Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 15.10.2008, 15:59   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Punim Korridori Lindje-Perėndim (Durrės/Vlorė-Kostur) (nė ndėrtim)


Emri:  korridori-lindje-perendim-durres-vlore-kostur.png
Shikimet: 748
Madhėsia:  82,5 KB

Boshti kryesor:
Durrės – Tiranė – Rrogozhinė - Shkumbin – Qafė Thane
183 km

Boshti dytėsor:
Vlorė – Fier – Lushnjė- Rrogozhinė
77 km

Degė:
Qafė Thanė – Pogradec – Korcė - Kapshticė
96 km


Korridori mbulon rreth:

• 60% tė popullsisė
• 24.7% tė hapėsirės gjeografike
• 26.7% rrjet rrugor kombėtar
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.6.2009, 13:15   2
Mbaroi segmenti Korēė-Qafė Plloēė, 33km / 4 korsi:

Citim:
Pėrurohet autorruga Korēė-Qafė Plloēė, 33km

Kryeministri Berisha mori pjesė sot paradite nė inaugurimin e pėrfundimit tė punimeve tė autorrugės Korēė – Qafė Plloēė, 33 kilometėr e gjatė. Nė pėrurimin e kėtij investimi, i cili kap njė vlerė prej 2.1 milionė eurosh, financuar nga qeveria, kryeministri u shpreh me bindjen e plotė, qė Korēa do ta mbėshtesė kėtė ndryshim madhor, pėr tė cilin ėshtė edhe merita e qytetarėve tė saj.

(...)

"Kėto ditė fillojmė ndėrtimin e 70 kilometrave tė tjera, tė cilat do tė kalojnė nė njė gjurmė krejt tjetėr, nė gjurmėn e rrugės Egnatia, Qafė Plloēė - Qukės. Me ndėrtimin rrugės sė re Elbasan - Tirane, Korēa afrohet shumė me Tiranėn, prodhimi i fuqishėm i kėtij rrethi, ndoshta mė i fuqishmi nė Shqipėri i afrohet tregut tė metropolit dhe kjo pėrbėn njė zhvillim jashtėzakonisht tė rėndėsishėm pėr tė gjithė qytetarėt e kėtij qarku”.

http://km.gov.al/index.php?fq=brenda&m=news&lid=11349
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 8.10.2011, 10:58   3
Citim:
Sė shpejti nis puna pėr By-Pass-in e Fierit

Fier – Sė shpejti nė qytetin e Fierit do tė fillojė puna pėr zbatimin e projektit tė By-Pass-it, pėrfundimi i tė cilit do tė lidhė autorrugėn Tiranė-Lushnjė me atė Levan –Tepelenė dhe Levan-Vlorė.

By-Pass-i i Fierit do tė jetė njė rrugė interurbane me gjatėsi 22 km, nė njė gjerėsi 22m, me 4 korsi dhe me pjerrėsi maksimale prej 7%.”, ka thėnė pėrfaqėsuesi i kompanisė italiane Sintagma, Francesco Rozati.

Projekti, parashikon ndėrtimin e 3 urave, 4 kryqėzimeve me disnivel, 2 gjysmėkryqėzimeve dhe 21 nėnkalimeve, ndėrkohė qė shpejtėsia e lėvizjes ėshtė llogaritur me 120 km/orė, ku janė mbajtur parasysh tė gjitha impaktet,mjedisore,social, turistik e kulturor. Kjo normė shpejtėsie do ta bėjė segmentin rrugor Mbrostar-Levan tė pėrshkueshėm pėr 15 minuta nga 50' qė ėshtė momentalisht,duke pėrmirėsuar ndjeshėm fluksin e qarkullimit.

Nė projekt ėshtė pėrfshirė edhe ndėrtimi i njė segmenti rrugor 4 km i gjatė qė do tė lidhė Apoloninė me BY-PASS-in e Fierit, si dhe ngritja e njė pike informacioni turistik nė afėrsi tė parkut tė Apolonisė. Projekti, i cili ėshtė nė inventarin e DPRR dhe financohet nga BERZH, nė vlerėn rreth 60 milionė euro dhe do tė prekė rreth 626 prona dhe 6 objekte banimi, pėr tė cilat ėshtė caktuar ēmimi i m2 tė tokės dhe fermerėt kanė nisur procedurat e aplikimit.

Ndonėse puna pėr ndėrtimin e tij ka nisur nė vitin 2004, projekti ka ndryshuar disa herė pėr shkak tė shtimit tė sipėrfaqes sė parkut tė Apolonisė dhe ndryshimit tė legjislacionit Evropian nė lidhje me ndėrtimin e rrugėve nė vitin 2008", tha Rozati. /Start/

http://www.gazetastart.com/lajme/Aktualitet/43151/
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:05.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.