Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 27.5.2009, 18:03   1

Shkrim i cituar Korēė: Prespa pėrballet me ngordhjen e peshkut tė vogėl


Njė sasi e konsiderueshme peshqish, kryesisht cironka, janė gjetur tė ngordhur nė bregun e liqenit tė Prespės, pasi u konstatuan rastėsisht nga peshkatarėt, qė vunė nė dijeni drejtuesit nė komunėn e Liqenasit. Sipas burimeve nga komuna e Liqenasit, mėsohet se peshqit e ngordhur janė gjetur pėrgjatė vijės breg-liqenore nė dy fshatrat, Liqenas dhe Zaroshkė.

Ngordhja e peshqve, tė cilėt kanė mbushur krejt bregun e liqenit tė Prespės, ndikon negativisht jo vetėm nė mjedis, por edhe pėr sezonin turistik, nė kushtet e temperaturave tė larta.

Njė ekip kontrolli me inspektorė veterinarė pritet tė mbėrrijė nė Liqenas pėr tė parė nga afėr situatėn dhe pėr tė marrė kampione. Kjo ėshtė e dyta herė nė pesė vitet e fundit qė ndodh ky fenomen. Tre vjet mė parė specialistėt konkluduan se ngordhja e peshqve ishte shkaktuar nga lėvizjet tektonike tė liqenit tė Prespės ku pėr pasojė, ēlirimi i gazrave ēoi nė asgjėsimin e peshkut tė vogėl.

Liqeni i Prespės ėshtė njė ndėr liqenet me ujėra tė freskėta nė Evropė me sipėrfaqe tė pėrgjithshme prej 313.6 km² dhe liqeni mė i thellė tektonik nė gadishull me 853 m thellėsi.

http://www.sot.com.al/index.php?option=com_content&view=article&id=11502...
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.5.2009, 14:40   2

Shkrim i cituar Prespė: Ngordhja e cironjve nga sėmundja e mykotikut


Shėrbimi veteriner pranė Drejtorisė sė Bujqėsisė, Ushqimit dhe Mbrojtjes sė Konsumatorit pėr qarkun e Korēės, pas analizave pėrkatėse, pohon shkaku i ngordhjes nė masė tė cironkave ka qenė sėmundja e mykotikut

Mendohet se ky infeksion ka prekur gjithė hapėsirėn e ujėrave tė liqenit, pasi edhe ngordhja e cironjve ėshtė evidentuar nė gjithė gjatėsinė e bregliqenit, duke pėrfshirė kėtu edhe brigjet e dy vendeve tė tjera kufitarė.

Shėrbimi veteriner nė Korēė konfirmon se do tė merren tė gjitha masat pėr eliminimin e kėsaj sėmundje qė ka pushtuar ujėrat e liqenit tė Prespės, por megjithatė duhet pasur kujdes tė mos dėmtohen speciet e tjera. Sė shpejti pritet tė nisė dhe dezinfektimi i liqenit.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=59590
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 26.7.2013, 21:26   3
Citim:
Liqeni i Prespės sė Vogėl drejt zhdukjes

Nėse harta e Shqipėrisė do te hartohej sipas kushteve aktuale ne terren, Liqeni i Prespės se Vogėl, ne juglindje te vendit, nuk do te kishte ngjyrėn blu. Kjo sipėrfaqe ujore prej 450 hektarėsh ne pjesėn shqiptare, po kthehet ne kėnete.

Mbi 90% e liqenit ėshtė mbuluar nga bimėsia. Banore te fshatit Zagradec pranė liqenit te Prespės, tregojnė se vite me pare ai shfrytėzohej per peshkim dhe plazh. Sot po kthehet ne nje moēalishte te stėrmadhe, ku askush nuk mendon per pastrimin e tij.

Por se si duhet te ishte Liqeni i Prespės edhe sot, kete e shohin vetėm kur hedhin sytė pėrtej, ne ujėrat liqenore te palės maqedonase dhe asaj greke. Ndryshe nga pjesa shqiptare ku liqeni ėshtė i padukshėm per shkak te bimėsisė, ne shtetet fqinje ai ruhet me fanatizėm.

Ekspertet e fushės pohojnė se Shqipėria, jo vetėm e ka humbur liqenin e Prespės se Vogėl, por as nuk mund ta riktheje ne gjendjen e mėparshme. Zhdukja e Liqenit te Prespės vetėm ne territorin shqiptar ėshtė dėshmi e moskujdesit te institucioneve shtetėrore ndaj vlerave te natyrės dhe turizmit.

Ne ujėrat e Liqenit te Prespės ndahen kufijtė territoriale te tre shteteve, Shqipėrisė, Maqedonisė dhe Greqisė.

http://vizionplus.al/liqeni-i-prespe...rejt-zhdukjes/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:44.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.