Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 1.6.2009, 00:28   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim 3000 p.e.s: Bell Beaker


Kulturė me karakteristika tė reja: pėrdorimi i bakrit, enėt nė formė tė kėmbanės mbrapsht dhe pėrdorimi i pijeve alkoolike si birra dhe ujėmjalti. U zhvillua nga vitet 3.000 deri 1.700 p.e.s.

Diaspora e Bell Beaker:
Emri:  Beaker_culture.JPG
Shikimet: 188
Madhėsia:  18,1 KB

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 3.1.2011 nė 18:30.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2009, 20:59   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Nga Karlton Kuni ka disa tė dhėna me rėndėsi:

Citim:
Ata ishin dukshėm, tregtarė endacakė, shisnin dhe blenin metale. Ata kanė qenė edhe nė rivalitet me njerėzit Bejtėll-Eks pėr kėrkimin e qelibarit.

Tipi fizik i Bell-Bikerit na ėshtė i njohur pėrmes gjashtėdhjetė e mė shumė kafkave nga varrezat e shpėrndara nėpėr Gjermani, Austri, Poloni, Ēeki, Sllovaki dhe Hungari. Nga kėto, rreth njė e treta janė plotėsisht brakicefalė, ndėrsa tė tjerat janė mezocefalė, pa pėrjashtim. Nė Krahinėn e lumit Ren, rreth Vyrmsit, tri tė katėrtat ose mė shumė janė brakicefalė; nė Austri, ėshtė njė pėrpjestim i ngjashėm; por nė Ēeki dhe Poloni brakicefalia e lartė bėhet mė e rrallė, dhe nė Tokol nė Hungari, nga dhjetė kafka, katėr janė mezocefale dhe gjashtė janė dolikocefale.

Kafkat nga krahina e Renit, pėrfshirė edhe nėntė meshkuj tė rritur, janė mė tė pėrshtatshmet pėr krahasim. Pėr kah indexi cefalik janė identike me 44 kafka tė kohės sė bronzit nga Qipro, tė cilat veē janė studiuar dhe janė kalsifikuar si dinarikė. Kafkat nga Reni janė mė tė mėdha dhe mė tė larta; Morfologjikisht dy grupet janė tė ngjashme por grupi Bell-Biker ėshtė mė ekstrem nė shumė mėnyra; urat vetullore janė shpesh tė rėnda. Fytyrat janė tė gjata, gropat e syrit mesatare ose tė larta, skeleti i hundės i lartė dhe i akuilin; zverku shpesh i rrafshėt. Gjatėsia e trupit pėr gjashtė meshkuj kishte mesataren 177 cm.

Tipi dinarik me tė cilin janė tė njohur Bell-Bikerėt e krahinės sė Renit, ėshtė ai tip fizik qė invadoi Mesdheun Perėndimor pėrmes detit.

http://www.friendsofsabbath.org/Furt...chapter-V7.htm
***

Nė kapitullin tjetėr "Epoka e bakrit dhe bronzit nė Mesdheun perėndimor", Kuni thotė se nė periudhėn e bakrit/bronzit nė Sicili rreth njė e treta e kafkave janė brakicefalė, qė shkojnė deri tek indeksi cefalik 91, nė Sardenjė rreth 16% janė brakicefalė shtatlartė, ndėrsa nė Korsikė ėshtė gjetur vetėm njė kafkė femre dolikocefale dhe dy kafka tjera brakicefale.

http://www.friendsofsabbath.org/Furt...chapter-V5.htm

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 3.1.2011 nė 18:32.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 2.7.2009, 22:30   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Mbase, populli Bell-Biker solli nė Britani mėnyrėn e pėrpunimit tė birrės, sė bashku me enėt e tyre tė veēanta dhe bujqėsinė e veēantė; nė kėtė rast birra veē ka ekzistuar nė kohėn kur Keltėt arritėn kėtu.
http://books.google.com/books?id=Qqn...esult&resnum=3

***

Citim:
Edhepse ėshtė zbuluar birrė dhe ujė-mjaltė (medos) nė disa egzemplarė, nuk shėrbenin tė gjitha enėt e Bell-Bikerėve si kupa pėr pije.
http://www3.interscience.wiley.com/j...71921/abstract

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 2.7.2009 nė 23:27.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.7.2009, 09:41   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Enėt keramike tė bell-bikerėve janė tė veēanta, pa dorėz (vegė), me mur tė hollė, dhe tė dekoruara me shirita. Kėto enė janė gjetur mė tepėr nė varreza meshkujsh. Kultura bell-biker rrjedh nga njė popull i vetėm qė ėshtė shpėrndarė me shpejtėsi nėpėr njė hapėsirė tė gjerė. Shumica e arkeologėve i pėrshkruan bell-bikerėt si njė popull shumė i lėvizshėm dhe luftarak, qė merreshin me blegtori dhe tregti. Nė pjesėt jugore, Sicili, Sardenjė, Francė jugore, Spanjė, Baleare dhe nė ca vende tė Afrikės veriore, tė vdekurit janė varrosur nė pozitė fetale, direkt nė gur, ndėrsa ndonjėherė edhe shpellat e guvat janė pėrdorur si varreza. Nė Evropėn qendrore poashtu tė vdekurit janė vėnė nė pozitė fetale, nė drejtimin veri-jug, ndėrsa kahja e fytyrės varej nga gjinia, meshkujt vendoseshin nė anėn e majtė e femrat nė tė djathtėn, kurse nė disa vende ndodhte anasjelltas. Njė dukuri e veēantė nė Evropėn qendrore ėshtė kremimi i shpeshtė i tė vdekurėve, qė ėshtė njė vazhdim i traditės sė mėhershme ballkanike tė njohur qė nga Neoliti.

http://www.novelguide.com/a/discover..._01_00103.html

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 3.1.2011 nė 19:41.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 04:56.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.