Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 12.5.2009, 14:57   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Shkrim i cituar Kafkat e shpellės sė Ofnetit


Emri:  Ofnet.JPG
Shikimet: 325
Madhėsia:  37,1 KB

Citim:
The Races of Europe - Carleton Stevens Coon


Tridhjetė e tri kafka qė datojnė nga koha e Mesolitit janė gjetur nė shpellėn Ofnet afėr Nohihajmit nė Bavari, tė renditura nė rreth solid, sikurse vezėt nė strofull. Nėntėmbėdhjetė prej tyre ishin tė fėmijėve, dhjetė tė grave dhe vetėm katėr tė meshkujve. Trupat mungonin. Pak kilometra mė tutje, nė Kaufercberg njė kafkė mashkulli ishte gjetur, e varrosur nė tė njėjtat rrethana.

Fatkeqėsisht ėshtė e pamundur tė gjenden vrasėsit nė kėtė mister Mezolitik. Pėrbėrja gjinore, fakti qė kafkat janė varrosur pėrnjėherė pėrderisa ishin ende tė freskėta, dhe fakti tjetėr qė tė gjitha ishin tė thyera nga goditjet me mjete tė mprehta, na bėn me dije se nuk ka gjasa qė ky tė jetė njė varrim i thjeshtė. Kafkat ishin tė ngjyrosura me okėr tė kuq, dhe nė varr ishin lėnė ca guralecė. Nga kjo kuptojmė se vrasėsit, ose viktimat, ose qė tė dyja, ishin kulturalisht ose Tardenoisian ose Azilian, dhe qė data e ngjarjes me gjasė ėshtė periudha e dytė e Mesolitit. Kafkat ndryshojnė mes tyre pėr nga forma dhe veēori tjera. Nga dy kafkat dolikocefale, njėra, mashkulli #K1818 ėshtė padyshim mbijetues i Paleolitit tė Lartė, pa ndryshime tė dukshme. Kjo kafkė i tejkalon kafkat tjera, pėr kah madhėsia e pėrgjithshme. Ėshtė jashtėzakonisht e madhe, me vetulla tė dalura jashtė, ballė tė tėrhequr, fytyrė tė rrumbullakėt, gropė tė syrit shumė tė ulėt, nofullė tė rėndė. Vėllimi i kėsaj ėshtė mbi 1600 cc. Shoqėruesi i tij, njė mashkull i dimensioneve mė tė vogla, ėshtė shumė mė pak i zhvilluar, dhe bie nė tė njėjtin rang madhėsie me kafkat tjera.

Mezocefalėt, ku pėrfshihet edhe kafka e gjetur nė Kaufercberg, janė mė tė vogla. Mund tė konsiderohen si mbijetuesė tė kulturės Magdaleniane. Sidoqoftė, kėto kafka nuk duken aspak, si njė pėrzierje mes dolikocefalėve dhe brakicefalėve tė gjetur nė kėtė shpellė.

Nga kafkat brakicefale, dy janė tė meshkujve, dy tė femrave, me indeksin mė tė lartė 87, tek njėra femėr. Kėto kafka janė tė gjera e tė gjata; fytyrat janė pa pėrjashtim tė gjera. Njėri mashkull (Ki 809) ka ballin e gjerė, fytyrėn tė rrumbullakėt e tė ultė. Mashkulli tjetėr (Ki 800) ėshtė njė nga dy vetat qė janė leptorrhine.

Pėr kah tipi racor tė gjitha femrat i pėrngjajnė mashkullit Ki 809.
http://www.friendsofsabbath.org/Furt...pter-III06.htm

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 28.5.2009 nė 14:01.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2009, 14:37   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Varrimi i kafkave nga shpella e Ofnetit, Gjermani jug-perėndimore: rezultatet e ri-ekzaminimit

Jyrg Orshit

Njė riekzaminim i kafkave nga shpella e Ofnetit nė Gj. jug-perėndimore, tregoi se kėto si dhe depozita tjera tė ngjashme, do tė duhej tė kuptoheshin si rituale tė posaēme varrimi, sesa praktikė kriminale e kohės sė mesolitit. Nė dy gropa tė madhėsive tė ndryshme, 34 krerė ishin vendosur nė pjesėn e hyrjes sė shpellės. Varrimi ėshtė bėrė pasi krerėt janė ndarė nga trupat me presa guri. Kjo ėshtė e qartė me anė tė zbulimit tė shenjave tė prerjes nė eshtrat e qafės. Prerja e kokave ėshtė bėrė menjėherė pas vdekjes. Mė shumė duket se kjo hapėsirė ėshtė pėrdorur disa herė si vend-varrim, sesa tė jenė varrosur tė gjitha kafkat nė tė njėjtėn kohė. Sė bashku me kafkat janė gjetur edhe dhėmbė kaprolli dhe guaska, me gjasė gjerdanė, tė vendosura rreth kafkave. Okri i kuq ėshtė gjetur rreth kokave si dhe ėshtė pėrdorur pėr tė mbushur gropėn. Megjithatė sė paku gjashtė individė kanė vdekur nga goditje fatale. Kėto kafka janė vendosur nė skajin veri-perėndimor tė gropės mė tė madhe, dhe paraqesin njė ngjarje tė vetme (nė tė njėjtėn kohė). Kėto goditje ishin shkaktuar nga objekte nė formė sopate, dhe shumica janė bėrė nė zonėn e zverkut.

Gjetjet nga shpella e Ofnetit, sė bashku me shembuj tjerė nga Gjermania perėndimore, tregojnė raste tė dhunės mes njerėzve apo luftės, e poashtu edhe rituale speciale tė varrimit gjatė Mesolitit tė vonė.
http://www.paleoanthro.org/abst2000.htm Aty nga 70%-shi i faqes.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 28.5.2009 nė 14:41.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2009, 14:40   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kjo ēėshtje ka rėndėsi tė madhe pėr historinė e racės tonė.

Sė pari njė pjesė e kėtyre kafkave janė brakicefale.

Sė dyti ekzistenca e disa racave pa lidhje familjare mes vete, si dhe dhuna e ushtruar nga disa individė nė disa tė tjerė, tregon njė luftė mes racave qė ka ndodhur nė atė kohė.

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 23.12.2009 nė 19:33.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.