Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 18.4.2009, 00:52   1

Shkrim i cituar Fier: Ish-Azotiku nė bllok industrial


Kryetari i Bashkisė sė Fierit, Baftjar Zeqaj, ėshtė shprehur i sigurt se zona e ish-Azotikut, qė hėpėrhė mban “tė varrosur” 1'200 ton arsenik, do tė kthehet nė njė bllok tė rėndėsishėm industrial. Deklarata u bė dje para gazetarėve duke u mbėshtetur nė studimin pėrkatės.

“Ne me pėrfundimin e projektit pėr varrosjen e lėndės arsenikale, e cila kishte disa vite qė ishte bėrė shqetėsim i banorėve fierakė, shqetėsim i medias, i pushtetit vendor, por sidomos i mjedisit, mendoj se pėrforcohet mendimi dhe ideja e KRRT-sė dhe tė tė gjithė Shqipėrisė qė do tė jetė njė zonė industriale, por me njė profil tjetėr qė do tė thotė se nuk do tė ketė mė prodhim ureje, e cila ishte lėndė e parė kimike pėr tokat bujqėsore fierake dhe nė tė gjithė Shqipėrinė, por besoj nė tė gjithė zonėn rreth ish-Azotikut do tė mbijetojė TEC-i. Ndėrsa pjesa tjetėr me kalimin kapital nga qeveria, Bashkisė sė Fierit do t’i nėnshtrohet njė studimi."

"Ėshtė njė projekt-ide qė e ndan qytetin e Fierit nga kjo zonė rreth 4 km larg qendrės sė qytetit nė njė brez tė pyllėzuar, ndėrsa pjesa tjetėr domosdoshmėrish kėrkon njė studim tė posaēėm. Domethėnė janė sipėrfaqet e mėdha dhe tė mjaftueshme, tashmė tė lėna “djerrė” ku kanė “mbirė “veē pylli i hekurt, i asaj qė ka mbetur nga ish-gjiganti Azotik. Kjo sipėrfaqe e madhe do tė kishte shumė interes fierakėt pėr ta shfrytėzuar sa mė shpejt.” - ka pohuar Zeqaj.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=58709
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.