Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.8.2012, 21:39   21
Citim:
Hapet rruga Levan-Damės

Emri:  ucp2k0vt.jpg
Shikimet: 177
Madhėsia:  11,2 KBTiranė - Hapet segmenti rrugor, Levan- Damės, pjesė e superstradės Levan- Tepelenė, duke qenė i kalueshėm pėr tė gjithė. Levan- Damės janė 38 km e parė tė superstradės, e cila ėshtė pjesė e korridorit Veri- Jug. Seksioni i dytė ėshtė Damės- Memaliaj. Superstrada ėshtė ideuar nė modelin 2 herė 1 kalime dhe shpejtėsia e lėvizjes varion nga 80-100 km/h. Vlera e kėtij investimi ėshtė 42 milionė euro.

Qė nga dita e sotme segmenti rrugor Levan-Damės do tė vihet nė shfrytėzim tė plotė pėr pėrdoruesit e automjeteve. Ajo pėrfaqėson njė superstradė tė standardit europian tė rrugėve nacionale interurbane e cila shėrben pėr tranzitimin e trafikut tė njerėzve dhe mallrave pėrgjatė korridorit kombėtar Veri-Jug nė kushte tė sigurisė dhe komoditetit mė tė lartė.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/43878
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 6.9.2012, 21:21   22
Citim:
Ndėrtimi i Bay pass-it tė Fierit, nė garė 11 firma

Emri:  5048bc75f11ed.jpg
Shikimet: 163
Madhėsia:  9,4 KBTiranė - 11 firma janė nė garė pėr tė fituar tenderin pėr ndėrtimin e By Pass-it tė Fierit. Nė ministrinė e Transporteve ėshtė zhvilluar sot tenderi pėr ndėrtimin e kėtij by pass-i, ku janė hapur ofertat ekonomike tė 11 kompanive.

Oferta mė e lartė ka qėnė 118 milionė euro dhe oferta mė e ulėt 39 milionė euro. Tenderi zhvillohet nė pėrputhje me standartet dhe procedurat e Bankės Europiane pėr Rindėrtim dhe Zhvillim dhe Bankės Europiane tė Investimeve.

Komisioni i Vlerėsimit tė Ofertave po pėrpilon raportin, i cili do t'i dėrgohet bankave financuese pėr aprovimin final. By pass-i Fierit ėshtė njė projekt shumė i rėndėsishėm pasi lidh dy autorrugat e ndėrtuara gjatė viteve tė fundit, autorrugėn Lushnjė - Fier dhe Levan - Vlorė si dhe aksin jugor Levan - Tepelenė. Punimet pėr kėtė projekt, me gjatėsi 22 kilometra dhe katėr korsi kalimi do tė zgjasin 24 muaj.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/45951/ALB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 15.10.2012, 20:06   23
Citim:
3 mln euro per Levan-Vlore

Komisioni parlamentar i ekonomisė miratoi njė kredi shtese prej 3 milion eurosh per ndėrtimin e rrugės Levan-Vlore. Nevoja per te rritur koston e kėtij projekti erdhi pasi drafti i hartuar gati 5 vjet me pare solli mangėsi ne zbatimin ne terren. Por opozita i kėrkoi kontrollit te larte te shtetit verifikimin e kėtij financimi, pasi copėzimi i projekteve le vend pėr abuzime me fondet. Rruga Levan-Vlore duhet te kishte pėrfunduar katėr vite me pare. Fillimisht ky projekt ėshtė tenderuar ne 2007 me afro 42 milion euro, por me pas kostoja e saj ėshtė rritur ndjeshėm.

http://www.vizionplus.tv/index.php?o...omi&Itemid=107
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 19.3.2013, 21:46   24
Citim:
Nėnshkruhet kontrata pėr ndėrtimin e BY-Pass-it tė Fierit

Tiranė – Ministria e Transporteve ka nėnshkruar dje kontratėn pėr ndėrtimin e BY-Pass-it tė Fierit.

Ky projekt ėshtė mjaft i rėndėsishėm pėr korridorin e Jugut dhe shėrben si urėlidhėse midis Lushnjės dhe Fierit si dhe Levan-Vlorė.

By-pass-i i Fierit ėshtė njė autorrugė 22 km e gjatė dhe 22 metra e gjerė, me katėr korsi, qė kalon nė Mbrostar, nė ultėsirėn mes Fierit dhe bregdetit, pranė Apollonisė dhe lidhet nė nyjen e Levanit me segmentin Levan –Vlorė. By-pass-i ka tre ura nga 80 metra gjatėsi secila, Ura e Semanit, e Kanalit tė Hoxharės dhe e Pojanit, si dhe katėr kryqėzime nė disnivel.

Ka 21 nėnkalime mjetesh, dy zona shėrbimi dhe njė zyrė informacioni turistik, duke qenė se kjo autorrugė kalon nėpėr njė zonė me potencial tė jashtėzakonshėm turistik, qoftė pėr shkak tė qytetit antik tė Apolonisė, qoftė pėr shkak tė vijės sė virgjėr bregdetare.

Punimet pėr kėtė autorrugė do tė kryhen nga kompania italiane “Serenissima”, njė kompani me eksperiencė tė gjatė nė ndėrtimin dhe administrimin e autorrugave. “Serenissima” fitoi garėn e zhvilluar pėr kėtė autorrugė, me njė vlerė prej 39.87 milionė Euro, nga 60 milionė qė ishte fondi limit, duke kursyer nė kėtė mėnyrė rreth 20 milionė euro, ose mė shumė se 33 pėr qind tė fondit.

http://www.gazetastart.com/index.php...hid=8339&cat=3
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.4.2013, 22:21   25
Citim:
Ndėrtimorėt prishin 27 objekte nė Levan- Tepelenė

Tepelenė - Inspektoriati Kombėtar Ndėrtimor ka nisur aksionin pėr prishjen e 27 objekteve pėrgjatė autorrugės Levan- Damės- Tepelenė. Planvendosja e rrugės prek disa familje, banesat e tė cilėve kanė qenė nė proces legalizimi.

Banorėt janė shprehur tė pakėnaqur pasi janė ende nė pritje tė kompensimit. Nė operacionin e njė dite mė parė ishin tė pranishėm edhe forcat e policisė dhe forcat speciale. Burime nga ndėrtimorėt pohojnė se gjatė dy ditėve pritet tė shemben 27 objekte si njėsi biznesi, karburante, magazine e banesa.

Shpronėsimet dhe procedurat e kompensimit pėr pronarėt e kėtyre objekteve kanė nisur qė prej vitit 2008 dhe kanė vijuar nė 2010 me listėn e shpronėsimeve shtesė.

http://news.albanianscreen.tv/pages/...tail/60646/ALB

Citim:
Nisin punimet pėr ndėrtimin e segmentit Levan-Fier

Tiranė, 5 prill - Ministri i Punėve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi, bėri tė ditur se kanė nisur punimet pėr ndėrtimin e segmentit rrugor Levan-Fier, prej 7.2 kilometrash.

"Sot kam njė lajm tė mirė pėr tė gjithė ata qė udhėtojnė nga dhe drejt Jugut tė vendit. Kemi nisur punimet nė segmentin Levan-Fier, 7.2 km. Pėrfundojnė pėr 35 ditė", deklaroi ministri Olldashi nė rrjetin social "facebook".

Segmenti rrugor Levan-Fier, ėshtė pjesė e autorrugės Levan –Vlorė, pjesė e korridorit Veri-Jug dhe Korridorit VIII Trans - EuropianProjekti i ndėrtimit tė rrugės Levan-Fier ėshtė hartuar qė nė vitin 2004. Por, zbatimi i kėtij projekti filloi nė vitin 2007. Mė pas projekti u ndryshua, gjė qė sollėn edhe nevojėn pėr financime shtesė si dhe vonesėn e punimeve.

http://www.koha.net/?page=1,14,141424
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 11:00.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.