Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 25.4.2012, 21:40   101
Citim:
Prishet ura e vjetėr Kosovė-Shqipėri

U shkatėrrua ura e vjetėr nė mes tė pikave kufitare Kosovė-Shqipėri. Sipas ministrit kosovar tė Infrastrukturės, Fehmi Mujota, ura e re do tė jetė e gatshme brenda muajit maj dhe do tė lehtėsojė qarkullimin nė mes qytetarėve tė kombit shqiptar.

Ky projekt ėshtė investim i qeverisė sė Kosovės. Mujota tha se punimet nė autorrugė po vazhdojnė me njė cilėsinė e duhur dhe se buxheti i Republikės sė Kosovės pėr punimet nė autorrugė ėshtė 239 milionė e 600 mijė euro.

Ndėrsa, sipas tij, deri mė 27 nėntor ėshtė menduar qė tė ketė pėrurim tė kilometrave tė reja tė autorrugės Vėrmicė-Durrės. Kurse, drejtori i projektit, Michael Mike premtoi se do tė punojnė ditė e natė nė pjesėn tjetėr ku po ndėrtohet autorruga.

http://www.top-channel.tv/artikull.php?id=233475
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.5.2012, 19:26   102
Citim:
Koncensioni i rrugės sė Kombit, 5 firma nė tenderin e tetorit

Emri:  4fa7cb4745817.jpg
Shikimet: 257
Madhėsia:  34,4 KBTiranė - Kushdo qė do tė kalojė nė rrugėn Durrės - Kukės pas pak muajsh do tė paguajė. Tenderi pėr dhėnien me koncesion tė mirėmbajtjes sė autorrugės do tė zhvillohet nė tetor. Vlera se sa do tė paguajė ēdo shofer qė kalon nė kėtė rrugė, pritet tė vendoset nė varėsi tė ofertave mė tė mira.

Zėvendėsministri i Transporteve, Ernest Noka thotė pėr "Albanian Screen" se janė 5 kompani tė huaja qė kanė kaluar fazėn parakualifikuese nga ministria e Transporteve.

"Nga Thumana nė Milot dhe nga Miloti deri nė kufi me Kosovėn, pjesė tė cilat ne i kemi inkloduar nė formulėn e koncensionit. Pėr kėtė koncesion ne kemi pasur 5 nga kompanitė mė tė mėdha tė botės tė interesuar", thotė Noka.

Nė bazė tė dokumentacionit tė tenderit, koncesionari ka detyrim tė investojė 100 milionė euro dhe do tė jetė pėrgjegjės pėr operimin dhe mirėmbajtjen e autorrugės si dhe pėr operimin dhe mirėmbajtjen e tunelit tė Thirrės.

"U kemi dhėnė njė kohė prej rreth 4 muajsh kėtyre kompanive tė parakualifikuara pėr tė vėzhguar terrenin, pėr tė vėzhguar vetė rrugėn, nevojat qė ka kjo rrugė, pėr shtimin e disa kryqėzimeve apo pėr ndėrtimin e njė tuneli tė vogėl sė bashku me urėn kryesore mbi liqen nė hyrje tė Kukėsit. Diku nga tetori do tė jetė tenderi pėrzgjedhės, operuesit dhe ndėrtuesit mė tė mirė", bėn me dije zėvendėsministri i Transporteve.

Pjesa e parė e qė jepet me koncesion ėshtė segmenti Milot-Rrėshen me njė gjatėsi 26.5 km. Koncesionari do tė ndėrtojė edhe disa kryqėzime tė kėsaj autorruge.

Me koncesion pritet tė jepet edhe segmenti nga Fushė-Kruja nė Rrogozhinė dhe mė vonė edhe autorruga Tiranė-Elbasan, pas pėrfundimit tė saj.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/37423
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.6.2012, 20:09   103
Citim:
Autorruga drejt Kosovės, nisin punimet pėr urėn lidhėse

Kukės - Kanė nisur punimet pėr bashkimin e autorrugės Durrės- Kukės-Morinė me atė Ibrahim Rugova. Nė Pikėn Kufitare tė Morinit nė Kukės, punimet kanė nisur dhe po ecin me ritėm mjaft tė shpejtė. Firma qė po kryen punimet ėshtė nėnkontraktore e kompanisė "Bechtel Enka" e cila ndėrtoi edhe segmentin Vėrmicė ? Suharekė , pjesė e autorrugės Morin-Merdar .

Speciaslitėt thonė se fillimi i punimeve ka qenė rrėnimi i urės sė vjetėr, qė ndodhet nė kufi tek vija ndarėse mes dy vendeve. Ndėrkohė tashmė ka nisur faza e dytė e punimeve, e cila konsiston me mbushjen me material tė pjesės qė ėshtė krijuar pas shembjes sė urės sė vjetėr.Pas kėsaj do tė bėhet shtresa tampone dhe mė pas do tė ketė dy shtresa asfalti qė do tė shėnojnė pėrfundimin e punimeve.

Sipas tė dhėnave tė marra pranė komapnisė investimi me tė cilin do ndėrtohet kjo pjesė e rrugės,qė lidh autorrugat e Shqipėrisė e Kosovės, ėshtė i qeverisė kosovare, ndėrsa pėrfundimi i kėtyre punimeve brenda njė afati shumė tė shpejtė do tė lehtėsojė lėvizjen e mjeteve nga njėra anė e kufirit nė anėn tjetėr, vecanėrisht gjatė periudhės sė verės , kur rritet ndjeshėm fluksi i lėvizjeve.Punimet kanė krijuar pėr momentin edhe vėshtirėsi nė lėvizjen e automjeteve qė hyjnė e dalin nė tė dy anėt e kufirit,gjė qė shihet edhe nė vargun e gjatė tė mjeteve nė tė dy anėt e kufirit.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/39927
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 18.6.2012, 20:27   104
Citim:
Shtyhet tenderi pėr mirėmbajtjen e “Rrugės sė kombit”

Emri:  55502.jpg
Shikimet: 269
Madhėsia:  29,7 KBPRISHTINĖ- Kėrkesat e kompanive private pėr pjesėmarrje nė tenderin pėr mirėmbajtjen e pesė seksioneve tė para tė shfrytėzueshme tė autorrugės Morinė-Merdar e kanė detyruar Ministrinė e Infrastrukturės tė ndėrrojė afatet.

Kjo e fundit ka bėrė shtyrjen e afatit pėr pėrfundimin e dorėzimit tė ofertave edhe pėr 7 ditė, pasi ka konstatuar se kompani private kanė shprehur me vonesė interesimin pėr pjesėmarrje nė garė.

Pa e specifikuar numrin e kompanive qė kanė qenė tė gatshme pėr dorėzim tė ofertės nė tenderin qė pritej tė mbyllej mė 12 qershor, ministria e ka shtyrė afatin deri mė 19 qershor, shkruan sot “Koha Ditore”.

http://www.balkanweb.com/kosova/2686...bit-93013.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.6.2012, 23:32   105
Citim:
Bashkohet autorruga e Kosovės me atė tė Shqipėrisė

Autorruga e Shqipėrisė nė drejtim tė Kosovės dhe ajo e Kosovės nė drejtim tė Shqipėrisė bėnė sot “bashkimin”, pas shembjes sė njė ure tė vogėl dhe zgjerimit tė rrugės mbi tė.

Ura e vogėl vetėm 6 metra e gjerė dhe jo mė shumė se 10 metra e gjatė, jo rrallė vėshtirėsonte qarkullimin normal tė mjeteve dhe udhėtarėve qė lėviznin nė tė dy anėt e kufirit, bėn tė ditur Starti. Kjo ka bėrė qė bėrė udhėtarėt e tė dy vendeve ta shohin bashkimin e dy autorrugave si njė simbol i bashkimit tė mėtejshėm tė tė dy shteteve shqipfolėse.

Mbikėqyrėsi i firmės “Drini company”, Naim Gashi, thotė se punimet nisėn nė fillim tė muajit maj dhe pėrfunduan brenda njė kohe tė shkurtėr. I gjithė investimi pėr bashkimin e dy autorrugave ėshtė i Qeverisė sė Kosovės. Pėrfundimi i shpejtė i punimeve mundėson lehtėsimin e lėvizjes sė udhėtarėve dhe mallrave nė kėtė periudhė kur fluksi i lėvizjes nė tė dy anėt e kufirit rritet sė tepėrmi pėr shkak tė lėvizjes sė kosovarėve drejt bregdetit shqiptar.

Bashkimi i dy autorrugave dhe punimet pėr zgjerimin e mjedisit tė doganės do tė mundėsojnė edhe normalizimin e lėvizjes sė mjeteve me mallra tregtare qė lėvizin nga njėri vend nė tjetrin, ku rritja e fluksit tė lėvizjes sė mjeteve tė tilla jo rrallė shkakton radhė tė gjata

http://www.kosova-sot.info/ekonomi/b...-te-shqiperise
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.10.2012, 21:35   106
Citim:
Autorruga mund tė arrijė nė 1 miliard euro

Prishtinė, 8 tetor - Ēmimi i ndėrtimit tė autorrugės Vermicė-Merdare mund tė arrijė nė njė miliard euro. Muajin e ardhshėm duhet tė pėrfundojnė punimet nė 64 kilometershin e parė – segmenti i pestė.

“Punėt i kryejnė rreth 2500 punėtorė tė konzorciumit amerikano-turko Bechtel-Enka, tė cilėt janė tė angazhuar pandėrprerė tashmė qė dy vjet nė ndėrtimin e autorrugės tė gjatė 102 kilometra, kurse afati i tėrė projektit ėshtė 36 muaj, raporton portali i njohur kroat Seebiz.

Pėrfaqėsuesit e kėtij konzorciumi thonė se “autorruga aktualisht ėshtė mė e mira dhe mė e shpejta nė rajon. “Kjo autorrugė ėshtė me parametra ndėrkombėtar, nė tė cilėn shpejtėsia arrin nga 120 deri 130 kilometra nė orė”, tha pėrfaqėsuesja e konzorciumit, Ela Ruēi.

“Autoritetet nė Prishtinė deri mė tash kanė investuar 560 milionė euro, por se bashku me eksproporimin e tokės ēmimi i ndėrtimit mund tė rritet”, thekson tutje portali kroat.

Drejtori ekzekutiv i institutit “Riiinvest”, Lumir Abdixhiku, tha pėr Seebiz se autorruga nė drejtim tė Shqipėrisė do tė kushtoj 25 pėr qind tė bruto prodhimit kosovar. “Qė tė shpenzohen njė miliard pėr njė projekt, dhe se ajo kontratė mos tė bėhet e ditur pėr publikun, do tė thotė se nuk ka transparencė nė kėtė proces”, ka thėnė Abdixhiku.

Sipas, shkrimit tė Seebiz, qė e transmeton Telegrafi, autoritet kosovar, tashmė janė nė pėrgatitje tė ndėrtimit edhe tė njė autorruge, nė drejtim tė Maqedonisė.

http://koha.net/?page=1,3,118296
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.11.2012, 21:13   107
Citim:
Palėt pajtohen pėr nisjen e autorrugės Prishtinė – Nish

Kosova e Serbia do tė lidhen me autorrugė. Lajmi i papritur ka dalur pas darkės sė punės ndėrmjet kryeministrit Thaēi dhe kryeministrit serb Daēiq me ndėrmjetėsimin e shefes pėr politikė tė jashtme e siguri tė BE-sė, Catherine Ashton.

“Tė dyja palėt janė pajtuar pėr tė pasur njė ekip punes tė pėrbashkėt teknik pėr tė pėrgatitur njė studim fizibiliteti pėr autorrugėn Nish- Prishtinė”, ka thėnė Ashton pas takimit. Pritet qė kjo udhė tė financohet nga BE-ja, raporton KTV-ja.

Ajo ka thėnė se tė gjithė janė pajtuar qė tė vazhdojė puna pėr implementimin e marrėveshjeve tė arritura, me theks tė veēantė ajo pėr Menaxhimin e Integruar tė Kufirit.

Kryediplomatja evropiane ka kėrkuar edhe transparencė pėr fondet e Serbisė ndaj serbėve nė Kosovė si edhe mė shumė mbrojtje pėr objektet e trashėgimisė kulturore e historike tė serbėve. Ndėrkohė, kryeministri Thaci ka thėnė se ka kėrkuar ndėrprerjen e financimit tė sturkutrave paralele nga Serbia nė Kosovė, dhe se do tė insistojė nė ēėshtjen e tė pagjeturve. Kurse Dacic tha se u bisedua pėr pėrmirėsimin e jetės sė njerėzve nė Kosovė, pa bėrė fjalė pėr statusin.

Raportin e gjerė pėr takimin Thaēi - Daēiq si dhe pėr temat ēfarė kanė biseduar ata nė Bruksel me ndėrmjetėsim tė baroneshės Catherine Ashton, mund ta lexoni sot nė “Kohėn Ditore”.

http://koha.net/?page=1,13,122283
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.7.2013, 14:40   108
Citim:
Kryeministri vizitoi punimet nė autorrugė

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	largea_383cd31374234466.jpg
Shikimet:	102
Madhėsia:	43,4 KB
NNJ:	5566Kryeministri Hashim Thaēi vizitoi punimet nė autorrugėn Vėrmicė – Prishtinė – Merdar. Ai me kėtė rast theksoi se kjo autorrugė do tė pėrfundoj nė fund tė kėtij viti, ndėrsa nė vjeshtė do tė fillojė ndėrtimi i autorrugės Prishtinė-Shkup.

Kryeministri, Hashim Thaēi tha se punimet nė autorrugėn Vėrmicė-Prishtinė-Merdar, po zhvillohen me intensitet tė lartė dhe se ēdo gjė po shkon sipas planifikimeve tė bėra. Kryeministri Thaēi tha se ky ėshtė njė projekt i cili i ka munguar Kosovės dhe rajonit dhe si i tillė, ėshtė projekt qė ka ndikuar nė mirėqenien e qytetarėve tė Kosovės, derisa bėri tė ditur se nė vjeshtėn e kėtij viti do tė nis, autorruga Prishtinė-Shkup. Kėto komente Thaēi i bėri sot gjatė inspektimit tė punimeve nė sektorin 7 dhe 8 tė ndėrtimit tė autorrugės.

“Ky ėshtė projekti i Kosovės sė re, Kosovės evropiane, Kosovės moderne, projekti historik pėr tė ardhmen evropiane,moderne dhe zhvillimore tė vendit tonė. Ky ėshtė projekti i cili po bie edhe vende tė punės dhe projekti i cili po rrit edhe mirėqenien e qytetarėve. Jemi nė periudhėn intensive tė punės pėr pėrmbylljen e kėtij projekti tė rrugės sė kombit, pėr tė hapur mundėsi menjėherė nė vjeshtėn e kėtij viti, projektit tė ri qė do tė lidh Prishtinėn me Shkupin”, tha ai.

Edhe Ministri i Infrastrukturės, Fehmi Mujota tha se deri mė tani kanė pėrfunduar rreth 70 % e punimeve nė autorrugė. Mujota tha se projekti po kontribuon edhe nė rregullimin e ambientit.

“Sot kemi pa njė aktivitet tjetėr tė rėndėsishėm nė bashkėpunim nė mes tė Ministrisė sė Infrastrukturės,Ministrisė sė Ambientit dhe Kompanisė Energjetike dhe Kompanisė Bektel – Enka. Pas ndėrtimit qė po ndodh ėshtė bėrė e mundshme qė tė kemi edhe mbrojtje tė ambientit pėrkatėsisht rregullim tė ambientit. Nė pjesėn ku janė hedhur depozitat e hirit deri mė tani janė vendosur rreth 450 mijė metra kub material dhe 32 hektarė toke do tė kthehet nė tokė tė gjelbėruar”, theksoi ai.

Ministri Mujota tha se nėse punohet me dinamikėn e deritashme, punimet do tė pėrmbyllen nė fund tė kėtij viti.

http://www.botasot.info/kosova/23263...ne-autorruge/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:31.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.