Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.5.2009, 15:45   1

Shkrim i cituar Ndotet bregdeti i Semanit, kryekomunari lajmėron padi ndaj Albpetrolit


Hidrokarburet pushtojnė plazhin e Pishporos, Darėzezės, Semanit e Divjakės
Mijėra tonė hidrokarbure kanė pushtuar kėto ditė gjithė bregdetin e Semanit. Mė shumė se 13 kilometra bregdet janė nėn presionin e ndotjes si sera dhe mbetje tė tjera hidrokarburesh dhe kafshė tė ngordhura. Alarmin e ka dhėnė i pari kreu i komunės Topojė, Sotir Zarka.

“Jemi tė zėnė nė grackė nga ky masiv ndotjeje qė na ka pushtuar nė kėtė fillim sezoni tė plazhit. Qė nga plazhi i Pishporos, Darėzezės, Semanit e deri nė Divjakė, nafta dhe hidrokarbure tė tjera janė bėrė gangrenė. I kemi kėrkuar kompanisė sė naftės “Albertrol sh.a” qė tė marrė masa sidomos tani kur edhe pushuesit kanė nisur tė frekuentojnė kėtė zonė bregdetare”, ka bėrė tė ditur Zarka.

Ai ka shtuar se ėshtė bėrė gati disa herė qė tė hedhė nė gjyq “Albetrolin” por sa herė qė kryetari i komunės e ka deklaruar kėtė, nga ana e kompanisė janė bėrė riparime tė vogla.

“Do tė hedh Albpetrolin nė gjyq si shkaktarin kryesor tė kėsaj ndotjeje. Nuk mund tė lejoj qė tė na gėnjejnė me thėrrime. Kur unė komunikoj njė ndėrmarrje pėr proces gjyqėsor, ata na kushtojnė pak vėmendje. Mirėpo kjo ēėshtje kėrkon shumė, pasi edhe derdhjet janė tė pėrditshme dhe aktualisht kėtu ėshtė krijuar njė katastrofė aq sa rrezikojmė largimin e turistėve”, ka theksuar mė tej Zarka.

Nė fakt ndotja kėtu zė fill qysh me shirat e fundit, tė cilat tė ndihmuara edhe nga dalja e lumit Gjanica, bėn qė mijėra tone hidrokarbure tė mbushin bregdetin e Semanit. Kjo rrezikon jo vetėm braktisjen e plazhit mė tė madh nė zonėn e Myzeqesė, por ai ėshtė bėrė njė ndotės potencial nė tė gjithė gjatėsinė prej 13 kilometrash tė tė gjithė vijės bregdetare.

Ajo fillon nga plazhi i Pishporos deri nė Divjakė. Ky plazh i njohur pėr vlerat kurative dhe dikur shumė i preferuar, po kthehet nė njė makth tė pėrditshėm, por qė nė kėtė start sezoni e kanė ndier kryesisht drejtuesit e pushtetit vendor, tė cilėt po merren me sigurimin e njė klime tė pėrshtatshme pėr tė patur nje sezon tė mbarė.

Aktualisht, nė kėtė zonė enden gjithandej mbeturina, tė cilat jo vetėm qė vrasin pėrplasjen e parė me syrin, por shtojnė edhe rrezikun e infeksioneve, pasi nė kėtė zonė ka vajra qė nuk u dihet origjina, kafshė tė ngordhura si dhe serė, e cila qėndron mbi rėrė.

Tė gjitha kėto, sipas komunarėve vijnė edhe nga vėrshimet e lumenjve tė zonave naftėmbajtėse tė Roskovecit, qė derdhen nė lumin e Hoxharės dhe shkojnė drejt Detit Adriatik. Nė kushtet e krijuara, askush nuk i afrohet bregut tė detit, pasi vatrat e serės qė janė formuar tė pengojnė.

http://www.sot.com.al/index.php?opti...ticle&id=10704
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 17:51.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.