Kthehu   Kreu > TM > Marrėveshje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.5.2009, 00:24   1
allianz
 

Pyetje Drejtshkrimi i emrave tė huaj


Tek lajmet e VNf-sė pashė qė pėrdorej Karamanliu dhe jo Karamanlisi, Bakojani dhe jo Bakojanis, por shtypi shqiptar pėrdor kudo rastin e dytė. Pse kėtu hiqet mbaresa?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.5.2009, 01:04   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Mbaresa -s ėshtė vetėm e emėrores sė greqishtes dhe bie kur sillet nė shqip, sepse s'ėshtė e nevojshme tė ndiqet gramatika greke.

Kostas Karamanlis bėn (nė tė pashquar) Kosta Karamanli (nė gjinore: i,e Kosta Karamanliut), Kostas Micotaqis bėn Kosta Micotaqi, Aristidhis Kolias bėn Aristidh Kolia e kėshtu me radhė. Madje, rregulli prek dhe emrat e pėrgjithshėm, jo vetėm ata tė pėrveēėm. Kėshtu akropolis bėn (nė tė pashquar) akropol, nekropolis bėn nekropol etj.

Sakaq, Dora Bakojani kėtė formė ka dhe nė greqisht, sepse nuk marrin mbaresė -s tė emėrores emrat/mbiemrat e femrave nė gjuhėn greke, por gazetarėt tanė nga prirja e pėrgjithshme i shtojnė gabimisht mbaresėn e mashkullores.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2011, 11:26   3
allianz
 
Po ato tė emrave serbė? Disa gazeta i shkruajnė me -iq -viq, disa me -iē -viē. Ku ėshtė dallimi, cilat janė tė sakta? Duhen ruajtur kėto mbaresa, apo bien si nė rastin sipėr? Po ato tė emrave bullgarė me -ov -ev -ski?
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2011, 13:11   4
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Citim:
Thėnė nga allianz

Po ato tė emrave serbė? Disa gazeta i shkruajnė me -iq -viq, disa me -iē -viē. Ku ėshtė dallimi, cilat janė tė sakta? Duhen ruajtur kėto mbaresa, apo bien si nė rastin sipėr? Po ato tė emrave bullgarė me -ov -ev -ski?
Kėto tė gjuhėve sllave me -iē, -viē, -ov, -ev, -ski nuk janė mbaresa lakimi, janė prapashtesa (ngjashėm me prapashtesėn -aj nė mbiemra shqiptarė p.sh.) dhe nuk bien.

Prapashtesat mė lart shkruhen me ē, jo me q, sipas konvencioneve tė standardit.

Gjithashtu emrat e pėrveēėm sllavė shkruhen me l, jo me ll (Nikolajev, Miloshoski etj.). Disa pėrjashtime historike janė pėr Millosh, Nikolla kur kėta janė emra shqiptarėsh dhe pėr raste emrash gjeografikė qė kanė hyrė prej kohėsh me ll, si Slloveni, Bjellorusi etj.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:36.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.