Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.10.2008, 13:50   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Punim Rruga e Kombit (Durrės-Nish) (nė ndėrtim)


Emri:  rruga-kombit-durres-nish.png
Shikimet: 6716
Madhėsia:  80,7 KB

Perėndimor: Durrės-Morinė

Durrės-Vorė-F.Krujė-Milot-Rrėshen-Reps-Thirrė-Kalimash-Kukės-Morinė
Gjithsej: 176 km


0. Durrės-Milot (ekzistues) 59km (pjesė e korridorit Veri-Jug)
1. Milot-Rrėshen 26km (SCT d.d. Ljubljana & CGP d.d. Novo Mesto)
2. Rrėshen-Kalimash 61km (Bechtel & Enka)
3. Kalimash-Morinė 30km


Verior: Morinė-Merdarė

Morinė - Prizren - Prishtinė - Merdarė
Gjithsej: 118km
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.10.2008, 10:59   2
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Reportazh i qershorit:  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.11.2008, 18:43   3

Shkrim i cituar Rrėshen-Kalimash: Vėllimi i punimeve nė 96%


Punimet nė rrugėn Rrėshen-Kalimash kanė arritur tė realizohen nė masėn 70 pėr qind. Kompania “Bechtel-Enka” po punon nė tė gjithė gjatėsinė e rrugės, 60 km. Puna vazhdon nė tė 27 urat.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=12996
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.12.2008, 15:01   4

Shkrim i cituar Topi: Durrės-Morinė, arritje e jashtėzakonshme


Rruga kombėtare Durrės-Kukės, nė gjykimin e Presidentit tė Republikės, Bamir Topi, ėshtė e vonuar. Pa dashur tė pėrzihet nė ēėshtjen gjyqėsore rreth saj, kreu i shtetit e quajti vendimmarrjen politike pėr sa i pėrket ndėrtimit tė kėsaj rruge, si mė tė rėndėsishmen e shqiptarėve. Ai akuzoi se qarqe tė caktuara antishqiptare kanė qenė dhe janė tė interesuara pėr mosndėrtimin e saj, pėr ta lėnė tė shkėputur dhe tė izoluar Shqipėrinė Perėndimore nga Shqipėria e Veriut.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=14189
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.12.2008, 18:01   5

Shkrim i cituar Prishtinė-Tiranė: Themelohet shoqata "Korridori i shqiptarėve"


Shoqata “Korridori i Shqiptarėve”, me drejtim tė veprimtarisė sė saj rrugėn Durrės-Prishtinė, njofton se mė 26 janar 2009 do tė mbajnė kuvendin e parė nė Tiranė me pjesėmarrės inxhinierė, juristė, politikanė, gazetarė, historianė, etj. nga Shqipėria Perėndimore, Shqipėria e Veriut, Mali i Zi, Maqedonia dhe diaspora.

Shoqata po ngre degėt e saj nė tė gjitha rrethet ku po shtrihet rruga Durrės-Prishtinė dhe nė tė gjitha trevat shqiptare dhe nė diasporė dhe mbetet e hapur pėr tė gjithė projektuesit, ndėrtuesit, kontribuesit e miqtė e kėtij projekti.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=2431
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.4.2009, 15:13   6

Shkrim i cituar Rruga Durrės-Morinė pėrfundon nė qershor


Rruga Durrės-Kukės, veēanėrisht nė segmentin mė tė vėshtirė tė saj, Rrėshen-Kalimash, ėshtė drejt pėrfundimit. Drejtuesit e kompanive bėnė tė ditur se nė fund tė qershorit, sipas afatit, rruga do tė jetė gati. Tashmė ka nisur asfaltimi dhe po punohet nė metrat e fundit tė tunelit 6-kilometėrsh.

Nė ditėt e para tė korrikut, shqiptarėt do tė kenė mundėsi tė udhėtojnė nė autorrugėn mė tė veēantė nė rajon, me tunelin mė tė gjatė dhe nė segmentin me mė shumė ura, rreth 27 tė tilla.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=17513
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 3.5.2009, 16:22   7

Shkrim i cituar Rrėshen-Kalimash: Brenda muajit hapet tuneli


Bashkimi i dy anėve tė tunelit tė Kalimashit, vepra mė e rėndėsishme e rrugės Durrės- Kukės, ėshtė nė muajin e fundit. Nė fillim tė muajit qershor siē bėjnė tė ditur burime tė stafit teknik tė kompanisė Enka, njėri nga dy tunelet do tė jetė gati pėr t’u pėrshkuar me makinė.

Nga seksioni i tunelit tė parė i gjatė 5.5 kilometra kanė ngelur pa u gėrmuar edhe 164 metra, ēka do tė thotė se deri mė tani tuneli ėshtė punuar nė 96 pėr qind tė tij. Ndėrkohė nė seksionin e tunelit tė dytė qė ėshtė paralel dhe me tė njėjtėn gjatėsi me tė parin, puna do tė kėrkojė edhe mė shumė kohe. Deri mė tani ai ėshtė gėrmuar nė 92 pėr qind tė volumit tė punės dhe mbeten pėr t’u pėrshkruar edhe 430 metra lineare.

Tuneli ėshtė vepra e parė e kėtij lloji nė Shqipėri dhe kostoja e ndėrtimit tė tij ėshtė mė shumė se 200 milion euro.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=35366
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.5.2009, 03:55   8
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Njė reportazh mė i zgjeruar:

Citim:
Nė metrat e fundit tuneli Rrėshen-Kalimash

Inxhinierėt e firmės Bektel-Enka pohuan se kanė pėrfunduar 23 ura dhe gėrmimet nė 96% tė rrugės

Kur kanė ngelur mė pak se dy muaj nga inaugurimi i rrugės Durrės-Kukės, projekti gjigant ka marrė formėn e njė superstrade. Kompania Bektel-Enka po punon me ritme tė shpejta nė tė gjithė gjatėsinė e rrugės prej 61 kilomatrash, nė mėnyrė qė bashkimi natyral i kombit shqiptar tė ndodhė sa mė shpejt. Duke udhėtuar drejt kantierit mė tė madh tė ndėrtimit, tė duhet tė kalosh mijėra kthesa, tė cilat tė ngjajnė me njė rrugė qė nuk do tė mbarojė kurrė.

Drejtorja e Marrėdhėnieve me Publikun nė kompani, Ela Ruci, theksoi se, kompania pėr tė lehtėsuar rrugėn dhe pėr tė eliminuar tėrėsisht kthesat e rrezikshme ka shtuar dy ura me gjatėsi tė ndryshme. Janė gjithsej 29 ura gjigante qė po ndėrtohen nga kompania, ndėrkohė qė 23 ura janė tė pėrfunduara tashmė.

Urat e pėrfunduara pėrdoren nga kompania pėr tė lehtėsuar trafikun. Inxhinierėt e kompanisė theksuan se dhe 6 urat e tjera kanė pėrfunduar nė 80% tė punimeve. Mė tej, inxhinierėt sqaruan se tek 6 urat e papėrfundura kanė pėrfunduar bazamentet dhe kėmbėt, tė cilat janė pjesa qė tė kushton mė shumė kohė gjatė punimit tė njė ure.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	durres-kukes-1.jpg
Shikimet:	6699
Madhėsia:	107,0 KB
NNJ:	1633

Nė dhjetor ka pėrfunduar ura mė e lartė e segmentit Rrėshen-Kalimesh. Inxhinierėt e firmės Bektel-Enka pohuan se kanė pėrfunduar gėrmimet nė 96% tė rrugės, pa pėrfshirė tunelin. Inxhinierėt gjeologė qė ndjekin punimet, thanė se nė tunelin nė tubin verior ka dhe 323 metra pėr t'u gėrmuar, kurse tuneli nė tubin jugor ka dhe 560 metra pėr t'u gėrmuar.

Duke i kėrkuar qė ta thjeshtojnė shifrat nė pėrqindje pėr tė kuptuar se nė ē'fazė janė punimet, inxhinierėt thanė se deri nė kėto momente tuneli ėshtė hapur 93%. Ata pohuan se, tuneli pritet tė hapet nė muajin maj dhe njė muaj mė pas ai tė jetė funksional pėr tė gjithė shqiptarėt qė duan tė pėrshkojnė kėtė rrugė.

Aktualisht, pėr firmėn Bektel-Enka, vetėm nė kėtė segment po punojnė 3200 punėtorė, prej tė cilėve 2/3 janė punėtorė shqiptarė.

Sipas drejtores sė Marrėdhėnieve me Publikun, pėr tė arritur kėtė progres nė punime janė pėrdorur 1200 makineri tė tipeve tė ndryshme. Duke dhėnė detaje nga projekti, inxhinierėt e firmės pohuan se do tė ndėrtohen 12 mbikalime dhe nėnkalime, pėrkatėsisht, 3 mbikalime, nga tė cilat dy nė Ndėrfushaz dhe njė nė Rreps. Rruga parashikon dhe 9 nėnkalime qė i bie nga 1 pėr ēdo fshat, Ndėrfushaz, Mashterkore, Zajc, Zall Xhuxhe, Sang, Thirmė dhe Kolsh.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	durres-kukes-2.jpg
Shikimet:	6508
Madhėsia:	88,1 KB
NNJ:	1634


Asfaltimi, 1 kilometėr rrugė nė ditė

Nė njė vit po pėrfundojnė sė ndėrtuari 29 ura qė kapin njė gjatėsi prej 14 km, si dhe 2 tunele me nga 5.5 kilomentra secili. Furkan Selēuk Abbaz, qė ėshtė teknik i pėrgjithshėm i shpimit nė tunel, tha gjatė udhėtimit pėr nė brendėsi tė tunelit se ky projekt ėshtė mė madhori nė Ballkan. Ai pohoi, se kjo punė, vėshtirė se ndodh nė Perėndim me kėtė rendiment.

Sipas tij, punimet nė tunel do tė avancojnė mė shpejt nga sa ėshtė parashikuar, sepse nė fundin e tunelit ka mė pak tokė argjilore pėr tė shpuar. Kur toka ėshtė e fortė dhe shpimi me eksploziv bėhet mė i lehtė dhe me njė sasi mė tė madhe. Tani ėshtė tuneli shumė i fortė dhe punimet pėr tė mund tė mbarojnė mė shpejt, kurse mė parė, toka ka qenė e butė dhe kishim frikėn e ndonjė shembjeje. Duhet kohė qė tė bėsh dhe fortifikimet. Tuneli nė njė mal me pėrmasa tė tilla qė ėshtė ky, thotė inxhinieri turk, ėshtė e vėshtirė tė shpohet dhe tė jetė i sigurtė. Tuneli ka dhe njė rrugė nė mes qė lidh tė dy tunelet. Ėshtė projektuar qė tė ketė njė korsi emergjence dhe njė zjarrfikėse. Tuneli ėshtė pjesa mė e bukur e kėsaj rruge, e cila duhet thėnė qė ka pėrmasa tė mėdha. Inxhinieri turk pohoi se, tuneli e ka tė keqen deri nė hapje, se asfaltimi ėshtė njė proces qė nuk zgjat shumė.

Njė inxhinier amerikan nė aksin portal verior nga tuneli nė Fushė-Dukagjin na sqaron se, asfaltimi i tanishėm ėshtė vetėm testimi i produktit. Shtresa e asfaltit ėshtė e trashė 15 cm dhe pas saj janė edhe dy tė tjera. Deri te kjo fazė, kompania ka punuar me shumė kujdes me shtresat paraprake tė zhavorrit deri te stabilizanti, njė shtresė qė siguron pėrfundimisht nivelin e rrugės. Nė pajisjet e mėdha, tė cilat i pėrmendėm mė sipėr, pėrfshihen edhe dy nyje asfalti (njė nė Klos dhe njė nė Kalimash), tė cilat bėjnė tė mundur avancimin me asfalt 1 kilometėr rrugė nė ditė.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	durres-kukes-3.jpg
Shikimet:	6379
Madhėsia:	91,0 KB
NNJ:	1635


Rruga, projekti mė madhor shqiptar

Autorruga Durrės-Kukės duket se shumė shpejt do tė shkurtojė distancat mes shqiptarėve, shteteve dhe popujve tė Ballkanit, nė radhė tė parė tė shqiptarėve. Ajo qė vetėm para dy vitesh dukej krejt e vėshtirė pėr t'u imagjinuar dhe qė gjatė gjithė kėsaj kohe u shoqėrua me debate tė forta, lidhur me fondet, kėto ditė ka provuar testin e parė tė asfaltit. Bektel-Enka, kompania amerikano-turke, e cila ndėrton pjesėn mė tė vėshtirė tė autorrugės nga Rrėsheni nė Kalimash, prej 60 km, kėto ditė, pas pėrfundimit tė pjesės dėrmuese tė krejt trasesė, ka nisur nė Kalimash edhe testin e asfaltit, pėrkatėsisht nė segmentin Tunel (portali verior) - Fushė Dukagjin, me gjatėsi 9.1 km.

Pėr kompaninė e njohur BEJV, por edhe shqiptarėt, kjo pėrbėn njė ngjarje tė rėndėsishme nė kuadėr tė kėtij projekti madhor. Autorruga e re, projekti mė i madh i infrastrukturės rrugore nė historinė e Shqipėrisė - segmenti Rrėshen-Kalimash ėshtė pjesė integrale e korridorit Durrės-Morinė, ndėrsa tuneli bi-tub (njė tunel pėr ēdo drejtim kalimi) prej afro 6 km, ėshtė njė vepėr e vėrtetė arti. Kėtu parashikohet tė gėrmohen mbi 1 milion metėr kub material shkėmbor. Nė realizimin e kėtij projekti, Bektel & Enka, punėson njė personel prej rreth 3200 vetėsh, ku pėrfshihet njė pėrqindje e rėndėsishme e punonjėsve shqiptarė.

Duket se nė verėn e 2009, qindra mijė pushuesit nga Kosova do ta kenė shumė mė tė lehtė pėr tė ardhur nė plazhet e Durrėsit. Edhe nxitimi i tyre pėr tė ndėrtuar nė rrugėn e re objekte shėrbimi apo magazina grumbullimi produktesh bujqėsore dhe industriale ėshtė i kuptueshėm. Fluksi i madh i turistėve nė kohėn e verės, por dhe zgjerimi i tregtisė me Kosovėn, falė Marrėveshjes sė Tregtisė sė Lirė, e bėn mjaft atraktiv kėtė segment tė ri rrugor.


Vizitorėt

Studentėt, pedagogėt dhe ish-studentėt e F.I.N, ishin vizitorėt e radhės nė projektin gjigant. Megjithėse njė vizitė e shkurtėr, nė njė ditė pranvere nuk mjafton pėr tė pėrshkruar krejtėsisht se ēfarė po ndodh nė korridorin rrugor verior, mė tė vėshtirin qė ėshtė ndėrtuar ndonjėherė nė Shqipėri, pamja qė tė shfaqet sapo hyn nė luginėn e Fanit, ėshtė krejtėsisht e veēantė. Mbas fashitjes tė mjegullės sė dendur tė mėngjesit, nė luginėn e Fanit tė shfaqet lumi me tė njėjtin emėr, qė ēuditėrisht ishte i kaltėr. I kaltėr ndonėse nė mes tė tij, manovratorėt e vinēave dhe punėtorėt e firmės Bektel-Enka po vendosnin platformat gjigante tė urave lidhėse tė rrugės Rreps-Thirrė dhe nė tė dy anėt e tij, me makineritė e fuqishme fadroma dhe kamionė, tė ardhura kryesisht me kilometrazh zero, lėviznin shkėmbinjtė dhe dherat e kuq poshtė kodrave, pėr tė hapur autorrugėn e re, qė sė bashku me tunelin 6 km deri nė Kalimash, pėrbėjnė segmentin mė tė vėshtirė tė autorrugės Durrės-Morinė.


Mbi 1500 banorė tė rinj nė Reps

Projekti madhor i qeverisė shqiptare, qė lidh Shqipėrinė me Kosovėn siē e njohin tė gjithė, ka bėrė tė marrin jetė shumė fshatra qė rruga i pėrshkon. Fshatra qė dikur para fillimit tė kėsaj rruge ishin pa perspektivė, pa vitalitet, tashmė kanė marrė njė gjallėri. Duke parė qė vetėm nė fshatin Fan tė Mirditės janė hapur 9 rrugė tė reja tė shtruara me zhavorr, tregon zhvillimin e kėsaj zone. Mikpritja qė ėshtė dhe njė nga traditat mė tė bukura tė vendit tonė ka funksionuar puthuaj nė mėnyrė perfekte ku vetėm nė fshatin Fan kanė ngritur rezidencat e tyre rreth 1500 punėtorė nga i gjithė vendi, por dhe nga Turqia dhe SHBA. Rezidencat dy kate i kanė dhėnė gjallėri dhe hijeshi zonės. Vėnia e njė gjeneratori tė madh nė mungesė tė dritave ka bėrė qė dhe banorėt e zonės tė furnizohen me drita sa pėr njė televizor dhe njė dritė dhome.

Duke parė qė zona po zhvillohet janė marrė masa nga banorėt, qė tokat e tyre tė mos lihen tė papunuara, por t'i shfrytėzojnė pėr qėllime fitimi. Nė fshatin Fan dhe Klos, tashmė janė vetėm 45 familje qė marrin ndihmė ekonomike. Kurse para fillimit tė rrugės merrnin 500 familje ndihmėn ekonomike. Banorėt thonė se, epoka nė kėto fshatra nuk ndahet, p.e.s. dhe pas lindjes sė tij. Nė kėto zona ndahet, para rrugės, gjatė ndėrtimit tė rrugės dhe pėrfundimit tė rrugės. Para 5 viteve dhe tani, tė kalosh nė kėtė rrugė ėshtė njė stres i madh. Kjo sidomos kur vijnė 100 kthesa rresht. Kėto kthesa janė si kthesa vdekjeje, kur ēdo pasagjer mendon se shyqyr shpėtova dhe kėsaj here. Nuk mund tė shkojė njeri nė Kosovė pa e zėnė autobuzi, pasi kthesat janė me tė vėrtetė tė frikshme dhe stresante. Humnerat qė i bėjnė shoqėri ēdo kthese i shtojnė makthin ēdo shoferi dhe pasagjeri. Kthesat e shumta, si dhe gjatėsia, ka bėrė qė turizmi malor qė ėshtė tepėr i favorshėm pėr kėtė reliev tė mos zhvillohet.

Sipas drejtuesve tė firmės amerikane, kthesat e vdekjes nuk do t'i kemi mė pėr njė periudhė 1-vjeēare. Mė pas, rruga drejt popujve vėllezėr do tė jetė e drejtė dhe e shpejtė.


Lehtėsirat e qarkullimit

Shpejtėsia e qarkullimit tė mjeteve nė kėtė aks, do tė jetė 100 km/orė. Nė tunel dhe nė disa pjesė tė kėtij segmenti rruga do tė jetė me 4 korsi, ndėrsa nė pjesėt e tjera me dy korsi. Ndėrkohė, nė shpatet e kodrave do tė ketė rrugė tė tjera lidhėse qė lidhin fshatrat. Sipas projektit, seksioni parė ėshtė Rrėshen-Reps, 19.5 km, seksioni i dytė Reps-Thirrė 26.5 km, seksioni i trete Thirrė-Kolsh, 14.85 km dhe tuneli afro 6 km.

Urat qė do tė ndėrtohen nė kėtė segment tė vėshtirė malor do tė jenė 35. Rruga Rrėshen-Kalimash, 60.85 km, ėshtė pjesė e autorrugės prej 170 km, pėr tė pėrmirėsuar lidhjen me Kosovėn. Kjo do tė rezultojė nė njė rrugė mė tė shkurtėr midis Portit tė Adriatikut nė Durrės, pranė Tiranės dhe Morinės nė kufi me Kosovėn. Ky projekt, i cili lidh Shqipėrinė me Kosovėn, Maqedoninė, Serbinė Jugore dhe rrjetin Trans-Europian tė rrugėve, do tė pėrmirėsojė situatėn ekonomike tė zonave nga kalon, do tė stimulojė turizmin, ndėrtimin dhe shėrbimet, si dhe do tė pėrmirėsojė pozicionin konkurrues tė Portit tė Durrėsit.

Bledi STEFA

Kohėzgjatja e Projektit 2006 - 2009

Tipare kryesore:
Gjatėsia: 60.85 km (5.53 km Tunel)

Tipi: 4-korsi autorrugė

Shpejtėsia Planifikuar: 80 -100 km/orė

Ura: 29 copė nė total
Afro 4.5 km rrugė do tė jetė mbi ura dhe struktura

Deri nė 80 m lartėsi

Ndėrtuar nga trarė gjatė tė betonuar 38 m
Rruga: 2 korsi nė ēdo drejtim plus shpatulla tė fuqishme.
http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=29&id=15829
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.5.2009, 04:32   9
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Pėrgjatė segmentit Rrėshen-Kalimash:

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kalimash-01.jpg
Shikimet:	5614
Madhėsia:	82,0 KB
NNJ:	1636

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kalimash-02.jpg
Shikimet:	6264
Madhėsia:	106,7 KB
NNJ:	1637

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kalimash-03.jpg
Shikimet:	5514
Madhėsia:	96,8 KB
NNJ:	1638

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kalimash-04.jpg
Shikimet:	5382
Madhėsia:	89,1 KB
NNJ:	1639

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kalimash-05.jpg
Shikimet:	5328
Madhėsia:	91,3 KB
NNJ:	1640


Pėr mė shumė foto nga punimet:

http://www.flickr.com/photos/37746310@N07/

http://www.flickr.com/photos/32423700@N06/
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.5.2009, 22:22   10

Shkrim i cituar Kalimash: Elektrifikohet tuneli, njė javė para pėrfundimit


Ėshtė kryer dje prova e parė e pėrgjithshme pėr ndriēimin e tunelit tė Kalimashit pas instalimit tė plotė tė sistemit elektrik nė tunel. Tensioni i lartė ėshtė marrė nga nėnstacioni aktual i Kalimashit 8 kilometra larg, ku shtrihet linja me 27 shtylla metalike rreth 30 metra tė larta. Gjatė provės ėshtė lėnė pa energji rrethi i Kukėsit pėr rreth pesė orė.

Ndėrkaq pritet tė pėrfundojė dhe nėnstacioni i pavarur elektrik me linjėn e re 110kv qė ka nisur njė muaj mė parė, pėr furnizim tė pėrhershėm e tė sigurt me energji elektrike tė tunelit me dy galeri, pjesė e autorrugės Durrės-Kukės-Prishtinė.

Pas njė jave pritet tė takohen dhe dy kahet e tunelit, gjė qė do tė shėnojė dhe fillimin e njė epoke tė re tė infrastrukturės nė vend.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=16699
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.5.2009, 21:37   11
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Foto tė datės 19 maj, nga "Rojters":

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	durres-kukes-4.jpg
Shikimet:	5561
Madhėsia:	134,1 KB
NNJ:	1678

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	durres-kukes-5.jpg
Shikimet:	6081
Madhėsia:	132,5 KB
NNJ:	1679

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	durres-kukes-6.jpg
Shikimet:	5121
Madhėsia:	131,0 KB
NNJ:	1680

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	durres-kukes-7.jpg
Shikimet:	5271
Madhėsia:	123,7 KB
NNJ:	1681

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	durres-kukes-9.jpg
Shikimet:	5251
Madhėsia:	148,8 KB
NNJ:	1682

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	durres-kukes-8.jpg
Shikimet:	5132
Madhėsia:	121,5 KB
NNJ:	1683
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.5.2009, 01:39   12
allianz
 
Sipas "TVSH"-sė, brenda 2 ditėsh pritet tė hapet tuneli nė Kalimash, ai majtas me sa kuptova, ndėrsa rruga nga Kalimashi nė Morinė ishte kryer nė mbi 80% tė punimeve gjithsej pėr segmentin dhe ka mbetur kryesisht sinjalistika dhe mbrojtėset anėsore.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.5.2009, 19:37   13
Citim:
Pėrfundojnė punimet nė njėrin prej dy tuneleve tė Kalimashit

Nė orėn 6-tė tė mėngjesit tė ditės sė hėnė, 25 maj, pėr herė tė parė janė bashkuar dy anėt e njėrit tunel nė Kalimash tė rrugės Durrės-Kukės-Morinė. Tuneli ėshtė me njė gjatėsi 5.6 kilometra, lartėsi 10 metra dhe gjerėsi 13 metra.

Galeria e dytė e tunelit po me kėto pėrmasa pritet tė pėrfundojė nė shtator tė kėtij viti. Puna pėr hapjen e tunelit ka filluar pikėrisht e 25 maj tė vitit 2007 nga kompania amerikane “Bektel” dhe kompania nėnkontraktuese turke “Enka”.

Kompania “Bektel’Enka” ka rritur ritmet e punimeve edhe nė sektorė tė tjerė, si pėrfundimi i 27 urave me njė gjatėsi prej mė shume se 5 kilometra nė gjithė segmentin e rrugės prej 60.4 kilometrash, Rrėshen-Kalimash. Kjo kompani gjatė dy viteve tė fundit kishte punėsuar rreth 4 mijė punonjės, duke vėnė nė funksion 1'300 mjete tė llojeve tė ndryshme.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=17464

Citim:
Durrės-Kukės, tuneli del nė dritė

Ajo qė tashmė ka qenė mė pak se njė ėndėrr nė mendjen e gjithkujt, u bė realitet. Gjatė ditės sė djeshme dy sondat qė po shpojnė nė drejtime tė kundėrta tunelin Thirrė-Kalimash tė rrugės sė re Durrės-Kukės, janė takuar. Kėshtu Tuneli i dyfishtė, 6.2 kilometėr i gjatė doli nė dritė.

Pėrfundimi i kėsaj vepre tė infrastrukturės rrugore shėnon njė moment historik nė ridemencionin e marrėdhėnieve tė dy vendeve tė sė njėjtit komb Shqipėrisė dhe Kosovės.

Rruga e re Milot-Rubik-Rrėshen-Reps-Thirrė-Kalimash-Kukės- Morinė, shkurton nė mėnyrė tė ndjeshme distancat e transportit nė krahasim me rrugėt ekzistuese dhe krijon kushtet, pėr njė lėvizje me shpejtėsi 80-100 km/ore duke realizuar lidhjen e Morinės (Kosovės) me Durrėsin, pėr vetėm 2-3 orė nė kushte krejt normale, madje edhe nė periudhat e dimrit.

Rritja e dendėsisė sė lėvizjes dhe perspektiva qė ka, jo vetėm lidhja e kėsaj treve, por edhe e njė rajoni mė tė gjerė nė perspektivėn e afėrt deri nė takimin me Korridorin 10 nė Nish dhe mė tej nė Rumani, Bullgari e gjetkė dhe e bėn kėtė arter, mjaft tėrheqės dhe me perspektive, pėr Kosovėn, pėr Shqipėrinė dhe pėr vetė rajonin.

Rrugėt ekzistuese pėrfaqėsojnė kalime nga Puka dhe nga Shpali, tė cilat janė ndėrtuar nė periudhat, gjatė viteve 30 i pari dhe i dyti gjate viteve 50 e 60, tė shekullit tė kaluar, nė kushtet e njė trafiku tė kufizuar dhe tė mundėsive ndėrtimore gjithashtu mjaft tė kufizuara.

Varianti i propozuar i rrugės sė re, pothuajse ėshtė krejtėsisht fushor, pasi kalon nga Miloti nė Ndėrfushė, nė Reps, poshtė nė luginėn e Fanit tė Vogėl dhe vazhdon me tutje nė kėtė luginė sipas disa gjurmėve ekzistuese deri nė Thirre, ku me njė tunel 5.5 km lidhet me rrugėn nacionale, afėr fshatit Kolsh, 10 km para Kukėsit, pėr tė vazhduar mė tej deri nė kufi nė Morinė.

http://www.kohajone.com/koha_jone.pdf
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.5.2009, 03:24   14
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Nga "EPA", dt. 26 maj:

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	rreshenkalimash66.jpg
Shikimet:	4834
Madhėsia:	131,3 KB
NNJ:	1689

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	rreshenkalimash67.jpg
Shikimet:	4759
Madhėsia:	122,2 KB
NNJ:	1690
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2009, 14:03   15
Citim:
Berisha dhe Thaēi mė 31 maj “shpėrthejnė” tunelin

Sė bashku me Kryeministrin e Shqipėrisė, Sali Berisha, Kryeministri i Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēi, do tė jetė i pranishėm nė ceremoninė festive tė pėrfundimit tė punimeve pėr hapjen e tunelit tė Kalimashit, nė autorrugėn Durrės - Morinė, mė 31 maj.

Kėtė e njoftoi dje zyra pėr Komunikim Publik e Kryeministrit Thaēi. Me kėtė rast do tė organizohet edhe udhėtimi i gazetarėve tė medias kosovare pėr tė ndjekur kėtė ngjarje tė rėndėsishme. Ndėrkohė qė e njėjta gjė do tė bėhet edhe kėtej kufirit, pėr gazetarėt e medias shqiptare.

http://www.gazeta-standard.com/tekst.php?idt=18949
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.5.2009, 19:52   16
allianz
 
Dy kryeministrat shqiptarė marrin pjesė nė ceremoninė simbolike tė hapjes sė tunelit tė Kalimashit, 31 maj 2009.
Pamje me helikopter:  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.6.2009, 17:46   17
Citim:
Fillon edhe nė Kosovė

Ministri i Transportit dhe Post-Telekomunikacionit Fatmir Limaj ka deklaruar se autorruga Durrės-Kukės-Prishtinė ėshtė investim tejet i madh e cila do ta bashkojė kombin dhe shtetin e Kosovės dhe tė Shqipėrisė. Ministri i Transportit dhe Post- Telekomunikacionit ka shfaqur shpresėn se punimet nė pjesėn e Kosovės tė autorrugės, nga Vėrmica nė Prizren, do tė fillojnė sivjet. Autorruga do ta shkurtojė rrugėn mes Prishtinės dhe Tiranės nė r orė dhe kėshtu do tė ndihmojė nė intensifikimin e bashkėpunimit ekonomik mes Kosovės dhe Shqipėrisė.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=3&id=18161
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.6.2009, 22:45   18
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001
Nga "EPA", dt. 1 qershor:

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	kalimash10.jpg
Shikimet:	4873
Madhėsia:	110,8 KB
NNJ:	1700
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.6.2009, 05:14   19
allianz
 
foto nga inagurimi tunelit nė Kalimash

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	0485757_berisha_thaci.jpg
Shikimet:	4590
Madhėsia:	116,3 KB
NNJ:	1701

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	0485676_kalimash.jpg
Shikimet:	4481
Madhėsia:	128,0 KB
NNJ:	1702

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	0485689_berisha_thaci.jpg
Shikimet:	4541
Madhėsia:	166,3 KB
NNJ:	1703

urime tė gjithve!!

Ndryshuar sė fundmi nga fronti polar : 27.6.2009 nė 08:55. Arsyeja: /

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.6.2009, 09:00   20
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Me tė vėrtetė osht atmosferė tėrheqėse, inaugurimi i kėtij tuneli, kisha dasht me kanė aty.

Urime tė gjithė shqiptarėve rruga e re
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:08.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.