Kthehu   Kreu > TM > Marrėveshje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.5.2009, 00:18   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Vė re! Term: Verior, Perėndimor, Lindor dhe Jugor


1. Deri tani nė terminologjinė e brendshme funksionojmė me katėr ndarje gjeografike tė trojeve:

- Shqipėri Perėndimore (ShP),
- Shqipėri Veriore (ShV),
- Shqipėri Lindore (ShL),
- Shqipėri Jugore (ShJ).

2. Pėr thjeshtim, nė kontekst tė fjalive, pėrdoren nė regjistėr formal:

- shteti (shqiptar) Perėndimor,
- shteti (shqiptar) Verior,
- shteti (shqiptar) Lindor,
- shtetit (shqiptar) Jugor.

3. Nė regjistėr neutral:

- Perėndimor, ~i,
- Verior, ~i,
- Lindor, ~i,
- Jugor, ~i,
- Malėsi, ~a,
- Lugin/ė, ~a.


Citim:
Nė tituj:
Perėndimor: Arrihet marrėveshja XYZ
ShP: Arrihet marrėveshja XYZ
Nė fjali:
Kryeministri i Perėndimorit u takua me pėrfaqėsuesit politikė tė Veriorit.
Kryeministri i Shqipėrisė Perėndimore u takua me pėrfaqėsuesit e Shqipėrisė Veriore.
Kryeministri i shtetit Perėndimor u takua me pėrfaqėsuesit e shtetit Verior.

Pėr banorėt pėrdoren:

shq/perėndimor - shqiptaroperėndimor, ~i, ~ė, ~ėt,
shq/verior - shqiptaroverior, ~i, ~ė, ~ėt,
shq/lindor - shqiptarolindor, ~i, ~ė, ~ėt,
shq/jugor - shqiptarojugor, ~i, ~ė, ~ėt;

Kėto vetėm kur ėshtė e nevojshme pėr dallim nga konteksti, sepse normalisht pėrdoret vetėm "shqiptar".

Kjo duhet tė ruhet prej tė gjithėve si konvencion brenda Vargmalit. Nuk duam mė tė shohim Kosovė, Maqedoni etj. kur flasim me njėri-tjetrin.
 
I vjetėr 5.5.2009, 00:21   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pėr sqarim termat Dardani, Arbėri, Malėsi, Luginė, Ēamėri janė nė rang krahine administrative tė Shqipėrisė dhe kur konteksti flet pėr krahina mund tė pėrdoren kėto terma. Por kur flasim pėr shtete, duke qenė se nė kėto ēaste kemi ndarje shtetėrore, na duhet modeli gjeografik.
 
I vjetėr 1.5.2010, 15:14   3
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Kushdo qė e lexon, je i/e lutur ta pėrhapėsh kudo terminologjinė e mėsipėrme.

Ilustrim:

 
Ēėshtja u mbyll

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.