Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 30.5.2009, 13:22   1

Shkrim i cituar Mbahet Forumi Ekonomik mes shtetit Perėndimor dhe Malit tė Zi


Dje nė Tiranė u mbajt, forumi i parė ekonomik mes Shqipėrisė Perėndimore dhe Malit tė Zi, organizuar nga dhomat e tregtisė sė tė dy vendeve.

Specialistėt pohojnė se pavarėsisht rritjes sė shėnuar vitet e fundit, pas nėnshkrimit tė marrėveshjes sė tregtisė sė lirė CEFTA, tregtia nė rajon mbetet ende e ulėt. Mali i Zi dhe dy shtetet shqiptare janė tė vetmet vende tė rajonit qė kanė njė bilanc tregtar pozitiv.

Sakaq, rreth 50 biznese nga secila palė ishin tė pranishme nė Forum pėr tė shkėmbyer pėrvojat e tyre si dhe pėr tė parė mundėsinė e bashkėpunimit nė fusha konkrete si turizmi, ndėrtimi apo prodhimet e ndryshme bujqėsore e blegtorale.

Tirana dhe Podgorica kanė rėnė dakord paraprakisht tė punojnė me sektorin e turizmit pėr zhvillimin e ekonomive dhe pėr kėtė qėllim po shikohet mundėsia e krijimit tė njė pakete tė pėrbashkėt promovimi. Ideja ėshtė hedhur nga pala malazeze dhe pritet tė nėnshkruhet me ardhjen nė Tiranė tė ministrit tė Turizmit tė vendit fqinj, nė ditėt e para tė qershorit.

Palėt mendojnė pėr krijimin e njė vije bregdetare tė pėrbashkėt, nga Kotorri nė Sarandė, duke qenė se edhe pika doganore mes dy vendeve ėshtė njėsuar tashmė.

"Unė ngre zėrin pėr tė apeluar se Shqipėria dhe Mali i Zi duhet tė thellojnė bashkėpunimin pėr hir tė afėrsisė gjeografike, tė historisė qė ndajnė dhe aspiratave pėr destinacionin e shumėdėshiruar, BE", tha kreu i Dhomės shq/perėndimore, Gjokė Uldedaj.

I pranishėm nė Forum ishte edhe zv/ministri i Ekonomisė tė Malit tė Zi, i cili pranoi faktin se vendi i tij ndodhet nė presion tė vazhdueshėm nga kriza dhe se shikonte dobi nė bashkėpunimin me shtetin shqiptar Perėndimor.

"Pėrfitoj nga ky forum biznesi t‘u kujtoj kolegėve tanė malazezė se tani mė shumė se kurrė ėshtė mundėsia mė e mirė pėr tė bėrė biznes nė vendin tonė. Besoj se gjatė rrugės pėr tė ardhur keni parė tė gjitha ndryshimet e prekshme tė bėra nė infrastrukturėn rrugore", tha kreu i Dhomės sė Tregtisė dhe Industrisė, Tiranė.

Shkėmbimet tregtare me Malin e Zi nė vitin 2008 arritėn shifrat e 32 milionė eurove. Krahasimisht me 2007-ėn, kėto shifra janė rritur me 59 pėr qind. Eksportet drejt Malit tė Zi nė vitin 2008 kanė arritur nė shifrėn e 17.9 milionė euro. Produktet kryesore, tė cilat janė eksportuar nga Shqipėria Perėndimore drejt Malit tė Zi, kanė qenė: produktet minerare, metale, materiale ndėrtimi dhe produkte bujqėsore. Importet nga Mali i Zi nė vitin 2008 kanė arritur nė shifrėn 12 milionė euro.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=23&id=17983
http://www.gazeta-shqip.com/artikull.php?id=65299
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 31.5.2009, 03:09   2
Citim:
Shqipėri - Mali i Zi nga janari 2010 pa doganė

Dhoma e Tregtisė dhe Industrisė sė Tiranės nėnshkroi edhe njė marrėveshje bashkėpunimit me Odėn Ekonomike tė Malit tė Zi. “Do tė synojmė liberalizim tė plotė tė shkėmbimit tė mallrave, duke nisur nga 1 janari i vitit 2010. Kjo do tė ēonte edhe nė uljen e kontrabandės”, – u shpreh Velimir Mijuskovic, kryetar i Odės Ekonomike tė Malit tė Zi.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=59641
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 19:27.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.