Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Kolonizim > ZONA 2 > Lindor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.5.2009, 23:59   1

Shkrim i cituar Z2: Lindor: KRI kėrkon ndarje nė dy shtete federative


Nė seancėn e sotme tė "Kuvendit tė Republikės sė Iliridės" kryetari i KRI-sė, Nevzat Halili, ka bėrė tė ditur kėrkesėn dėrguar kryeministrit Nikolla Gruevski pėr takim kokė mė kokė, ku do tė diskutohet pėr ēėshtjen e statusit tė shqiptarėvė.

Halili pohoi se me Marrėveshjen e Ohrit, statusi i shqiptarėve nuk ka ndryshuar, por pėrkundrazi shteti sllavomaqedon ėshtė forcuar nė kurriz tė shqiptarėve.

Nevzat Halili kėrkon qė IRJ e Maqedonisė tė funksionojė nė formė dy shtetesh apo federatė e IRJ tė Maqedonisė dhe Republikės sė Iliridės, pasi sipas tij vetėm me kėtė qasje shqiptarėt do tė mund tė gėzonin tė gjitha tė drejtat sikur edhe sllavėt.

“Meqė kryeministri i [IRJ] Maqedonisė nuk e pa tė rrugės tė caktojė njė takim me mua... ne do e informojmė opinionin ndėrkombėtar, ne do kėrkojmė edhe nga qeveria e Kosovės edhe nga e Shqipėrisė, pra Tiranės zyrtare administrative, edhe ata ta ngrejnė zėrin. Po ashtu nė kėtė kėrkesė kemi thėnė se marrėveshja e Ohrit nuk ndryshoi statusin juridik shqiptar, por edhe njė herė konfirmoi [IRJ] Maqedoninė si shtet unitar dhe ne kemi kėrkesė kryesore qė [IRJ] Maqedonia tė ndryshojė dhe mbi tė gjitha tė marrė modelin e Belgjikės”, ėshtė shprehur Nevzat Halili.

http://alsat-m.tv/lajme/vendi/14294.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.5.2009, 01:13   2
allianz
 
Tė gjithė shqiptarėt nė IRJM kanė kėrkesa secili kokė mė vete. Kaq e vėshtirė ėshtė tė dalin tė gjithė me njė qėndrim?!
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:14.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.