Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Ushtri
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.4.2009, 18:00   1

Shkrim i cituar Z1·SHP| Blihen 5 helikopterė ushtarakė nga Franca


Gjatė vizitės sė kryeministrit shq/perėndimor nė Francė, ėshtė diskutuar dhe pėr blerjen e 17 helikopterėve ushtarakė tė shoqėrisė "Eurocopter". Lajmi u bė i ditur nga mediat e Parisit, teksa konfirmohet dhe nga agjencia "Rojters", sipas sė cilės ky ka qenė dhe qėllimi i takimit tė kryeministrit Berisha me presidentin Sarkozi.

Nė tenderin pėr helikopterėt ushtarakė janė tashmė tri kompani, "Eurocopter" mbėshtetur nga Franca, "Agusta" nga Italia dhe "Sikorsky Aircraft Corp." ("United Technologies") nga SHBA.

http://www.shekulli.com.al/2009/04/25/berisha-bleu-viziten-ne-france-me-...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.4.2009, 01:51   2
ZANOR
anėtar/e
 
Anėtarėsuar: 3.2008
Shyqyr qė po vjen kjo ditė tė blejmė armė tė kėtij kalibri. Na duhen edhe tanke, sa mė shumė biles, me qė nėse Kosova e ka tė ndaluar tė ketė armė tė rėnda.

Njė version i Eurocopter-it

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	tiger.jpg
Shikimet:	420
Madhėsia:	58,3 KB
NNJ:	1611

Ndryshuar sė fundmi nga ZANOR : 26.4.2009 nė 01:55.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.4.2009, 16:04   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
S'e di a kemi kėllqe pėr Tiger, shkon rreth 40mln $ copa.

Nė dt. 20 qe dhe Oketa nė Fr.:

Citim:
Ministri i Mbrojtjes Gazmend Oketa vizitė zyrtare nė Francė
E hėnė, 20 Prill 2009 09:44

Ministri shqiptar i Mbrojtjes z. Gazmend Oketa zhvilloi njė vizitė zyrtare nė Paris, Francė me ftesė tė Ministrit Francez tė Mbrojtjes, z. Herve Morin. Gjatė takimit tė tė dy ministrave u vlerėsua fakti se tashmė Shqipėria dhe Franca janė aleate tė NATO-s dhe si tė tilla e shohin tė lidhur ngushtė sigurinė e dy vendeve dhe tė gjithė rajonit.

Ministri francez Morin i uroi mirėseardhjen Oketės nė Francė dhe nė NATO. Ai, duke vlerėsuar anėtarėsimin e Shqipėrisė nė Aleancė u shpreh nė mbėshtetjė tė plotė tė vijimit tė mėtejshėm tė bashkėpunimit midis dy vendeve nėpėrmjet zhvillimit tė planeve afatgjata bilaterale nė fushat e arsimimit, stėrvitjes, logjistikės etj.

Ministri Morin ēmoi vendimin e Qeverisė Shqiptare pėr rritjen e kontributit me trupa paqeruajtėse nė Afganistan, duke shprehur njėherėsh edhe mirėnjohjen pėr kontributin e palės shqiptare me trupa paqeruajtėse nė Ēad, nė operacionin e udhėhequr nga BE, si dhe vijimin e tij nėn udhėheqjen e OKB-sė, ku trupat shqiptare bashkėveprojnė me trupat ushtarake franceze.

(...)

Gjatė qėndrimit tė tij nė Paris, Ministri Oketa sė bashku me delegacionin qė kryesonte zhvilloi dhe njė vizitė nė Qendrėn Operacionale tė Forcave Ajrore tė Francės.

http://www.mod.gov.al/index.php?opti...article&id=203
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.4.2009, 23:43   4
Citim:
La France soutiendra l'adhésion de l'Albanie ą l'UE
Par Reuters, publié le 24/04/2009 ą 19:13

PARIS - La France soutiendra la candidature d'adhésion de l'Albanie ą l'Union européenne, dont le dossier doit źtre déposé la semaine prochaine ą la Commission, annonce l'Elysée.

Emri:  sarkozi.jpg
Shikimet: 396
Madhėsia:  33,2 KB

"L'Albanie sera membre de l'Union européenne et la France soutient pleinement cette perspective", a déclaré la présidence de la République ą l'issue d'une entrevue entre Nicolas Sarkozy et le Premier ministre albanais Sali Berisha.

Dans la foulée de son adhésion ą l'Otan, lors du sommet de l'organisation début avril ą Strasbourg, l'Albanie doit officiellement déposer mardi son dossier de candidature auprčs de la présidence tchčque de l'Union.

Nicolas Sarkozy a assuré que Paris appuierait cette démarche mźme si le contexte actuel n'est pas des plus favorables avec la crise économique qui fragilise des candidats potentiels ą l'Union européenne et les incertitudes persistantes sur la ratification du traité de Lisbonne.

Le président franēais et Sali Berisha sont convenus par ailleurs d'intensifier les relations économiques entre Paris et Tirana, qui sont peu développées, et Nicolas Sarkozy a souligné l'importance, au vu des ambitions européennes de l'Albanie, de son projet d'acquisition de 17 hélicoptčres militaires.

Eurocopter, la filiale d'EADS, est en lice pour ce contrat convoité également par l'italien Agusta (groupe Finmeccanica) et l'américain Sikorsky, filiale du groupe United Technologies).


Sali Berisha a indiqué de son cōté que Nicolas Sarkozy l'avait assuré "qu'il visiterait avec plaisir l'Albanie", cette visite pouvant intervenir en 2010.

http://www.lexpress.fr/actualites/2/...ue_756373.html

pėrkth: http://translate.google.com/translat...istory_state0=
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2009, 04:20   5
Lėvizja e fundit Sarkozisė:

Citim:
Sarkozy tells Serb leader to work with Kosovo

PARIS (AP) - French President Nicolas Sarkozy has told Serbian President Boris Tadic that he needs to work with Kosovo and to help track down Serbian war criminals who are still on the run.

Sarkozy also has proposed a strategic partnership between the two countries and reiterated France's support for Serbian membership in the European Union.

http://www.pr-inside.com/sarkozy-tel...k-r1280418.htm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.12.2009, 18:46   6
Citim:
Kryeministri: Helikopterėt i mori konsorciumi franko-gjerman

Kryeministri nė tė njėjtėn kohė, duke iu pėrgjigjur pyetjes sė gazetarėve, bėri tė ditur se ėshtė e vėrtetė qė ėshtė bėrė njė tender pėr blerjen e helikopterėve.

“Tenderi ėshtė kryer nė pėrputhje mė tė gjitha rregullat dhe ligjet e Shqipėrisė dhe kėtė tender e ka fituar njė konsorcium franko – gjerman, nė mos gaboj, ėshtė njė ndėr konsorciumet mė tė mėdhenj nė Evropė dhe nė botė qė ndėrton Air Bus, Aerokopter. Kjo ėshtė e vėrtetė”, tha kryeministri.

Sipas tij, “Lellouche mė premtoi se do tė inkurajojė investitorėt francez tė vijnė dhe tė investojnė nė Shqipėri, tė pėrfitojnė nga mjedisi shumė i mirė qė ėshtė krijuar pėr investimet”.

Mė 24 prill tė kėtij viti, kryeministri Berisha pati njė takim nė Paris me President francez Sarkozi. Nė kėtė takim ėshtė diskutuar edhe pėr mundėsinė e blerjes sė 17 helikopterėve ushtarakė nė Francė.

Agjencia e lajmeve “Reuters” bėri tė ditur Kompania Eurocopter, njė kompani me shumicė aksionesh tė shtetit francez, synon marrjen e kėtyre helikopterėve, qė Shqipėria ka planifikuar t’i blejė pas anėtarėsimit nė NATO.

Nė garė pėr blerjen e kėtyre helikopterėve ishin dhe italianėt e Agusta (grupi Finmeēanica) dhe amerikanėt e Sikorsky, filial i grupit United Technologies.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=36166
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.12.2009, 15:19   7
Citim:
Nėnshkruhet kontrata pėr blerjen e pesė helikopterėve

Nė Ministrinė e Mbrojtjes u zhvillua njė ceremoni e veēantė me rastin e nėnshkrimit tė kontratės pėr blerjen e pesė helikopterėve tip AS 532 AL COUGAR, tė cilėt do tė futen nė pėrdorim nė strukturėn e forcave tona ajrore pėrgjatė 3-4 viteve tė ardhshėm.

Vlera e kėsaj kontrate kap shifrėn prej 78. 633 288 euro. Kontrata pėrfundon nė vitin 2013 me mbėrritjen e helikopterit tė fundit.

Nė kėtė ceremoni ishte i pranishėm ministri i Mbrojtjes Arben Imami, zv.ministri i Mbrojtjes Arjan Starova, shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm i FA-sė gjeneral-brigade Maksim Malaj, drejtorė dhe ushtarakė tė lartė tė Ministrisė sė Mbrojtjes dhe Shtabit tė Pėrgjithshėm tė FA-sė.

Tė pranishėm ishin gjithashtu edhe ambasdoria e Francės nė Tiranė Maryse Daviet, ambasadori i Gjermanisė Bernd Borchardt, zv.presidenti i kompanisė franceze EUROKOPTER z. Thomas Hein, si dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė kėsaj kompanie.

http://www.mod.gov.al/index.php?opti...article&id=294
Citim:


Eurocopter Cougar AS 532 AL
Current Price $ 21 million Estimated * (Financial Year 2009)

Manufactured from - 1990 - Present
Passenger Capacity - 25
Travel Range - 573.00 Kilometer
County of Manufacture - France

http://www.aircraftcompare.com/aircr..._AS_532_AL/212
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.12.2009, 20:32   8
puntori
anėtar/e
 
puntori
 
Anėtarėsuar: 4.2009
Nėse nuk do pėrfundonin pėrfitimet me treginė e armėve nė xhepat e qeveritarėve...por nė buxhetin e ministrisė, do kishim blerė, jo 5 por 50 helikopterė. Nejse, mirė edhe me kaq, gjithsesi dhe kjo fuqi ushtarake ėshtė e majftueshme pėr tu pėrballur me cilido shtet ballkanik pėrveē greqisė.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.2.2010, 02:56   9
Citim:
Shqipėria me 5 helikopterė tė rinj

Qeveria shqiptare dėrgoi nė Kuvend njė kontratė me vlerė prej 78 milionė eurosh, pėr blerjen e 5 helikopterėve ushtarakė shumė-rolėsh nga kompania franceze Eurocopter. Kjo blerje vlerėsohet tė jetė shpenzimi mė i madh i bėrė nga Shqipėria viteve tė fundit pėr Forcat e Armatosura.

Kontrata me vlerė tė konsiderueshme pėr buxhetin e qeverisė shqiptare tashmė ėshtė dėrguar nė Kuvendin e Shqipėrisė pėr tė marrė lejen e tij pėr fuqizimin e saj. Bėhet fjalė kėtu pėr kontratėn me vlerė prej 78 milionė eurove, qė qeveria shqiptare e ka pėrmbyllur me kompaninė franceze Eurocopter, pėr blerjen e 5 helikopterėve ushtarakė.

Kontrata, e cila nuk ka gjasa tė mos miratohet nga deputetėt e shumicės parlamentare, parashikon pagesa me kėste tė vlerės sė saj nga ana e qeverisė shqiptare, tė cilat do tė paguhen deri nė vitin 2013.

Qeveria ka njoftuar se posedon fuqinė pėr njė blerje tė tillė, pėr shkak tė rritjes sė buxhetit pėr ushtri, i cili tani kap vlerėn e 2 pėrqindėshit tė prodhimit tė pėrgjithshėm bruto tė vendit. Sipas saj, me kėta helikopterė Shqipėria pritet tė ketė njė flotė konkurrente ajrore.

Ndryshe, Forcat e Armatosura tė Shqipėrisė aktualisht posedojnė njė inventar tė varfėr ajror, me vetėm disa helikopterė tė prodhuar mes viteve 1965-1975. Tė njėjtit kanė vetėm nga njė motor dhe kapacitete tė vogla teknike dhe operacionale.

Helikopterėt e rinj ndėrkaq, janė tė tipit Cougar-AS 532, version ushtarak, tė familjes SuperPuma. Qeveria pohon se nėpėrmjet tyre do tė plotėsohen misionet e transportit tė forcave ushtarake gjatė luftimit, operacioneve tė kėrkim-shpėtimit, transporteve mjekėsore dhe tė personaliteteve.

http://www.gazetaexpress.com/web/ind.../24098/C5/C18/
Citim:
Blerja e 5 helikopterėve, kontrata me procedurė tė shpejtuar nė Kuvend

Kontrata e qeverisė shqiptare pėr blerjen e pesė helikopterėve ushtarakė tė konsorciumit franko-gjerman "Eurocopter", me njė vlerė prej 78.633.288 eurosh do tė ratifikohet nga Parlamenti shqiptar.

Kontratėn me njė faturė tė konsiderueshme financiare pėr arkėn e shtetit, Qeveria ia ka lėnė nė dorė Kuvendit tė Shqipėrisė pėr tė miratuar blerjen e 5 helikopterėve ushtarakė.

Mėsohet se sot komisioni parlamentar i Sigurisė pritet ta shqyrtojė atė. Qeveria i ka kėrkuar Kuvendit, qė njė kontratė tė tillė nė formėn e projektligjit ta miratojė me procedurė tė pėrshpejtuar.

Sipas relacionit, Ministria e Mbrojtjes disponon fondin financiar tė nevojshėm pėr tė planifikuar, si paradhėnie pėr fillimin e punės nga "Eurocopter". ēmimi i pesė helikopterėve shkon nė 69.742,814 euro ndėrsa pjesa tjetėr e shumės qė mbetet nga totali, 8.890.474 do tė pėrdoret pėr blerjen e kompletit tė pajimeve, pjesėve tė kėmbimit, si dhe pėr trajnimet e pilotėve dhe teknikėve.

Sipas kontratės, pagesa e shtetit shqiptar kundrejt firmės do tė realizohet me kėste brenda njė periudhe kohore qė zgjat deri nė 2013. Kėsti i parė dhe i dytė do tė pėrjashtohen nga letrat e kreditit (dokumenti i Kreditit). Njė dokument krediti do tė hapet me urdhėr tė blerėsit, jo mė vonė se 1 tetori 2010, pėr shumėn e 7.600.000 euro pėr tė mbuluar shumėn e kėrkuar tė pagesės sė parė. Ky dokument krediti do tė jetė i vlefshėm deri mė 31 dhjetor 2010. Njė dokument i dytė krediti do tė hapet me urdhėr tė blerėsit jo mė vonė se 10 marsi 2011, pėr shumėn e 20.000.000 eurove pėr tė mbuluar shumėn e kėrkuar tė pagesės sė dytė tė ecurisė sė punės dhe pagesėn e helikopterit tė parė. Ky dokument krediti do tė jetė i vlefshėm deri mė 30 shtator 2012. Dokumenti i kreditit tė tretė do tė hapet me urdhėr tė blerėsit jo mė vonė se 10 marsi 2012, pėr shumėn e 20 milionė eurove pėr tė mbuluar shumėn e mbetur tė blerjes sė helikopterėve tė dytė dhe tė katėrt. Njė dokument krediti i katėrt do tė hapet me urdhėr tė blerėsit, jo mė vonė se 20 shkurt 2013, pėr shumėn e 17.170.698 euro pėr tė mbuluar shumėn e pagesės sė mbetur tė helikopterit tė katėrt dhe tė pestė. Ky dokument do tė jetė i vlefshėm deri mė 30 qershor 2013. Shitėsi i helikopterėve do tė lėshojė njė garanci bankare prej 5 milionė eurosh nė favor tė blerėsit.

Sipas kontratės helikopterėt shumė rolesh, tė tipit Cougar AS532 AL, tė versionit ushtarak tė familjes sė Super Puma, do tė sillen tė paketuar nė Shqipėri.

http://www.panorama.com.al/index.php?id=37747

Citim:
Blerja e helikopterėve nga Eurocopter, miratohet projektligji

Komisioni Parlamentar i Sigurisė Kombėtare miratoi dje me shumicė votash blerjen e pesė helikopterėve nga Eurocopter pėr llogari tė qeverisė shqiptare. Blerja e kėtyre helikopterėve do tė kushtojė plot 78 milionė euro. Nė relacionin e kontratės, qeveria argumenton se me rritjen e buxhetit pėr ushtrinė deri nė 2 pėr qind tė PBB-sė, ekzistojnė fondet qė tė blihet kjo infrastrukturė ushtarake, e cila do tė jetė bashkėkohore.

Me kėta 5 helikopterė, Shqipėria, ndoshta, do tė ketė pėr herė njė parė njė flotė ajrore kompetitive. Blerja e kėtyre helikopterėve ka kaluar nė njė proces tė gjatė diskutimi dhe analize pėr njė periudhė 2-vjeēare. Projekti i bėrė publik edhe nga kryeministri Sali Berisha para pak kohėsh, u mbėshtet nga deputetėt dhe specialistėt e Ministrisė sė Mbrojtjes me argumentin se ai pėrbėn njė detyrim tė Aleancės sė Atlantikut ku Shqipėria aderon me tė drejta tė plota.

“Blerja ėshtė bėrė pėr forcat paqeruajtėse dhe parashikohet si njė detyrim i NATO-s. Por helikopterėt, duhen edhe pėr emergjenca civile”, - ka pohuar lidhur me njė fakt tė tillė ministri i Mbrojtjes, Arben Imami. Nė kėtė mėnyrė, ai ka dalė nė mbrojtje tė blerjes sė helikopterėve nga pala shqiptare prej firmės Eurokopter, fakt ky qė ėshtė kundėrshtuar nga opozita, duke e cilėsuar si njė blerje tė shtrenjtė pėr buxhetin e shtetit.

Imami sqaroi gjithashtu se marrėveshja ėshtė e qartė dhe transparente dhe kushdo mund tė informohet pėr tė. Kryeministri Berisha para pak kohėsh, i pyetur nga gazetarėt, ka bėrė me dije se ėshtė e vėrtetė qė ėshtė bėrė njė tender pėr blerjen e helikopterėve.

“Tenderi ėshtė kryer nė pėrputhje mė tė gjitha rregullat dhe ligjet e Shqipėrisė dhe kėtė tender e ka fituar njė konsorcium franko-gjerman, ndėr mė tė mėdhenjtė nė Evropė dhe nė botė qė ndėrton Air Bus, Eurocopter”,- ka deklaruar Berisha nė fjalėn e tij. Nė garė pėr blerjen e kėtyre helikopterėve ishin dhe italianėt e Agusta (grupi Finmeēanica) dhe amerikanėt e Sikorsky, filial i grupit United Technologies.

http://www.ballkan.com/index.php?lan...ws&newsID=3898
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.2.2010, 23:01   10
Citim:
Presidenti dekreton marrėveshjen pėr helikopeterėt

Presidenti i Republikės, Bamir Topi ka dekretuar dje ligjin pėr blerjen e 5 helikopeterėve nga shoqėria "Eurocopeter". Nė mbėshtetje tė neneve 84, pika 1 dhe 93 tė Kushtetutės, dekretoj shpalljen e ligjit nr. 10 222, datė 04.02.2010 "Pėr miratimin e kontratės sė lidhur ndėrmjet Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Shqipėrisė dhe shoqėrisė "Eurocopter" pėr furnizimin me 5 helikopterė tė mesėm shumėrolėsh"", - thuhet nė vendinm e Topit.

Nė bazė tė kėtij ligji kontrata mes Qeverisė Shqiptare dhe "Eurocopter" ka njė vlerė prej 78.6 milionė euro. Qeveria ka shlyer tashmė kestin e parė prej 6.2 milionė eurosh ndaj kompanisė.

Ndėrkohė sipas kontratės, kėsti i dytė duhet shlyer brenda muajit prill 2010. Te interesuarit pėr tė furnizuar Shqipėrinė me helikopterė ishin italianet e "Agustas", kompania amerikane "Sikorski" dhe francezėt e "Eurokopter".

http://www.ballkan.com/index.php?lan...ws&newsID=4125
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.5.2011, 19:37   11
UltraNacionalist
anėtar/e
 
UltraNacionalist
 
Anėtarėsuar: 4.2011
Vendndodhja: Ne ndjekje te armiqve te atdheut tim
Si pėrfundim u blenė kėta helikopterė dhe ku janė?

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 5.5.2011 nė 23:07. Arsyeja: mungesė alfabeti shqip

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.5.2011, 22:42   12
kalimtar/e
 
Janė blerė. Gjen. brig. Dhori Spirollari me rastin e 60-vjetorit tė Forcave Ajrore tha se do tė hyjnė nė shėrbim sė shpejti. 3 prej tyre janė ende nė fazėn e prodhimit. Pėrparėsitė kryesore tė Forcave Ajrore janė: Ndėrtimi i njė sistemi tė vėzhgimit ajror (i integruar me sistemin e NATO-s), kontrolli dhe menaxhimi i hapėsirės ajrore sė bashku me Aviacionin Civil dhe rimodernizimi i bazave tė Farkės dhe tė Kuēovės.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2011, 22:57   13
UltraNacionalist
anėtar/e
 
UltraNacionalist
 
Anėtarėsuar: 4.2011
Vendndodhja: Ne ndjekje te armiqve te atdheut tim
Foto, dokumentacion apo video origjinale qė i kemi marrė, a kemi? Apo vetėm thashetheme?!

Pėrshėndetje

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 5.5.2011 nė 23:07. Arsyeja: mungesė alfabeti shqip

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.5.2011, 23:41   14
kalimtar/e
 
Lexo me kujdes, nuk i kemi marrė ende, sepse 3 janė nė fazė prodhimi, fjalė gjenerali kjo ("Ushtria", 29 prill 2011).
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.7.2011, 22:07   15
Citim:
Komisioni i Sigurisė miraton blerjen e 5+1 helikopterėve, Imami kėrkon edhe 5 tė tjerė

Komisioni i Sigurisė Kombėtare ka miratuar dje vetėm me votat e mazhorancės projektligjin qė parashikon blerjen pa tender tė 5 helikopterėve shumėrolėsh pėr luftė.

Gjatė shqyrtimit tė projektligjit "Pėr disa ndryshime nė ligjin nr. 10.222, datė 4.2.2010 "Pėr miratimin e kontratės sė lidhur ndėrmjet Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Shoqėrisė "Eurocopter" pėr furnizimin me 5 helikopterė tė mesėm shumėrolėsh", ishte i pranishėm edhe ministri i Mbrojtjes Arben Imami, i cili ndėr tė tjera sqaroi edhe arsyet e ndryshimit tė kontratės me kompaninė Eurocopter, e kontraktuar nga qeveria shqiptare.

Ministri i Mbrojtjes Arben Imami, tha dje gjatė mbledhjes sė Komisionit tė Sigurisė, se duheshin edhe 5 helikopterė tė tjerė, pėr tė pėrballuar njė situatė emergjente si ajo e pėrmbytjes sė Shkodrės. Imami paralajmėroi nė njė farė mėnyrė se nė tė ardhme tė shkurtėr, mund tė nėnshkruhet njė tjetėr kontratė pėr blerjen e 5 helikopterėve tė tjerė.

Imami theksoi gjithashtu se flota e Shqipėrisė e ėshtė e mangėt nė raport me sfidat qė e presin dhe standardet e NATO. Ndėrkohė, ish-ministri i Mbrojtjes Gazmend Oketa theksoi se pas blerjes sė helikopterėve, ministria duhet tė mendojė pėr trajnime speciale tė pilotėve.

Mė tej, komisioni miratoi draftin, i cili pritet tė miratohet ditėn e enjte nė seancė plenare.


Projektligji, zgjat kontratėn deri nė 2014

Ministria e Mbrojtjes nė vitin 2009 ka lidhur kontratė me shoqėrinė "EUROCOPTER", pėr blerjen e paketės sė helikopterėve shumėrolėsh, qė pėrbėhet nga pesė helikopterė tė tipit Cougar AS532 AL, tė versionit ushtarak tė familjes Super Puma.

"Nėpėrmjet kėsaj kontrate rritet ndjeshėm efektiviteti i Forcave Ajrore pėr realizimin e misionit tė tyre gjatė kryerjes sė operacioneve mbėshtetėse nė nivel kombėtarė dhe pjesėmarrės nė misione qė drejtohen nga NATO. Kėta helikopterė mundėsojnė veēanėrisht misionin e transportit tė trupave, transportit mjekėsor dhe operacioneve tė kėrkim- shpėtimit. Kontrata ėshtė miratuar me ligjin nr. 10222, datė 04.02.2010, "Pėr miratimin e kontratės sė lidhur nėpėrmjet Ministrisė sė Mbrojtjes se Republikės sė Shqipėrisė dhe shoqėrisė "EUROCOPTER", pėr furnizimin me pesė helikopterė tė mesėm shumėrolėsh", nga Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė dhe ka njė shtrirje kohore nga viti 2009 deri nė vitin 2013", parashikon projektligji.

Ministria e Mbrojtjes pas analizės sė ecurisė sė zbatimit tė kontratės dhe tė ngarkesės qė ajo jep nė buxhetin e mbrojtjes, arriti nė pėrfundimin se kontrata nuk mund tė realizohet sipas fazave tė pėrcaktuara. Nė kėto kushte i propozuam shoqėrisė "EUROCOPTER", disa ndryshime nė kontratė. Ndryshimet nuk prekin vlerėn e pėrgjithshme tė kontratės dhe as cilėsinė e konfigurimit tė helikopterėve. Ministria e Mbrojtjes kėrkon zgjatjen e realizimit tė kontratės nga 2013 deri nė 2014.

Ministri i Mbrojtjes, z. Arben Imami, u shpreh pėrballė deputetėve, anėtarė tė Komisionit tė Sigurisė, se ndryshimet nė kėtė projektligj do tė rikonfirmonin edhe njė herė seriozitetin e Ministrisė sė Mbrojtjes nė angazhimet e marra gjatė nėnshkrimit tė kėsaj kontrate.

"Ministria e Mbrojtjes duke analizuar ecurinė e zbatimit tė kontratės dhe ngarkesės qė ajo jep nė buxhetin e shtetit, doli nė pėrfundimin se kontratat do tė ishte e vėshtirė tė realizohej sipas fazave tė pėrcaktuara nė kushtet fillestare. Pėr kėtė arsye, Ministria e Mbrojtjes, i propozoi kompanisė "EUROCOPTER" disa ndryshime nė kontratė, ndryshime tė cilat nuk prekin vlerėn e pėrgjithshme tė kontratės dhe as cilėsinė e konfigurimit tė helikopterėve. Nė mbėshtetje tė neneve 78 dhe 83 pika 1 e Kushtetutės, me propozimin e Kėshillit tė Ministrave, Kuvendi i Republikės sė Shqipėrisė vendosi qė tė bėj disa ndryshime nė projektligjin "Pėr disa ndryshime nė ligjin nr. 10 222, dt. 04.02.2010, "Pėr miratimin e kontratės sė lidhur, ndėrmjet Ministrisė sė Mbrojtjes sė Republikės sė Shqipėrisė dhe shoqėrisė "EUROCOPTER", pėr furnizimin me 5 helikopterė tė mesėm shumėrolėsh"- tha ai.

Sipas Imamit, domosdoshmėria e ndryshimeve bazohet nė nenin 23 tė kontratės, ku pėrcaktohet se ajo hyn nė fuqi pas ratifikimit tė saj, dhe nė nenin 12 pika 12.2, ku pėrcaktohet se nė qoftė se kontrata nuk hyn nė fuqi deri nė datėn 31 dhjetor tė vitit 2009, palėt do tė rillogarisin kohėn e furnizimit me helikopterė.

"Sipas kėsaj kontrate helikopteri i parė do tė furnizohej 23 muaj pas datės sė hyrjes nė fuqi tė kontratės. Nisur nga fakti qė kontrata nuk hyri nė fuqi nė kohėn kur ishte parashikuar, por rreth 5 muaj me vonesė, u realizua shtyrja e kohės sė mbėrritjes sė helikopterit tė parė nga viti 2011 qė ishte planifikuar, nė vitin 2012", nėnvizoi ministri i Mbrojtjes, z. Imami.

Sipas ministrit Imami, nė negocimet qė janė bėrė gjatė kėtij viti me kompaninė "EUROCOPTER", ėshtė diskutuar edhe pėr blerjen e njė helikopteri ‘VIP'. Tė dyja kėto kontrata janė negociuar si njė paketė e vetme", tha ai.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...rticle&id=1348
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.7.2011, 10:21   16
Citim:
Kuvendi miraton blerjen e 6 helikopterėve

Nėn drejtimin e Kryetares Jozefina Topalli, Kuvendi u mblodh nė seancė plenare dhe, ndėr tė tjera miratoi projektligjin "Pėr disa ndryshime nė ligjin nr. 10.222, datė 4.2.2010 "Pėr miratimin e kontratės sė lidhur ndėrmjet Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Shqipėrisė dhe Shoqėrisė "Eurocopter" pėr furnizimin me 5 helikopterė tė mesėm shumėrolėsh" dhe projektligjit "Pėr miratimin e kontratės sė lidhur ndėrmjet Ministrisė sė Mbrojtjes tė Republikės sė Shqipėrisė dhe "Eurocopter" pėr furnizimin me 1 (njė) helikopter EC 145 VIP".

"I propozuam qeverisė qė kjo kontratė tė shtyhej prej 5 vitesh, duke filluar nga viti 2009 deri nė vitin 2014 pėr tė bėrė pagesat nė mėnyrė mė tė arsyeshme. Kontrata ka 2-3 elementė tė tjerė, qė janė tė lidhur me ndryshime teknike, por qė nuk sjellė asnjė lloj ndryshimi. Meqenėse kontrata ka kaluar nė parlament gjatė vitit tė kaluar, ēfarė do ndryshim i saj duhet tė kalojė nė parlament", u shpreh Imami.

Ministri informoi se kontrata pėr helikopterin ėshtė negociuar gjatė pėr tė gjetur zgjidhjen mė tė mirė dhe pagesėn mė tė pėrshtatshme.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...rticle&id=1890
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.8.2012, 21:47   17
Citim:
Pilotėt shqiptarė tė helikopterėve, kurse trajnimi nė Britaninė e Madhe

Ministria shqiptare e Mbrojtjes ka kontraktuar shoqėrinė britanike “FB Heliservices” pėr trajnimin e pilotėve tė helikopterėve tė forcave tė armatosura. Lajmi u publikua dje nė sitin e “United Press International”. Nė artikull shkruhej se “FB Heliservices”, njė firmė e pėrbashkėt e “Bristow Helicopters” dhe “Cobham Aviation Services”, do ofrojė trajnimin e 12 pilotėve tė forcave ajrore shqiptare. Pilotėt do tė trajnohen nė fushėn teknike, ndėrkohė qė katėr ekuipazhe do tė trajnohen pėr operacionet e kėrkimshpėtimit. Pilotėt dhe ekuipazhet do tė pėrdorin helikopterė tė tipit “Cougar”, do tė trajnohen nė Angli me mjete tė tipeve “Agusta A109” dhe “Bell 412 HAR2”.

“Jam shumė i kėnaqur qė ‘FB Heliservices’ arriti tė nėnshkruante kėtė kontratė dhe veēanėrisht meqė bėhet fjalė pėr kontratėn e parė tė kėtij lloji nė Angli”,-tha menaxheri i pėrgjithshėm i “FB Heliservices”, Peter Richardson. “‘FB Heliservices’ ka nė historinė e vet njė numėr shumė tė madh trajnimesh pilotėsh pėr klientė nga tė gjitha anėt e globit. Tani vėmendja jonė ėshtė pėrqendruar te puna e pėrbashkėt me Ministrinė shqiptare tė Mbrojtjes pėr aftėsimin e pilotėve tė tyre nė pėrdorimin me sukses tė helikopterėve tė tyre ‘Cougar’”,- tha Richardson.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=180275
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.