Mirė ishte, se ishte ajri i mirė, me aromė deti realisht. I pastėr dhe me aromė deti. Kuptohet qė, ta shikosh kur s'e shijon, tė mungon. Kur s'mundesh, ajo molla e ndaluar e bėn tė vetėn, por megjithatė, njeriu kur e di… T'i thuash dikujt, 'nuk e ke njė kėpucė', ai detyrohet tė gjejė zgjidhje me tjetrėn. Si t'ia bėsh? E njėjtė ėshtė edhe kjo situatė. Edhe pse duken shumė tė vėshtira, por nga momenti qė ndodhin, ambientohesh me to.

E keni ndjerė mbėshtetjen e shtetit tė Kosovės, tė paktėn nga momenti qė u shpall shtet, nė gjykimin qė ju kishit nė Hagė? Ndiheshit i mbrojtur qė kishit pasur shtetin, se nė fund tė fundit pėr kėtė shtet keni luftuar?

Jo, shteti ka qenė nė hallet e veta, s'ka mundur tė mbėrrijė deri tek mbėshtetja pėr mua.

Por do tė kishit dashur qė shteti tė ishte pas jush, t'ju mbėshteste?

Kam pasur nevojė, jo vetėm qė kam dashur, por kam pasur nevojė. Por nuk janė krijuar rrethanat qė ta kisha njė pėrkrahje shpirtėrore.

Nė kuptimin financiar?

Tė gjitha, tė gjitha.

Si e kalonit kohėn nė qeli?

Unė kam jetuar si ushtar atje, d.m.th. kam bėrė njė orar pėr vete. E kam ndarė kohėn sikur tė isha nė njė plan pune. Zgjimin e kam pasur deri nė orėn 7, nuk ka qenė obligativ. Nga ora 7 jam zgjuar, jam larė, jam rruar sikur tė kisha pėr tė dalė nė punė. Orarin ia kam pėrshtatur orarit tė rregullit ditor. Kur ishte koha e sportit, koha e muzikės, koha tjetėr; pauzat i kam respektuar. Pjesėn tjetėr ia kam organizuar vetes. Kuptohet, aty ka pasur edhe pjesė pėr tė ndenjur, pėr tė pirė kafe, por shumicėn e kohės e kam organizuar dhe kam funksionuar nė bazė tė orarit. Nė orėn 11 tė mbrėmjes kam rėnė nė gjumė, me pėrjashtim ose tė premten ose tė shtunėn, sikur tė isha nė punė, dhe nė fundjavė pėr shembull edhe rrija mė tepėr. Kam ruajtur ciklin dhe ritmin. Njė pjesė tė madhe tė kohės e kam pasur sport. Minimumi 3 orė nė ditė deri nė 6 orė brenda ditės. Por dita atje ėshtė diku 16 orė, sepse nuk e ke njė punė dhe 8 orė tė detyruara nė punė. Pjesėn tjetėr e kam pasur media. Televizion, CNN, BCC. 'Francė 5', 'Euronews', mediat e Ballkanit. Njė pjesė lexim. Njė pjesė muzikė ose kėnaqje si tė thuash.

Nuk bėnit biseda pėr luftėrat...?

Ka ndodhur edhe kjo, si jo?! Por kam ikur, prej bisedave tė ndjeshme, sepse s'kam dashur tė lėndohem ose tė krijohet ndonjė situatė tjetėr. Kam ikur, nuk i kam pranuar si partnerė pėr tė biseduar kėshtu. Me zotin Gotovina kemi pasur simpati tė madhe, edhe si shqiptarė, por ka qenė reciproke. Edhe ai ka pasur kujdes tė jashtėzakonshėm ndaj nesh, edhe ndaj meje, dhe kemi njė miqėsi tė pėrjetshme me tė, tė cilėn edhe ai e ka ndihmuar realisht.

Millosheviēin, e keni parė?

Herėn e parė kur kam qenė, po. Dy herė.

Komunikuat me tė?

Jo ndonjė komunikim, por ka ndodhur edhe interesimi i tij.

Si ishte momenti?

Po ai ishte…, nuk e njoha nė fillim tė them tė drejtėn. Shkoja nė sallonin e vizitave, dhe duke pritur, prisje tė hapej njė derė xhami pėr tė ndėrruar vendin, tė shkoje tek vendi i vizitės, dhe ata mė thirrėn, mė thanė: "zoti Haradinaj", ndėrkohė pashė njė person pėrballė dhe ai mė tha nė anglisht 'zoti Haradinaj'. Unė e kėqyra dhe i thashė "po", dhe ai mė tha "jam Millosheviēi", nė anglisht.

Nuk mė bėri pėrshtypje gjė. Po! S'munda ta besoja qė ishte ai, dukej shumė i vogėl, me pantallona tė shkurta dhe njė jelek si tė peshkatarėve, me shumė xhepa, por vetėm hundėn njoha, se ka pasur njė hundė karakteristike kur dilte nė televizor. I thashė: "O, po". "Si ėshtė gjendja nė Kosovė?", mė tha.

Ju pyeti pėr gjendjen nė Kosovė?

Po. I thashė "mirė". I thashė se "bashkėsia ndėrkombėtare po sillen keq me ne". "Po pse?" - tha. "Po ne duam tė bėjmė njė ushtri sipas dėshirės sonė dhe ata duan ta bėjnė si tė vetėn, tė amerikanėve". Cinizėm ishte. Nė fakt kjo ka qenė hera e dytė. Herėn e parė mė tha: "Oooo, mirė se ke ardhur, si po tė duket kėtu?" Isha duke kaluar, dhe i thashė: "S'e di"; i thashė "po ti je mė herėt dhe duhet ta dish mė mirė". "E merr vesh vetė", mė tha. Kuptohet, nė distancė, ishim dy-tre veta, kishte roje, ato qė ishin prezent.

S'pati tension?

Jo tension. Cinizėm pak, por s'ishin rrethanat, s'pati shtrėngim duarsh ta zėmė, dhe as kontakt fizik. Po ishte nė distancė dhe pak cinizėm pati.

Ishte i rėnė, i penduar?

Jo jo jo, hiē fare.

Tė erdhi instinkt ta pyesje pse u solle ashtu me Kosovėn? Pse e bėri spastrimin etnik?

Jo, pėrse ta pyesja?! Dhe nuk e mendoj as tani. Ti e di kush ėshtė ai, pse ka vepruar ashtu, ēfarė ka bėrė. Si t'i bėj llogari atij?! Po tė ishin rrethanat, ai e meritoi krejt ndėshkimin, por llogaria atij s'i bėhet.

Do ta njohė ndonjėherė Serbia Kosovėn?

Po.

Kur?

Nuk mund ta them. Nuk ia jap vetes…

Brenda kėtij 10-vjeēari?

Po, shumė mė shpejt.

Edhe mė shpejt?

Po.

Pashė njė deklaratė tuajėn, ku thonit se do tė donit tė kishte fituar zoti Berisha, por e respektoni votėn e shqiptarėve, dhe pėrmendni faktin se Berisha ka bėrė liberalizimin e vizave, Rrugėn e Kombit. A mjaftojnė kėto, zoti Haradinaj, nė ditėn kur Kroacia u pranua anėtare me tė drejta tė plota nė BE?

Asnjėherė nuk mjafton. Tė flas nga kėndi im. Nuk e kam thėnė mė herėt, tani po e them. Kur ka disa mandate, e di qė ėshtė e ligjshme. Po ashtu nė pėrcaktim politik disa argumente vlejnė. Nuk mundesh me u ik disa momenteve kyēe. E gjithė Shqipėria ka ndihmuar nė ndryshimin nga komunizmi nė demokraci. Nuk ėshtė vetėm njė forcė e vetme, por ėshtė identifikuar si ajo qė ėshtė mbartėse e proceseve tė ndėrrimeve. Kjo ėshtė e vėrtetė pėr Shqipėrinė e re, pėr Shqipėrinė e 23 viteve.

E gjithė Shqipėria ka ndihmuar nė anėtarėsimin e saj nė NATO. Ne e dimė gjendjen e ushtrisė shqiptare si ka qenė mė pėrpara, ndoshta tani nuk ėshtė aq e mirė. Dhe sė fundmi liberalizimi i vizave. Unė e kam quajtur kėshtu: Kjo forcė politike - e kam nga njė aspekt personal - lidhet me kryeministrin Berisha, respektin qė mė ka bėrė ai.

Respekt qė i bėtė edhe ju. Pavarėsisht se nė '97-tėn, vėllai juaj Luani ėshtė vrarė nė Shqipėri dhe ju u burgosėt mė pas. Pati shumė komente nė Shqipėri. Nuk i mbajtėt mėri zotit Berisha?

E vėrteta ėshtė pak mė ndryshe. Unė e di, njė pjesė e jona, e UĒK-sė, janė bij tė afėrt, ta zėmė me zotin Nano, me Pandeliun, me Ilirin, dhe nuk kam ndonjė vėrejtje. Edhe sot kanė simpati; le tė kenė! Luani ėshtė vrarė nė kufi tė Kosovės. Dhe, populli nuk e di asnjėherė se unė jam penguar shumė nga po kėta shokė tė mi me hyrė nė atė kohė, kėta qė e duan kėtė krahun qė fola; kemi pasur pengesa tė jashtėzakonshme prej tyre. Jo prej shtetit shqiptar tė atėhershėm. Shteti shqiptar ka qenė nė kaos. Nuk mundesh me ia atribuar fajin Sali Berishės nė '97-tėn; nė maj e dini si ka qenė shteti shqiptar. Kurrkush nuk e ka pasur nė kontroll shtetin shqiptar. Kush ka qenė atėherė kryetar qeverie apo kushdo qoftė.

Luanin e vranė nė territorin e Kosovės, jo nė territorin e Shqipėrisė, u vra nga forcat serbe. Kur jam kthyer mbrapa tek komisariati i atyshėm, as lidhje nuk ka pas, nuk mundesh me i quajtur fajtorė ata pėr kurrgjė.

Njė kryetar policie aty qė i vjen dikush me njė tė vdekur. Ai nė fund e ka pėr obligim derisa ta vėrtetojė se ēfarė ka ndodhur. A e ke vrarė ti, a ta ka vrarė dikush? Kush jeni ju? Por ėshtė njė detaj qė ne nuk po e harrojmė. Tė mos harrojmė ne bazėn kryesore, unė personalisht….

Nuk e them vetėm se ėshtė Berisha dhe tani ai ka hup dhe nuk ėshtė nė zgjedhje dhe nuk ėshtė mė, por bazėn kryesore tė logjistikės, tė armatimit. Unė kam pasur shtab nė shtėpinė e tij nė Shqipėri. Shtabi ka qenė nė kullėn e Sulejman Berishės, axha i tij. Po nė atė familje. Nė shtab kanė qenė me qindra djem, kemi kaluar me ditė, jemi ngarkuar. I kemi nxjerrė prej shtėpie ata nė fakt, se nuk kishin se si me jetu prej nesh.

Prandaj edhe ndonjėherė njerėzit shikojnė pėr interesat partiake, politike. Ashtu si na kanė ndihmuar gjithė shqiptarėt, na kanė ndihmuar njerėzit e Ramiz Alisė sė asaj kohe, nė stėrvitje etj. Na kanė ndihmuar oficerėt e Shqipėrisė, qė kanė pasur bindje tė majta, por nuk ka lidhje. Ai ka ardhur si shqiptar. Gabojmė kur interesat partiake shpesh i kthejmė deri nė luftė. Askėnd nuk e ka penguar asnjė profil partiak, asnjė bindje mos me pėrkrah UĒK-nė.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 22:13.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.