Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 2.6.2009, 23:49   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim Ndarja Kentum-Satem nuk qėndron


Po t'i lėshojmė njė sy disa fjalėve kryesore, qė pėrbėnin fjalorin e hershėm arian, nuk ka njė ndarje tė saktė tė gjuhėve nė kentum e satem.

Tek fjala "diell", si kentum mund tė llogariten vetėm shqipja "Hyll" dhe helenishtja "Helios", nė gjuhėt tjera ėshtė:

lat. Sol
sllav. Sunce, Slonce,
gjer. Son, San
balt. Saule

Kėshtu na dalin satem edhe ato gjuhė qė nga shkencėtarėt llogariten kentum (gjer. lat.)

Tek fjala "gjarpėr", nė shqipen e lashtė duhet tė jetė "Garpen" qė dmth se shqipja pėrsėri pėrfshihet nė kentum, poashtu nė helenishte Herpeton edhe kjo kentum. Ndėrsa latinishtja "Serpent", shkon me satem.

Nga ana tjetėr fjala e supozuar ariane pėr rrotėn "Kweel", tek shqiptarėt ėshtė nė formėn "sill" kėshtu qė e fut gjuhėn shqipe nė satem, ndėrsa tek sllavishtja ėshtė satem, kjo fjalė ka dhėnė "Kollo" ose "Kolesa" qė pėrkundrazi e fut sllavishten nė kentum.

Kėshtu tė njėjtat gjuhė herė na dalin kentum e herė satem.

Ndarja e gjuhėve ariane nė kentum dhe satem, ėshtė njė teori e pabazė, qė mė sė shumti pengon zbulimin e sė vėrtetės qė prejardhjes sė gjuhėve ariane.

Ndryshimet e tingujve K=>S ose S=>K ose H=>S ose S=>H, janė bėrė nė mėnyrė tė pavarur nėpėr gjuhė tė ndryshme.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.