Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 11.5.2009, 18:12   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim 7500 p.e.s.: Kultura e Tripoljes


Kultura Kukuteni (kulturė neolitike) shtrihej nė lindje tė Karpateve, nė Rumaninė e sotme verilindore, Moldavi dhe Ukrainė jugperėndimore, mė sė shumti rreth lumit Dnjepėr. Kjo kulturė u zhvillua nga vitet 7.500 deri 2.750 p.e.s. Nė shumė aspekte ishte si-motėr me kulturėn fqinje tė Vinēės e cila shtrihej nė kėtė kohė nė pjesėn tjetėr tė Rumanisė, Serbi, Shqipėri Veriore etj.
Emri: kultura e tripoljes.jpg
Shikimet: 2747
Madhėsia: 11,9 KB


Kushtet natyrore nė kėtė kohė ishin mė tė mira, dhe nė fazėn mesme tė zhvillimit tė kėsaj kulture, temperatura ishte me e larta nė 18 mijė vitet e fundit, ēfarė nuk ėshtė as sot, gjė qė ka ndiku nė zhvillimin e bujqėsisė.
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kultura tripolje.JPG
Shikimet:	196
Madhėsia:	29,6 KB
NNJ:	1642


Raca
Citim:
7 Possibly, however, in south-east Europe the people of the so-called Tripolye culture were predominantly Dinaric
Gjithsesi, nė Evropėn jug-lindore, njerėzit e tė ashtuquajturės Kulturė e Tripoljes ishin kryesisht dinarikė.
http://www.white-history.com/earlson/hfk/reoehchap7.htm

Vendbanimet
Banonin nė kasolla tė mėdha, skeletin ua bėnin nga drurėt dhe thuprat, pastaj muret nga gardhi lyheshin me baltė, ndėrsa nė pjesėn e sipėrme mbuloheshin me kallam dhe kashtė.

Drunjtė priteshin nė pyll, me sėpatė guri. Mė pas u hiqeshin degėt, dhe bėheshin hunj, tė cilėt digjeshin nė pjesėn e cila do tė ngulej nė tokė.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	1015.furci..JPG
Shikimet:	2831
Madhėsia:	92,0 KB
NNJ:	1643

Mė pas thurej gardhi; bėhej skeleti i kasolles.
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	116.peretele.cb.JPG
Shikimet:	2764
Madhėsia:	84,5 KB
NNJ:	1644
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	101.JPG
Shikimet:	2805
Madhėsia:	67,5 KB
NNJ:	1645

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 11.5.2009 nė 18:19.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.5.2009, 18:21   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Muri i kasolles i lyer me baltė
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	casa.jpg
Shikimet:	2761
Madhėsia:	72,6 KB
NNJ:	1646

Pamja e plotė e kasolles sė ndėrtuar
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	last.jpg
Shikimet:	2797
Madhėsia:	73,8 KB
NNJ:	1647

Drithi bluhej nė njė pllakė guri, duke e shtypur me njė gur mė tė vogėl tė rrafshėt.
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	,.,..jpg
Shikimet:	2745
Madhėsia:	88,0 KB
NNJ:	1648

Buka e gatuar piqej nė furrė balte tė ndėrtuar me mjeshtėri.
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	,.,. (1).jpg
Shikimet:	2649
Madhėsia:	74,2 KB
NNJ:	1649

Kasolla ku piqej buka.
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	,.,. (2).jpg
Shikimet:	2585
Madhėsia:	74,3 KB
NNJ:	1650

http://arts.iasi.roedu.net/cucuteni/arheo/casa/ine.html

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 11.5.2009 nė 18:26.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.5.2009, 22:38   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
I ashtuquajturi "simbol yin yang", ėshtė pėrdorur nė Kulturėn e Tripoljes qė nė vitet 4.200 p.e.s.

Citim:
The model of a temple with symbols is made 4200 B.C.E..
Kėtu shihet njė model faltoreje i bėrė nga druri, 4.200 p.e.s. nė kulturėn e Tripoljes.
Emri: faltore.jpg
Shikimet: 270
Madhėsia: 21,2 KB

Emri: faltore (1).jpg
Shikimet: 266
Madhėsia: 24,8 KB

Emri: faltore (2).jpg
Shikimet: 240
Madhėsia: 19,1 KB

http://www.is.svitonline.com/matrix/Trypillya.htm

Ndėrkaq ėshtė e ēuditshme se si nė Lindjen e Largėt (Kinė), vjetėrsia e kėtij simboli nuk shkon mė tepėr se viti 1400, qė dmth se lirisht mund tė supozojmė njė dyndje dinarikėsh nė drejtim tė Kinės gjatė atyre periudhave.

Citim:
The concept of yinyang has a long history. There are many written records about yinyang, which can be dated back to the Yin Dynasty (about 1400 - 1100 BC) and the Western Zhou Dynasty (1100 - 771 BC).
http://chineseculture.about.com/cs/r.../aayinyang.htm

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 15.5.2009 nė 22:41.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.5.2009, 22:45   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Dy pamje tjera tė modelit tė faltores:

Para
Emri: ilir.jpg
Shikimet: 260
Madhėsia: 16,5 KB

Prapa
Emri: ilir (1).jpg
Shikimet: 247
Madhėsia: 16,7 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.5.2009, 22:53   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Simboli i Diellit dhe Gjarpėrit nė kulturėn e Tripoljes.

Emri: swastika.jpg
Shikimet: 176
Madhėsia: 79,8 KB

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Bolla.jpg
Shikimet:	189
Madhėsia:	106,1 KB
NNJ:	1669

http://www.arattagar.co.uk/Aratta/Tr...Trypillia.html

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 15.5.2009 nė 23:03.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 04:57.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.