Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.4.2009, 19:01   1

Shkrim i cituar Z2: Lindor: Sllavėt thirrje pėr mosshitjen e pronave shqiptarėve


Lėvizja TMRO, e afėrt me VMRO-DPMNE-nė nė pushtet, i ka bėrė thirrje sllavėve nė IRJM tė mos shesin pasuritė e tyre nė komunat me shumicė shqiptare.

Kreu i kėsaj lėvizjeje, Vanēo Shehtanski, kėrkoi qė sllavėt nė Ēair, Butel, Tetovė, Gostivar, Mavrovė, Kėrēovė dhe Strugė "tė mos bien pre e luftės psikologjike dhe tė mos i shesin pronat e tyre atyre qė siē thuhet “kanė para tė panumėrta me qėllim tė formimit dhe lidhjes sė territoreve tė pastra etnike nė territorin e [IRJ] Maqedonisė”".

Lėvizja pohon se "janė rritur fondet shqiptare nė vazhdėn e statusit final tė ēėshtjes shqiptare nė Ballkan dhe se sllavėt janė viktima tė njė "eksodi" tė ri prandaj institucionet shtetėrore duhet tė ndėrpresin shitjen e pronave me njė ligj tė posaēėm dhe investime nė zonat ku komuniteti sllav ėshtė pakicė."

http://www.ina-online.net/Default.aspx?news=4da9cea4-8b6d-4505-a526-aa86...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:28.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.