Kthehu   Kreu > D1 > Punishte
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 28.5.2009, 21:49   1
28 Nėntori
 

Pyetje Etimologji: Haim/os, Haem/us


Haimos ose Haemus ėshtė emri i vjetėr i Ballkanit. Kurioze ėshtė se grekėt vazhdojnė me pėrrallat e mitologjisė pėr origjinėn e emrit, kurse latinėt e huazuan emrin nga grekėt.

Por emri i vėrtetė mund tė shpjegohet thjeshtė nga shqipja: ėmė ėshtė sinonim i fjalės nėnė ose mėmė!

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	ClassicalBalkans1849(2).jpg
Shikimet:	180
Madhėsia:	145,2 KB
NNJ:	1693
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.7.2009, 15:13   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Mua mė duket sikur tė ketė lidhje me "ēam", bredh.

Rrėnja duhet tė jetė "kham", qė tek thrakėt u kthye nė "haem", kurse nė shqip u bė "ēam".

Dy lloje bredhash rriten nė malin Hajm: Abies borisii-regis mė tepėr dhe Abies alba pak mė rrallė. I pari gjendet vetėm nė gadishullin tonė dhe qendrėn e ka diku atje tek mali Hajm, ngaqė duke shkuar perėndimit, gjithnjė vie duke i lėshuar vendit kėtij llojit tė dytė.

Shembuj tė tjerė ka mjaft, ku krahina tė tėra shqiptare, sot quhen Dushkajė, Dardhė, Ēamėri, ose nė antikė Dardani, ose fshatra e mbiemra njerėzish si Lajthizė, Arrnjet, Kashnjet, Frashėr, Shkoza, Dushku, Qarri etj.

http://www.absoluteastronomy.com/topics/Silver_Fir
http://www.absoluteastronomy.com/topics/Bulgarian_Fir
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.