Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Arsim
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.4.2009, 11:43   1

Shkrim i cituar Strugė: Dy shkolla tė reja pėr shqiptarėt


Nė komunėn e Strugės, sė shpejti do tė nisė ndėrtimi i dy ndėrtesave tė reja shkollore. Lajmin e konfirmon edhe zv/ministrja e Arsimit, Lindita Qazimi, e cila thotė se vendimi pėr ndėrtimin e dy shkollave tė reja ėshtė sjellė “thjeshtė pėr motive praktike”.

"Nė oborrin e pėrbashkėt tė shkollave “Dr. Ibrahim Temo” dhe “Niko Nestor”, sillen tre mijė nxėnės dhe kjo paraqet njė ngarkesė tė madhe, e cila, normal se ndikon edhe nė krijimin e klimės pėr situate konfliktuoze", thotė Qazimi.

”Jo tė gjitha konfliktet e kanė burimin nė ndasitė etnike tė nxėnėsve”, pohon ajo, ndėrsa nuk mohon faktin se ndėrtimi i dy shkollave nė Strugė, ėshtė jashtė Planit tė investimeve kapitale pėr vitin 2009, tė miratuar kohė mė parė nga Ministria e Arsimit dhe Shkencės. Mirėpo, burime mirė tė informuara tė “Lajm”-it, tregojnė se vendimi nė fjalė ėshtė sjellė nė fillim tė marsit, pra tė njėjtėn kohė kur nė Strugė u qetėsua reaksioni i shqiptarėve pėr fillimin e mėsimit nė turne etnike.

“Pakti ishte qė tė ndalen kundėrshtimet pėr mėsimin nė turne tė ndara dhe nė kėmbim tė kėsaj Qeveria tė ndėrton dy shkollave tė reja“, thotė i njėjti burim, ndėrsa konsideron se jo mė pak i rėndėsishėm nė kėtė “lojė” ėshtė edhe mėtimi i sllavėve pėr "tė fituar" Strugėn.

Klima pėr marrėdhėnie tė acaruara etnike nė Strugė, kishte filluar tė pėrgatitet qė nė janar, me veprimet e politikanėve sllavė. Strugėn atė kohė, e vizitonin ēdo ditė ministrat, sidomos tė Arsimit dhe tė Punėve tė Brendshme, kurse nė dy raste atje zbarkoi thuajse i gjithė kabineti i kryeministrit Gruevski. Pjesėtarė tė “Alfa”-ve, qė njė javė para fillimit tė zgjedhjeve mbėrthyen Strugėn, mirėpo pėrgjigjja shqiptare erdhi nė votim ku vendasit nuk votuan mė pėr parti por pėr kandidatė shqiptarė.

http://www.lajmpress.com/?faqe=shfaqlajm&id=5120
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.