Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 21.5.2009, 09:35   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim 2500 p.e.s.: Kultura Cikladike


Kulturė e kohės sė bakrit dhe mė pas bronzit tė hershėm qė u zhvillua 2.500 deri 1.900 p.e.s. nė ishujt e Cikladeve nė detin Egje.

Emri:  untitled.JPG
Shikimet: 307
Madhėsia:  22,2 KB

Njė figurinė tipike e kulturės cikladike.
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Cycladic_three_figurines_group.jpg
Shikimet:	295
Madhėsia:	22,7 KB
NNJ:	1677

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 9.7.2009 nė 10:29.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.5.2009, 09:37   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Sa pėr t'a krahasu me kulturėn ilire, po e sjell kėtė reliev tė Perėndeshės Thana. Ka shumė ngjashmėri me figurėn sipėr.
Emri:  vidasi%20e%20thana.JPG
Shikimet: 274
Madhėsia:  21,0 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2009, 19:17   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Shtrirja e kulturės Cikladike 2.500-1.900 p.e.s. me ngjyrė tė pėrhimtė.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	untitled.jpg
Shikimet:	248
Madhėsia:	50,7 KB
NNJ:	1813
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.7.2009, 00:32   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Siē shihet nė hartėn sipėr, kultura cikladike pėrfshinte edhe ishullin e Lemnosit.
Nė kėtė ishull ėshtė folur njė dialekt arkaik i pellazgėve deri nė shek. 6 p.e.s. Meqenėse ėshtė dialekt autokton, mund tė themi me plot siguri se ky ėshtė dialekti i pėrdorur nė kulturėn cikladike.

Nė kėtė ishull ėshtė gjetur "Stela e Lemnosit", nga shekulli 6, qė shpjegohet pėrmes gjuhės shqipe.

Pamja e stelės nė origjinal dhe e skicuar:

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	Stela e lemnos.jpg
Shikimet:	251
Madhėsia:	90,1 KB
NNJ:	1816

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	untitled.JPG
Shikimet:	240
Madhėsia:	67,9 KB
NNJ:	1815

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 3.7.2009 nė 00:36.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.7.2009, 01:16   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Stela e Lemnos pra i takon shek.6. rreth 1.300 vite pas rėnies sė kulturės cikladike, por kjo ėshtė shkruar pikėrisht nė dialektin tė cilin e flisnin kėta njerėz nė kohėn kur kjo kulturė lulėzoi.

Citim:
Nermin Vlora Falaski - Pellazgėt Ilirėt Etruskėt Shqiptarėt

Stela e Lemnos

Stela e famshme e zbuluar nė ishullin e Lemnosit, nė detin Egje, pėrballė qytetit tė Trojės (nė shqip "troje"=territore), e ka tė gdhendur njė vajtim prekės e tė pėrshpirtshėm, nė pėrsėritje konstante tė shenjave "th" dhe "h" pėr tė paraqitur vajin dhe dėnesėn e tė afėrmve tė pangushėlluar.

Fjala "fis" qė dmth. farefisni, tė afėrm, apo "feis" qė dmth tė tė afėrmve, paraqitet tetė herė nė stelėn e Lemnosit. Siē e kemi pa, Stela e Lemnos ėshtė e pėrbėrė nga mbishkrimet e zgjatura bustrofedike, leximi i tė cilave pėrveē katėr rreshtave tė parė, ėshtė mjaft i vėshtirė, mjafton qė t'i gjejmė se ku do t'i ndajmė fjalėt e veēanta. Kėshtu qė ėshtė i qartė se interpretimi i tyre mund t'iu nėnshtrohet pėrmirėsimeve megjithatė duke lėnė pėrmbajtjen e tyre tė paprekur.

Teksti ashtu si ėshtė shkruajtur:

ZI A ZI
MARAZ
MAF (shami koke e zezė)
ZI APE
FEIS A FIS
E FIS AH OH
ZER O NAI (na zuri)
ZI MATH
SI FAJ?
AKER
TAF AR
ZI OH
FAMA PA
ZIRI AP ZER OH
NAI MORI
NA IP HOPAIE
ZI MATH AH OH
SI FAJ?
AH FIS, ZI APE FIS
MARAKUN A FIS AH OH
NAI RON FARAN OH
AI FAI EPI E ZI
OH AR AI
THIK HOKE
LOT AI FISI HOKI
AS I APE ZER O ZAI
E FIS AH OH
TI FER O NA

Interpretimi:

"Zi a zi, maraz, maf,. Zinė ia hape fiseve o fis e fis, ah! oh!
Na zuri zi i madh, pėr ēfarė faji?
Acar, i ngrirė, ėshtė froni prej ari: zi oh!
e ne na mori befas zi i madh ah! oh!
pėr ēfarė faji?
Ah! fis, ti zinė e hape o fis.
Poashtu edhe marakun o fis, ah! oh!
Ti qė na e rron farėn oh!
pėr ēfarė faji na vure nė zi?
Oh! Ai qe njeri i artė!
Tė keqen e thikut e hoqe ti!
Por edhe ai lot ai fisi hoqi
as e hapi zėrin oh! as shqu njeri oh!
Ti fis ah! oh! na mjerove
e na e bėre jetėn ferr!"
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.7.2009, 10:34   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Atė perėndeshėn lart, do t'a kisha quajtur "Perėndesha treshe", ose "Treshja femėrore". Numri tre ėshtė numri mė magjik dhe mė i shenjtė tek shqiptarėt, e ka vėnė nė dukje Shtjefėn Gjeēovi, dhe mitologė tė ndryshėm.

Nga kjo Treshe femėrore kanė prejardhjen edhe hyjnitė tjera femėrore, Thana, Diana, Zanat e Malit, pastaj edhe Hekata qė paraqitet me tre trupa. Thana paraqitet nė pėrmendoret ilire vetė e treta siē e pamė lart, edhe Zanat shumė herė na dalin tri, njė mė e madhe se tjerat.

Kjo hyjneshė, mund tė rrjedhė ose nga hyjnesha nėnė nga kultura Vinēės, ose nga ndonjė hyjneshė e natyrės, qė mė pas ėshtė kombinuar me atributin e treshit si numėr kultik.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:13.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.