Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.4.2009, 16:45   1

Shkrim i cituar Fier: Sharrėz-Marinza e tejndotur nga nafta


Sipas specialistit tė ISHP-sė, Hajdar Luka, i cili ka pėrfunduar njė studim tė posaēėm, Sharrėz-Marinza ėshtė njė ndėr zonat mė tė ndotura nė shtetin Perėndimor. Sipas studimit, tė gjitha parametrat e ndotjes sė ajrit, ujit dhe tokės janė mbi normat e lejuara e si pasojė, edhe shėndeti i banorėve ėshtė nė rrezik.

"Mbi 3000 puse nafte janė tė shpėrndarė nė mbi 300 hektarė tokė. Kjo sipėrfaqe ėshtė e mbuluar me naftė tė pėrzier mė ujė. Ndotja nga nafta dhe produktet e saj ėshtė e pėrhapur edhe nė tokat qė shėrbejnė pėr kultivimin e perimeve dhe frutave dhe aktiviteteve tė tjera bujqėsore",- pohon Luka duke shtuar se burimi kryesor nė kėto zona i ndotjes sė ajrit , tokės dhe ujit janė aktivitet i industrisė sė naftės shkaktuar nga mbeturinat e industrisė sė vjetėr dhe tė re.

"Situata e shėndetit tė popullatės ėshtė e rėndė. Ato fillojnė me sėmundjet respiratore, kardiovaskulare, endokrine dhe ato tė gjakut. Vdekshmėria mesatare e kėsaj popullate ėshtė e ulėt si rezultat i kėtyre sėmundjeve",- pohon specialisti.

http://www.shekulli.com.al/2009/04/27/studimi-zharres-marinze-zona-me-e-...
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.