Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Territor
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.5.2009, 00:11   1

Shkrim i cituar Z1: Nė kufirin shqiptaro-shqiptar


Mbulim.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 30.5.2009, 00:12   2

Shkrim i cituar Prizren: Hapen dhe dy pika kufitare me shtetin Perėndimor


Shteti i Veriut vendosi sot hapjen e dy pikave tė pėrkohshme kufitare me shtetin Perėndimor, pėr lehtėsimin e qarkullimit tė shqiptarėve. Vendimi u miratua njėzėri pas kėrkesės sė ministrisė sė Brendshme tė Veriut pėr hapjen sa mė tė shpejtė tė tyre.

"Kėto dy pika tė pėrkohshme kufitare tė kalimit janė nė Komunėn e Prizrenit, njėra nė Glloboqicė dhe tjetra nė Gorozhub. Pėr kėto dy pika tė vendkalimit kufitar Qeveria e Republikės sė Shqipėrisė e ka marrė vendimin dhe kėrkohet tė merret vendimi edhe nga ana e jonė. Ne i kemi bėrė tė gjitha pėrgatitjet e nevojshme me policinė kufitare", tha ministri Pajaziti.

http://www.rtklive.com/?categoryId=1&newsId=36369
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.6.2009, 12:43   3

Shkrim i cituar Shishtavec: Hapet pika e re kufitare V-P


U pėrurua dje nė mesditė pika e kalimit kufitar me shtetin e Veriut nė fshatin Borje tė komunės sė Shishtavecit nė rrethin e Kukėsit, duke ēuar nė gjashtė pikat lidhėse mes dy shteteve shqiptare.

Nė ceremoninė e rastit morėn pjesė drejtues tė lartė tė policisės kufitare dhe tė qarkut, autoritete vendore tė Kukėsit dhe Prizrenit.

http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=66945
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.5.2010, 16:06   4
Citim:
Nė kufirin Shqipėri-Kosovė, kontrolli vetėm nė hyrje

Kukės, 5 maj - Kontrollet nė pikė-kalimin kufitar Morin-Vermicė, por edhe nė tre vendkalimet kufitare tė zonės sė Gores nė rrethin e Kukesit llogariten tė behen vetėm nė hyrje.

Nderkohė qė ka filluar nė praktikė puna pėr konkretizimin e Marėveshjes pėr Bashkėpunimin Policor Nderkufitar nė mes Kosovės e Shqipėrisė, e cila bėn fjalė pėr kontroll tė pėrbashkėt tė policive tė tė dy vendeve nė Morin-Vermicė si dhe nė tre vendkalime kufitare tė zonės sė Gores.

Dje nė pikė-kalimin kufitar tė Morinit ka qenė njė grup specialistėsh tė Drejtorisė Policisė Kufitare tė Shqipėrisė dhe tė doganave tė ketij vendi ku kanė parė nga afer infrastrukturen nė pikėn e kalimit kufitar tė Morinit e cila do t’i pėrgjigjet realiteteve tė reja pas implementimit tė mareveshjes mes Kosoves e Shqipėrisė pėr Bashkėpunimin Policor Nderkufitar.

Kėshilli i Ministrave i Shqipėrisė, me 12 gusht tė vitit kaluar ka miratuar nė parim Marrėveshjen me Kosovėn, qė ka hyrė nė fuqi me 21 mars tė kėtij viti pasi ėshtė ratifikuar nga parlamentet e tė dy vendeve.

Pas hyrjes nė fuqi tė kėsaj mareveshje janė hartuar edhe disa marėveshje tė tjera teknike qė priten tė firmosen nė nivel ministrash. Drejtori Rajonal i Kufirit, Ylber Zyberi, ka bėrė tė ditur pėr “Kohen Ditore” se grupi i ekspertėve tė policisė kufitare dhe tė doganave tė ardhur nga Tirana nė bashkėpunim edhe me policinė dhe doganėn vendore kanė inspektuar pikė-kalimin kufitar tė Morinit pėr tė parė nga afėr gjendjen e infrastrukturės dhe pėr t’a pėrshtatur atė nė kushtet e realiteteve tė reja qė do tė krijohen nga implementimi nė praktikė i kesaj marrėveshje.

”Ėshtė menduar qė tė hiqen disa kioska nė territorin e doganės pėr tė zgjeruar hapesirat qė do tė lehtėsonin qarkullimin e njerėzve. Llogaritet qė tė krijohen edhe dy korsi tė tjera shtesė nė hyrje, ku gjithsej do tė jenė katėr korsi nė hyrje dhe dy korsi nė dalje”, deklaron drejtori i Policisė Rajonale tė Kufirit.

Marėveshja pėr kontroll tė kufirit vetėm nė hyrje pritet tė aplikohet me fillimin e sezonit tė ri turistik. Hyrjet nga Kosova nė Shqipėri do tė kontrollohen vetėm nė Morin, ndersa hyrjet nga Shqipėria nė Kosovė do tė kontrollohen vetėm nė Vermicė.

Si nė Morin, ashtu edhe nė Vermicė nė kabinat e kontrollit do tė jetė policia e Shqipėrisė bashkė me policinė e Kosovės tė cilet do tė kontrollojnė dokumentacionin e udhėtarėve.

http://www.koha.net/index.php?cid=1,16,20513
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.7.2011, 11:55   5
Citim:
Do tė hapen kufijtė me Kosovėn e Preshevėn

Nė programin e ri qeveritar ėshtė vendosur si prioritet edhe hapja e vendkalimeve kufitare me Kosovėn, Luginėn e Preshevės, etj. Zyrtarė tė lartė tė BDI-sė, theksojnė se realizimi i kėtyre projekteve ėshtė parashikuar nė programin e Qeverisė 2011-2015.

“Projektet qė ne i kemi premtuar gjatė fushatės zgjedhore dhe i kemi tė pėrmendura edhe nė programin tonė, janė projekte qė janė tė pėrmendura edhe nė programin e Qeverisė dhe kėshtu ato nė katėr vjeēarin e ardhshėm do tė jenė projekte qė do tė realizohen me fonde nga buxheti qendror dhe nė kėtė mėnyrė ne sigurojmė edhe shpėrndarje tė barabartė dhe transparente tė buxhetit qė ėshtė njė nga kėrkesat kryesore jo vetėm tė BDI-sė por gjithė shqiptarėve nė pėrgjithėsi” ėshtė shprehur Abdilaqim Ademi, ministėr i ardhshėm i kabinetit tė ri qeveritar nė Maqedoni .

Mirėpo, sipas parashikimeve, hapja e vendkalimeve kufitare me Kosovėn dhe Luginėn e Preshevės do tė realizohet mė sė voni nė vitin 2014, pasiqė asfaltimi i rrugėve qė cojnė deri nė kėto vendkalime ėshtė paraprarė tė kryhet gjatė periudhės kohore 2013-2014.

Nė programin Qeveritar janė parashikuar investime nė infrastrukturė, nė korridorin 10, ndėrtimin e rrugėve Tabanoc-Kumanovė, Shkup-Bllacė, rruga rajonale nga Kėrēova deri tek Ura e Boshkit dhe Dibėr, rruga deri nė kalimin kufitar Bellanoc-Stanēiq, ku ėshtė parashikuar edhe hapja e kėtij kalimi kufitar, rruga deri nė Tanushė ku ėshtė parashikuar hapja e kalimit kufitar me Kosovėn, rruga deri nė kalimin kufitar Llojan-Miratoc ku ėshtė parashikuar gjithashtu hapje e kėtij kalimi kufitar. Rruga rajonale Tetovė-Jazhincė, rruga rajonale Kumanovė-Likovė-Haraēinė. (INA)

http://ina-online.net/maqedoni/6566.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.11.2011, 20:47   6
Citim:
Kėrkohet heqja e doganės mes dy vendeve

Rreth 2 mijė kuksianė udhėtuan dje drejt Vėrmicės, ku u pėruruan 38 km e parė tė parė tė autorrugės “Dr. Ibrahim Rugova” - vazhdim i “Rrugės sė Kombit”. Tė organizuar nė grupe, ata janė nisur qysh nė orėt e para tė mėngjesit, pėr tė dėshmuar se ky aktivitet i zhvilluar nė Kosovė ishte njė ngjarje edhe pėr ta.

Disa prej tyre janė shprehur se nė autorrugėn Durrės-Kukės-Prishtinė i vetmi handikap qė duhet riparuar ėshtė ekzistenca e doganės nė mes tė dy vendeve. Nuk janė tė paktė njerėzit qė, duke analizuar faktorė tė ndryshėm rajonalė nė sferėn e ekonomisė, arrijnė nė pėrfundimin se dogana mė shumė dėmton interesat e ekonomike tė dy pjesėve shqiptare, se sa sjell fitime.

“Fitimet nė kėto dy dogana janė minimale, vetėm vonesa nė kohė qė u shkaktohet rreth 120 mauneve nė ditė u sjell njė dėm jo tė vogėl ekonomive tė tė dyja vendeve dhe largon ėndrrėn qė nė kėtė doganė tė kalojnė transportet ballkanike”, tha njė inxhinier, i cili kishte llogaritur nė deduksion koston e kohės sė humbur dhe zhgėnjimet pėr njė ekonomi dinamike, siē pretendojnė Shqipėria dhe Kosova.

Vonesat nė doganė, pėr arsye tė pėrpunimit tė tė dhėnave, i pohon edhe njė nėpunės civil i Doganės sė Morinit, i cili jo zyrtarisht tregoi se ka pasur tė paktėn 10 raste muajt e fundit kur qindra ton ngarkesė me perime nga Shqipėria janė kundėrshtuar nga blerėsit nė Kosovė, pikėrisht pėr shkak tė vonesave nė Morin.

“Vonohen tė paktėn deri nė 20 orė, sepse ka shumė radhė. Ne nuk kemi si tė veprojmė ndryshe, pėrveēse tė zbatojmė ligjin”, tha nėpunėsi, duke justifikuar ndoshta edhe subjektivizmin e njohur tė dogave shqiptare, pikėrisht duke u “fshehur” pas ligjit.

Por ata qė shkojnė mė tej, kur bie fjala pėr Doganėn e Morinit, janė tregtarėt dhe njerėzit e thjeshtė, banorėt e Kukėsit dhe fshatrave tė krahinės.

“Mė thuaj, pėrse na duhet njė doganė nė mes tė dy pjesėve shqiptare kur nė tė vėrtetė nuk sjell ndonjė fitim kushedi se ēfarė. Nuk pajtohem me kėtė fakt. Kjo doganė ėshtė mbetje e Luftės sė Ftohtė dhe ėshtė turp ta mbajmė ende”, tha njė tregtar nga Kukėsi.

Tregtarėt edhe mė herėt kanė shprehur qėndrimet e tyre kundėr taksimit doganor nė Morin, madje ata kanė zhvilluar nė vitet e fundit tė paktėn dy protesta tė fuqishme kundėr taksimit nė argumentin e tė qenėt zonė kufitare.

Banorėve vendas tė fshatrave tė Kukėsit, por edhe tė fshatrave tė Zhurit nė Kosovė, thonė se dogana u duket si njė shenjė e keqe mes tyre, pasi ndan pėrgjysmė fshatrat e njė krahine tė vetme siē ėshtė Luma, por edhe Hasi nė krahun e djathtė tė rrjedhės sė Drinit tė Bardhė e deri nė Mal tė Zi pėrtej Tropojės ku ndahen krahinat shqiptare.

http://www.gazeta-shqip.com/rajon/bd...be424e96d.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 16.4.2013, 22:56   7
Citim:
Edhe 3 pika tė pėrbashkėta tė kufirit Kosovė-Shqipėri

Ministri i Punėve tė Brendshme, Bajram Rexhepi dhe ministri i Brendshėm i Shqipėrisė, Flamur Noka, nėnshkruan sot nė Tiranė, marrėveshjen ndėrmjet Republikės sė Kosovės dhe Republikės sė Shqipėrisė pėr hapjen e tri pikave tė pėrbashkėta tė kalimit kufitar, nė: Glloboēicė- Borje; Orēush-Orgjost dhe Krushevė-Shishtavec. Po ashtu, ministrat Rexhepi dhe Noka gjatė takimit tė pėrbashkėt nėnshkruan edhe marrėveshjen pėr “Krijimin dhe funksionimin e njė qendre tė pėrbashkėt bashkėpunimit policor”. Me kėtė rast, ministri Bajram Rexhepi, duke theksuar bashkėpunimin e shkėlqyer mes dy vendeve, ministrive homolge dhe agjencive tė zbatimit tė ligjit, u shpreh se “kėto marrėveshje do tė rrisin maksimalisht frymėn e bashkėpunimit nė tė ardhmen, gjithnjė me qėllim tė krijimit tė kushteve pėr lėvizjen e lirė tė qytetarėve, por nė tė njėjtėn kohė edhe njė luftė mė efikase tė pėrbashkėt kundėr krimit tė organizuar, nė veēanti tė krimit ndėrkufitar. Ndėrsa gjatė fjalės sė tij, ministri i Brendshėm i Shqipėrisė, Flamur Noka, nėnvizoi se zhvillimi dhe forcimi i mėtejshėm i marrėdhėnieve me Republikėn e Kosovė, mbetet gjithmonė prioritar dhe merr njė rėndėsi tė dorės sė parė. "Edhe pse kemi njė bashkėpunim tė shkėlqyer deri mė tash jo vetėm nė nivel politik, por edhe ndėrmjet strukturave nė varėsi tė dy ministrive homologe ėshtė ende e nevojshme tė thellojmė kėtė bashkėpunim nė tė gjitha fushat me interes tė pėrbashkėt”, tha Noka. Marrėveshjet e nėnshkruara sot nga ministrat Rexhepi dhe Noka bazohen nė legjislacionin respektiv tė tė dyja vendeve, rekomandimet e Komisionit Europian, Kodin e Shengen-it, si dhe nė praktikat mė tė mira ndėrkombėtare./kosovasot/

http://www.kosova-sot.info/politike/...kosoveshqiperi
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:46.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.