Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.4.2009, 18:44   1

Shkrim i cituar Stat: Itali: 8500 studentė shqiptarė nė arsimin e lartė


Sipas njė studimi tė kryer kohėt e fundit, nė Itali shumica e studentėve janė tė huaj dhe jo vendas, dhe pjesa dėrrmuese e tė huajve janė shqiptarė. Nga viti 2004 nė vitin 2006 numri i studentėve tė huaj nė Itali ėshtė rritur me 20%, duke arritur nė 48 mijė, prej tė cilėve 8'500 janė shqiptarė.

Njė pjesė e mirė e studentėve shqiptarė, tė cilėt janė me rezultate tė mira, kanė fituar bursa studimi apo gjysmė bursa. Pjesa mė e madhe e studentėve qė fitojnė bursa tė plota janė nė vitin e parė tė shkollės.

Gjithsesi, rreth 32% e pjesėmarrėsve nė sondazh kanė qenė tė mendimit se njė tjetėr faktor qė mban njė pjesė tė studentėve jashtė auditorėve italianė ėshtė sistemi i provimit, i cili ėshtė vlerėsuar si diskriminues pėr tė huajt.

Sipas rregullave, studentėt, duhet tė respektojnė orarin e 20 orėve pune javore maksimale, qoftė edhe duke i mbledhur 52 javėt nė njė kufi maksimal tė 1040 orė pune nė vit, tė cilat janė edhe piketat e vendosura nga ligji mbi emigrimin.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=62727
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.