Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Luginė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 20.4.2009, 17:26   2

Shkrim i cituar Luginė: Pėrjashtim i gjuhės shqipe nga administrata, Tirana hesht


Lėvizja Kombėtare Shqiptare nė Luginė tė Preshevės ka kundėrshtuar sot urdhėresėn e MPL tė Serbisė lidhur me lėshimin dhe regjistrimin e dokumenteve tė shqiptarėve me alfabet cirilik.

Kreu i kėsaj lėvizjeje, Orhan Rexhepi, thotė se ėshtė e garantuar me ligj e drejta pėr pėrdorimin e gjuhėve dhe shkrimit nė shkresat zyrtare dhe se ligji mbi regjistrimet dhe lėshimet e dokumenteve duhet tė vlejė edhe pėr shqiptarėt e Luginės.

http://www.rtklive.com/?categoryId=3&newsId=34844
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2010, 17:40   3
Citim:
Serbia heq gjuhėn shqipe nga librezat e shėndetėsisė

Ndonėse mė herėt librezat e shėndetėsisė, pėr shqiptarėt e Luginės sė Preshevės janė dhėnė nė dy gjyhė, ditėve tė fundit ato janė duke u shpėrndarė vetėm se nė gjuhėn serbe, njofton korrespodenti i agjencisė sė lajmeve INA.

Nė Entin pėr Punėsim nė Bujanoc thonė se, Minitsria e Shėndetėisė e Serbisė ka ndėrprerė distribuimin e tyre edhe nė gjuhėn shqipė, pasi qė sasia e parė tashmė ėshtė harxhuar.

Daniel Stojanoviē, shef i ekspoziturės nė entin republikan pėr punėsim dhe siguri shėndetėsorė pėr rrethin e Pēinjės, thote se, sa i pėrket librezave tė shėndetėsisė nė komunėn e Buajnocit dhe tė Preshevės mė herėt janė dhėnė nė dy gjuhė, por numri i tyre qė janė shypur mė herėt nga direksioni nė Beograd ėshtė harxhuar.

“Nė ent pėr momentin nuk kemi libreza nė gjuhėn shqipe sepse nuk na kanė dėrguar nga Beogradi”, theksoi Stojanoviēi. (Rijad Demiri/INA)

http://www.ina-online.net/Default.as...3e7b7a774&ln=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.10.2010, 22:51   4
Citim:
Nė Medvegjė nuk respektohet dygjuhėsia

Medvegja zyrtarisht ėshtė komunė multietnike dhe sipas Statutit tė Komunės, tė miratuar nė vitin 2003 nga Kuvendi Komunal, gjuha shqipe ėshtė gjuhė zyrtare, krahas asaj serbe.

Duke iu referuar statutit tė sipėrpėrmendur, gjuha shqipe, sė paku nė letra dhe dokumente tė miratuara nga Kuvendi Komunal vazhdon tė mbetet gjuhė zyrtare, ndėrkohė qė shkrimi shqip, sipas kėtij statuti, duhet tė pėrdoret krahas atij cirilik dhe latin.

Por, njė gjė e tillė nuk po ndodh nė praktikė. Realiteti ėshtė krejt ndryshe. Nė Medvegjė nuk mund tė hasėsh asnjė shenjė sinjalizuese, asnjė shenjė tė komunikacionit, asnjė mbishkrim nė rrugėt e qytetit apo tė fshatit, madje as nė shtėpinė e shėndetit nuk ka asnjė mbishkrim nė gjuhėn shqipe.

Qytetarėt shqiptarė shprehen thellė tė indinjuar, ndėrkaq kėshilltarėt shqiptarė nė Kuvendin e Komunės sė Medvegjės, pėr ēudi, ende nuk e kanė ngritur njė ēėshtje tė tillė pėr trajtim, kurse pushteti lokal e shkel me tė dyja kėmbėt statutin e vet, sidomos kur ka tė bėjė me dygjuhėsinė.

Mos kėtė gjendje tė paprecedent e ilustron mė sė miri thėnia popullore: “Pa qarė fėmija, nėna nuk e merr!” Medvegja.net do tė vazhdoj ti ngrit qėshtjet tė cilat i preukupojnė qytetarėt e Medvegjės.

Rruga nė ndėrtim e sipėr Medvegjė-Tullar

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	mbishkrimete.jpg
Shikimet:	144
Madhėsia:	85,3 KB
NNJ:	2766

Madje as vetė Komuna e Medvegjės nuk e zbaton statutin e saj, kur bėhet fjalė pėr dygjuhėsinė. Kėtė e dėshmon edhe kjo reklamė (bilbord), e vendosur nga Komuna mu para ndėrtesės sė vet.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	mbishkrimet.jpg
Shikimet:	139
Madhėsia:	144,3 KB
NNJ:	2767

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	mbishkrimet1.jpg
Shikimet:	137
Madhėsia:	78,5 KB
NNJ:	2768

Tė pakta janė mbishkrimet nė tė dyja gjuhėt

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	mbishkrimetee.jpg
Shikimet:	116
Madhėsia:	82,0 KB
NNJ:	2769

http://www.medvegja.net/web/ne-medve...et-dygjuhesia/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.10.2011, 21:19   5
Citim:
Shtėpia e Kulturės nė Bujanoc, jo “Vuk Karaxhiq” por Fan S.Noli

Kėshilltarėt e Kuvendit Komunal tė Bujanocit, Hajredin Hyda, Refik Shemsedini, Veli Idrizi dhe Shejzie Avdiu i kanė dėrguar Kuvendit Komunal tė Bujancit propozimin qė rendi i ditės i seancės sė VI-tė tė plotėsohet me dy pika rė rendit tė ditės :

1. Ndryshimi dhe plotėsimi i Vendimit mbi emėrtimin e rrugėve nė qytetin e Bujanocit dhe
2. Ndryshi i Entit publik, Shtėpisė sė kulturės “ Vuk Karaxhiq” nė Bujanoc.

Me kėtė rast ata pėr pikėn e parė kanė propozuar qė tė bėhet ndryshimi i emrave tė kėtyre rrugėve:

“Rruga Kosmetska” tė emėrtohet “Rruga e Kosovės”
“Rruga Branko Radiēeviē ”tė emėrtohet nė“ Rruga Nėna Terezė”
“Rruga Zhivojin Mishiq ”tė emėrtohet me emrin “Ruga e Skėnder Beut ”dhe
“Rruga Petar Drapshina” tė emėrohet me emrin ”Ruga e Prizrenit ”
Kurse pėr pikėn e dytė kanė propozuar qė Shtėpia e Kulturės “Vuk Karaxhiq” tė emėrohet me emrin “Fan S Noli”

Kėshilltarėt e Kuvendit Komunal tė Bujanocit tė cilėt tashmė pėrfaqėsojnė Partinė Demokratike, presin qė edhe kuvendarėt tjerė shiptarė nė K.K tė Bujanocit tė e mbėshtesin iniciativėn e Kėshilltarėve tė Partisė Demokratike
Seanca e gjashtė e radhės e K.K tė Bujanocit do tė zhvillohet ditėn e hėnė (10.11.2011) nga ora 11.00.

http://bujanoci.net/?p=20471
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.