Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.5.2009, 22:25   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim Fillesat e qarkullimit rrugor-ujor


Rrota mė e vjetėr nė botė pėr pėdorim praktik, ėshtė gjetur nė Slloveni nė njė moēal, qė nė mileniumin e katėrt kishte qenė katund i kasolleve mbi hunj. Me metodėn e radiokarbonit, ėshtė vėrtetuar se i pėrket periudhės mes 3.350 dhe 3.100 p.e.s. Pranė saj ėshtė gjetur edhe boshti nė tė cilin janė futur rrotat. Rrota ka vrimėn nė formė katrore, kėshtuqė edhe boshti ėshtė rrotulluar sė bashku me rrotė, qė tregon se karroca ka pasur vetėm njė palė rrota.

Rrota ka njė rreze prej 70 cm, dhe trashėsi prej 5 cm. Ėshtė e bėrė nga druri i ahut dhe dushkut. Rrota dhe boshti janė djegur sipėrfaqėsisht qė t'i qėndrojnė kalbjes.

Sė bashku me to ėshtė gjetur edhe njė varkė e drunjtė.

Njė pamje e rrotės dhe boshtit:
Emri:  Iliria.JPG
Shikimet: 960
Madhėsia:  18,7 KB
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Iliria (1).JPG
Shikimet:	998
Madhėsia:	83,6 KB
NNJ:	1661

Megjithatė kjo figurė qeramike, ndonėse ėshtė vetėm punim dekorativ ose pėr pėrdorim kultik, tregon qė ka pasur qerre pėr pėrdorim praktik nė tė njėjtėn kohė, pra ėshtė njė punim nga kultura e Tripoljes, qė daton mes 3950-3650 p.e.s disa shekuj para asaj tė prodhuar nė Slloveni.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Iliria (2).JPG
Shikimet:	1006
Madhėsia:	20,0 KB
NNJ:	1662

http://www.angelfire.com/country/ven...destWheel.html
http://mathildasanthropologyblog.wor...d-and-by-whom/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.