Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 6.6.2009, 14:57   1
mesdimr
MBARĖVAJTJA
 
mesdimr
 
Anėtarėsuar: 6.2001

Punim Boshti i Jugut (Tiranė-Artė) (nė ndėrtim)


Segmentet: Tiranė - Lugina e Vaqarrit - Baldushk - Papėr - Berat - Luftinjė - Memaliaj - Gjinokastėr/Sarandė

Emri:  boshti-jugut-tirane-sarande-gjinokaster.png
Shikimet: 3150
Madhėsia:  81,2 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 11.10.2009, 22:05   2
Citim:
Boshti i Jugut, Tiranė – Elbasan tani pėr 18 minuta

Nisja e autorrugės Tiranė-Elbasan me tunel nė Krrabė, ėshtė pjesė e projektit tė rėndėsishėm tė infrastrukturės rrugore boshtit qendror jugor, njė premtim elektoral i kryeministrit Berisha qė mesa duket po konkretizohet me shpejtėsi.

Kryeministri Berisha, gjatė emisionit ora e debatit nė Televizionin Ora Neės dha edhe afatet pėr autorrugėn e re, e cila do shkurtojė distancėn mes Tiranės dhe Elbasanit nė vetėm 25 kilometra tė pėrshkueshme pėr vetėm 18 minuta me automjet.

Pikėnisja e autorrugės Tiranė-Elbasan do tė jetė nyja e Unazės sė Re tė Tiranės, pėr tė vijuar nė Lundėr, Mullet, Ibė, duke pėrshkuar Kėrrabėn me anė tė njė tuneli prej mėse 2 kilometrash e duke dalė nė anėn tjetėr nė Luginėn e Bradasheshit, e gjitha kjo pėr vetėm 25 kilometra.

Ky ishte njė ndėr 3 projektet nė letėr qė ishin hedhur pėr tė lidhur kryeqytetin me Elbasanin pėr tė shmangur rrugėn e vėshtirė nė Qafė Kėrrabė. Sipas shefit tė qeverisė u pėrzgjodh ky varjant pasi i shėrben mė sė miri trafikut nė Boshtin e Jugut.

Falė kėsaj autorruge me 4 korsi, e cila fillon brenda vitit tė ardhshėm, Elbasani do tė shndėrrohet nė njė lagje tė kryeqytetit.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=7461
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 12.3.2010, 16:12   3
Citim:
Prezantohet projekti Tiranė-Elbasan

Elbasan, 11 mars, NOA - Kryeministri Sali Berisha ka prezantuar sot nė qytetin e Elbasanit projektin teknik tė aksit tė rėndėsishėm rrugor Tiranė-Elbasan, ndėrtimi i sė cilės pėrbėn njė nga premtimet kryesore infrastrukturore tė qeverisė qė ai drejton.

Bėhet me dijeni se kryeministri ndėrsa prezantoi projektin fitues nga tre tė tillė qė ishin nė garė, theksoi se kjo rrugė do tė realizohet me katėr korsi dhe do tė jetė me tunel.

"Kostoja e kėsaj rruge ėshtė tre herė mė e lartė se alternativat e tjera, ndėrkohė qė ėshtė distanca mė e shkurtėr mes dy qyteteve. Infrastruktura mbetet fuqia e ndryshimit dhe ėshtė pikėrisht ky projekt qė do ta fuqizojė ekonomikisht Elbasanin", u shpreh Berisha.

Projekti parashikon qė autorruga tė jetė e gjatė 31.17 kilometra, me 4 korsi, 7 mbikalime dhe 3 nėnkalime.

http://www.noa.al/index.php/sociale/91-sociale/17891

Citim:
Tuneli i Elbasanit, investimi pėrfundon pėr 2 vjet

Kryeministri Berisha i ndjekur nga ministrat Olldashi e Basha si dhe deputetėt e Elbasanit ka bėrė prezantimin nė teatrin “Skampa” tė projektit teknik pėr autorrugėn qė do tė shkurtojė distancėn Elbasan-Tiranė nga 48 nė 31 km dhe do tė ketė njė shpejtėsi 100/120 km nė orė.

Prezantimi ėshtė bėrė nga ministri Olldashi, i cili ka pėrshkruar segmentin Tiranė-Lundėr-Mullet-Bradashesh. Ai ka theksuar se ky segment i shkurtėr ėshtė edhe me njė kosto mė tė madhe, por me njė pėrfitim ekonomik tė madh.

Autorruga Tiranė-Elbasan, me gjatėsi 31 kilometra, ėshtė segmenti i parė i boshtit tė jugut. Autorruga do jetė me 4 korsi, do tė ketė dy tunele pėrkatėsisht 2.3 dhe 2.1 kilometra, 7 mbikalime, 4 nėnkalime, 3 kryqėzime dhe shpejtėsi lėvizjeje 110 km/orė.
“Autorruga Tiranė-Elbasan, e zgjedhur nė trajektoren mė tė shkurtėr tė saj, ka njė rėndėsi kapitale pėr zhvillimin dhe fuqizimin e ekonomik jo vetėm tė Elbasanit, por tė vendit nė tėrėsi. Kjo autorrugė e shndėrron Elbasanin nė qytetin mė tė afėrt, ose pothuaj nė njė pjesė integrale tė metropolit shqiptar, Tiranės.

Kjo autorrugė realizon njė ėndėrr tė kahershme tė qytetarėve tė Elbasanit pėr tė arritur Tiranėn duke ēarė malet dhe, faktikisht, kjo do tė ndodhė gjatė kėtyre dy viteve qė vijnė.

Kjo autorrugė shkurton ose u kursen sė paku 40 minuta kohė jo vetėm qytetarėve tė Elbasanit, por edhe tė gjithė qytetarėve tė Shqipėrisė juglindore dhe jugore, sepse me ndėrtimin e Boshtit tė Jugut, segmenti i parė i tė cilės ėshtė autorruga Tiranė-Elbasan, rruga kryesore drejt kryeqytetit pėr qytetarėt e Sarandės, Konispolit, Delvinės, Gjirokastrės, Tepelenės, Pėrmetit, Skraparit, Beratit, Gramshit do tė jetė kjo autorrugė.

Po e tillė do tė jetė ajo pėr Kolonjėn, Korēėn, Pogradecin, Librazhdin. Kjo autorrugė ėshtė vėrtet njė vepėr e kushtueshme dhe ka tė ngjarė tė jetė mė e kushtueshmja qė ėshtė ndėrtuar ndonjėherė nė Shqipėri, por ka edhe impaktin absolut pozitiv pėr tė gjithė Shqipėrinė juglindore dhe jugore.

Shumė shpjet, nė njė hark kohor shumė tė shkurtėr, ne do tė shkojnė nė Berat. Kam kėnaqėsinė t’ju informoj se kemi pėrfunduar edhe projektin e Boshtit tė Jugut, Berat-Tepelenė, 40 kilometra, gjysmė ore nga Memaliaj nė Berat.

Njė projekt ky tmerrėsisht i kushtueshėm, me dy tunele, me ura po kaq problematike. Por ne nuk tėrhiqemi, do tė ndėrtojmė tunele sigurisht kėtu nė Qafė-Kėrrabė, nė malet midis Beratit dhe Tepelenės, nė Kardhiq, nė Qafė-Plloēė, nė Qafė tė Murrizit dhe kudo
”, tha Berisha.
http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=64581
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.3.2011, 14:13   4
Citim:
7 kompani, oferta per tunelin Tiranė-Elbasan

Ministri i Punėve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi deklaroi sot se, "7 kompani paraqiten ofertat ekonomike per ndėrtimin e tunelit pjesė e autorrugės Tiranė-Elbasan".

Gjatė njė konference pėr shtyp Olldashi u shpreh se brenda 2 javėsh do tė shpallet kompania fituese. "Vlera limit e shpallur nė tender ishte 15.4 miliardė leke", deklaroi Olldashi.

Sipas tij, kompania me ofertėn mė tė lartė ishte sa 81 % e vleres limit se percaktuar, ndėrsa kompania qe paraqiti ofertėn mė tė ulėt, ishte sa 54 % e vleres limit se pėrcaktuar.

Pėr ndėrtimin e kėtij tuneli paraqiten interes 26 kompani. Pas fazės sė parė tė pėrzgjedhjes u kualifikuan 13 kompani, nga tė cilat, vetėm 7 prej tyre paraqitėn sot ofertat e tyre ekonomike

Ndėrtimi i autorrugės Tiranė-Elbasan vlerėsohet tė kushtojė 440 milionė euro, ndėrkohė qė ministria e Financave po negocion marrėveshjen e kredisė me Bankėn Islamike pėr Zhvillim (IBD) pėr financimin e saj.

Me IDB po negociohet njė marrėveshje kredie prej 300 milionė dollarė dhe pjesa tjetėr prej gati 200 milionė euro pėr financimin total tė rrugės, do tė financohet pėrmes kredive tė tjera me institucionet financiare ndėrkombėtare si dhe me kontributin e qeverisė.

Rruga Tiranė-Elbasan do tė jetė 31,5 km e gjatė dhe do tė pėrshkohet nga njė tunel 2.5 km tė gjatė me 4 korsi. Ky do tė jetė projekti i dytė me njė tunel gjigant qė lidh dy qytete, pas atij Rrėshen-Kalimash nė autorrugėn Durrės-Kukės-Morinė

http://www.ikub.al/LAJME_CATEGORY/11...e-Elbasan.aspx

Citim:
Gjigandi grek i ndėrtimit “Aktor” pretendent pėr rrugėn Tiranė-Elbasan

Kompania greke e ndėrtimit “Aktor”, ėshtė njė nga firmat e pėrzgjedhura nė tenderin e zhvilluar pėr ndėrtimin e autorrugės Tiranė-Elbasan.

“Aktor” ka paraqitur ofertėn prej 54% tė kostos totale, me 14,5 miliardė lekė.

Kompania ėshtė njė nga mė tė mėdhatė nė ndėrtimin e autorrugave nė vende tė ndryshme tė botės. Eksperienca e saj nė kėtė fushė ėshtė 60-vjeēare.

Nė vitin e kaluar, “Aktor” ka shpenzuar nė total pėr ndėrtime, 2.7 miliardė euro. Bashkėpunėtorėt e saj llogariten nė 10 mijė, si nė Greqi ashtu edhe jashtė saj.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=107267
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 25.3.2011, 01:54   5
Citim:
“Aktor” fiton tenderin pėr rrugėn Tiranė-Elbasan

Firma “Aktor” fiton tenderin pėr ndėrtimin e autorrugės Tiranė – Elbasan. Kėshtu deklarojnė mediat greke nė njė njoftim tė dhėnė nga vet Kompania.

Faqja zyrtare e lajmeve ekonomike greke ėshtė shprehur se kompania “Aktor” ka dhėnė ofertėn mė ekonomike, prej 59 milionė eurosh.

E gjithė autorruga, prej 31 kilometrash, cilėson saiti grek, do tė pėrfundojė brenda dy viteve, qė nga nėnshkrimi i kontratės.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=110684
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 5.4.2011, 18:18   6
Citim:
Shpallet zyrtarisht firma ndėrtuese e tunelit tė autorrugės Tiranė-Elbasan

Pėrmes Agjencisė sė Prokurimit Publik, qeveria shqiptare me anė tė Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Rrugėve ka shpallur zyrtarisht fituesin pėr ndėrtimin e tunelit, 4 km tė gjatė, e cila do tė jetė kompania greke “Aktor”.

Pėr ndėrtimin e tunelit, Ministria e Transporteve kishte vendosur nė dispozicion rreth 15.5 miliardė lekė, kurse kompania greke bėri njė ofertė nė shumėn 8.3 miliardė lekė.

Faza e parė e tenderit ishte mė 17 janar, ku rreth 25 kompani paraqitėn interesin pėr tė marrė pjesė nė procesin e ndėrtimit tė tunelit, kurse mė 3 mars, Drejtoria e Rrugėve pėrzgjodhi pėr nė fazėn e dytė 7 kompani.

Nė kėtė proces, kompania amerikane pretendente “Bechtel” tėrhiqet nga gara, kurse nga oferta u duk qartė se “Aktor” kishte paraqitur “ēmimin” mė tė lirė pėr realizimin e projektit.

Po nė kėtė datė, Drejtoria e Pėrgjithshme e Rrugėve ka shpallur fitues edhe kompanive supervizore tė punimeve pėr ndėrtimin e tunelit, e cila do tė jetė “IRD Engineering”, pėr 230 milionė lekė.

Kompania greke ėshtė njohur pėr veprat e ndėrtuara nė vendin fqinj, siē janė urat nė afėrsi tė Pireut. Siē duket edhe nga oferta pėr ndėrtimin e tunelit tė Kėrrabės me njė ēmim mė tė ulėt, gati 40 pėr qind, kriza nė Greqi ka detyruar kompanitė e kėtij shteti tė ofrojnė realizimin e veprave me kosto tė leverdishme.

Sė fundi, qeveria miratoi marrėveshjen me Bankėn Islamike pėr Zhvillim, pėr financimin e projektit tė rrugės Tiranė-Elbasan, i cili nė total arrin shifrėn e 407 milionė dollarėve.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=112898
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 29.4.2011, 17:42   7
Citim:
Fillojnė punimet pėr aksin Tiranė-Elbasan

Kryeministri Sali Berisha pėruroi fillimin e punimeve pėr ndėrtimin e autorrugės Tiranė-Elbasan. Sipas Kryeministrit autorruga Tiranė-Elbasan me gjatėsi 31,7 km dhe shpejtėsi tė lėvizjes sė makinave deri nė 120 km/h, do tė pėrfundojė brenda 18 muajve.

Z. Berisha shtoi se, autorruga shkurton sė paku 50 minuta distancėn ndėrmjet Tiranės dhe Elbasanit. Sipas z.Berisha, tregu i punės do tė njohė dimensione krejt tė reja, ndėrsa do tė zhvillohet edhe turizmi i kėsaj treve.

Kryeministri theksoi se ky ėshtė projekti i dytė mė i rėndėsishėm ndėrkombėtar dhe segmenti Tiranė-Elbasan ėshtė mė nevralgjiku pėr Boshtin e Jugut.

http://www.scan-tv.com/lajmet/lajmet...e-elbasan.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.8.2011, 21:39   8
Citim:
Nė autorrugėn Tiranė Elbasan, udhėtimi shkurtohet nga 1 orė, nė 18 minuta

Tiranė, 10 gusht 2011 - Autorruga e re qė do tė lidhė Tiranėn me Elbasanin, do tė jetė e kalueshme pėr automjetet brenda vitit 2013, ka deklaruar ministri shqiptar i Punėve Publike dhe Transportit, Sokol Olldashi.

Gjatė inspektimit tė punimeve tė kėsaj rruge, Olldashi vlerėsoi me nota tepėr pozitive punėn e bėrė duke thėnė se monitorimet do tė jenė tė pandėrprera. Rruga Tiranė Elbasan do tė ketė njė gjatėsi prej 31.1 kilometrash, dhe do tė ketė dy tunele me gjatėsi nga 4.3 kilometra.

"Kanė avancuar punimet nė tunelin e autorrugės Tiranė Elbasan, projekti mė madhor infrastrukturor qė vendi ka nė vazhdim e sipėr. Kanė vijuar rrugėt hyrėse pėr tė mbėrritur deri te kjo pikė e malit ku ne do tė futemi nė tunel", tha Olldashi.

Sipas tij, nga ecuria e shpejtė e punimeve do tė bėhet e mundur qė tuneli tė pėrfundojė brenda afateve tė parashikuara. Avancimi i punimeve ka bėrė tė mundur hapjen e 45 metrave tė galerive, nė drejtimin nga Elbasani drejt Tiranės, ndėrkohė qė kanė mbaruar tė gjitha punėt pėrgatitore dhe ka filluar po dje hapja e galerive tė tunelit nė drejtimin nga Tirana drejt Elbasanit.

Kostoja e deklaruar ėshtė 36 miliardė lekė, ku rreth 15.4 miliardė do tė nevojiten pėr tunelin. Rruga e re do tė ketė 7 mbi kalime dhe 4 nėnkalime. Shpejtėsia e lėvizjes do tė jetė deri nė 120 kilometra nė orė. Autorruga ka disa tunele. Konkretisht, nė kilometrin 4,5 do tė ndėrtohet njė tunel prej 550 m i gjatė, ndėrsa do tė ndėrtohen edhe disa tė tjerė nė vijimėsi nė km 18, me gjatėsi 110, 139 dhe 190 m.

Nga dalja e Tiranės deri nė Mullet, zonė me potenciale ekonomike dhe turistike pėr kryeqytetin, projekti parashikon njė autorrugė tė mirėfilltė urbane, qė nė pjesėn e parė, rreth 2,6 km do tė jetė autorrugė me 2 korsi udhėtimi, 1 korsi emergjence, 1 korsi pėr shėrbim publik dhe 1 pėr biēikleta. Pas kėsaj distance, deri nė afėrsi tė tunelit, projekti parashikon autorrugė tė standardeve europiane interurbane, ndėrsa pas tunelit, ajo do tė vijojė me parametra shumė tė mirė gjeometrikė, por me gjerėsi tė reduktuar pėr shkak se edhe qarkullimi reduktohet.

Koha e udhėtimit pritet tė shkurtohet nga mė shumė se 1 orė, nė 18 minuta, ndėrsa ndėrtimi i rrugės do tė ulė gati 3 herė edhe koston, e cila e pėrkthyer nė vlerė monetare, bashkė me komoditetin e udhėtimit, llogarit kursimin prej 7 euro pėr automjet.

http://www.kosova.com/artikulli/74206
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.10.2011, 22:03   9
Citim:
Tuneli i Elbasanit, shpimi do vazhdojė deri nė prill

Nė tunelin e Qafė Krrabės nė anėn e Elbasanit punohet pa ndėrprerje nė tė dyja daljet e tunelit paralelisht me punėn qė po kryhet nė anėn tjetėr nė dalje tė kryeqytetit.

Specialistėt e punėsuar nė kėrė vepėr bėjnė nė ditur se deri nė muajin prill tė vitit tė ardhshėm do tė vazhdojė shpimi i tunelit dhe pėrgjatė njė viti do tė vijojė veshja e tij me betonarme.

Aktualisht gėrmimet nė anėn e Elbasanit nė tunel kanė avancuar nė mbi 200 metra gjatė tė cilėve nuk janė shfaqur problem teknike dhe as nė rrėshkitje tė paparashikuar tė tė dherave.

Gjurma e tunelit nė dalje tė tij do tė kalojė nė mespėrmes komunės sė Gracenit dhe asaj tė Bradasheshit ku janė bėrė shumė pak shpronėsime, ndėrsa autorruga do tė kalojė kryesisht nė monopate dhe pyje tė cilat janė pronė shtetėrore.

Pėrsa i pėrket tė punėsuarve aty janė pėrgjedhur banorė tė zonės ku kanė patur pėrparėsi emigrantėt e kthyer nga Greqia tė cilėt njohin mirė gjuhėn greke pėr tė komunikuar me inxhinierėt qė zbatojnė projektin. Ndėrtimi i kėsaj autorruge kushton 440 milionė euro, ndėrsa qė punimet pritet tė pėrfundojnė brenda dy vjetėve nga dita fillimit tė tyre.

http://www.alsat.tv/lajme-nga-vendi/...-ne-prill.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 7.11.2011, 21:08   10
Citim:
Tiranė-Elbasan, punimet mbi parashikimet

Tuneli Tiranė-Elbasan pritet tė pėrfundojė nė muajin nėntor tė vitit qė vjen, ashtu sikurse ėshtė parashikuar. Nėndrejtori i Rrugėve, Skėnder Ēota, tha pėr RTV SCAN se po punohet me tre turne, dhe ecuria e punimeve ka qenė mbi parashikimet.

Aktualisht segmenti i parė dhe i tretė i rrugės Tiranė-Elbasn ėshtė nė fazėn e pritjes sė ofertave financiare dhe tenderi hapet mė 25 nėntor tė kėtij viti. Ēota pėrmendi projektet tė cilat janė nė proces ndėrtimi, duke thėnė se shumica prej tyre priten tė mbarojnė brenda vitit 2012.

Nėndrejtori i Rrugėve tha se nė plan janė edhe njė sėrė projektesh tė reja, si ai pėr vazhdimin e rrugės sė Arbrit, boshtit Qendror-Jugor, rrugės Qukės-Qafė Plloēė dhe rrugės Kardhiq-Delvinė.

http://www.scan-tv.com/lajmet/vendi/...ashikimet.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 17.11.2011, 17:14   11
Citim:
Ritme tė shpejta pėr hapjen e Tunelit tė Krrabės

Viti 2013 duket se do tė nisė me finalizimin e projektit tė dytė mė tė rėndėsishėm infrastrukturor nė vend, autorruga Tiranė-Elbasan, pas asaj tė rrugės sė Kombit, Durrės-Kukės-Morinė. Qafa e Krrabės ėshtė shpuar nė tė dyja anėt nga makineritė e mėdha tė firmės greke "Actor" pėr ndėrtimin e tuneleve tė autorrugės Tiranė-Elbasan.

Bėhet fjalė pėr tunelet e rrugės mė tė madhe nė ndėrtim tė kėtij mandati tė qeverisė. Pėr tė arritur deri nė pikėn e tunelit, fillimisht kanė pėrfunduar tė gjitha rrugėt ndihmėse qė do tė bėjnė tė mundur transportimin e materialeve dhe makinerive si nga Tirana, ashtu dhe nga Elbasani. 18 muaj ėshtė afati i pėrfundimit tė punimeve pėr tunelin e autorrugės Tiranė-Elbasan, me njė vlerė 83 milionė dollarė.

Deri tani, ēdo gjė ėshtė nė pėrputhje me kalendarin e punimeve dhe me axhendėn qė kompania ka me Drejtorinė e Rrugėve. Kjo bėn tė mundur, qė Tuneli tė jetė operativ pėr trafikun brenda vitit 2013. Pėrveē tunelit qė ėshtė investimi mė i rėndėsishėm i autorrugės Tiranė-Elbasan, do tė ndėrtohen segmentet nė hyrje dhe nė dalje tė tunelit.

Segmenti i parė ėshtė nga Unaza e Madhe deri te "Natyra e Qetė", segmenti i dytė nga "Natyra e Qetė" te tuneli dhe segmenti tjetėr, nga tuneli nė Elbasan. Vepra e dytė infrastrukturore mė e rėndėsishme nė vend, autorruga qė lidh kryeqytetin me kryeqendrėn e Shqipėrisė sė Mesme, Elbasanin shkurton mesatarisht 40 minuta kohėn qė duhet pėr tė shkuar nga Tirana nė Elbasan. Distanca mes dy qyteteve bėhet 31.17 km. Rruga do tė ketė katėr korsi, me 21 viadukte, 7 mbikalime dhe 4 nėnkalime.

Me njė numėr tė konsiderueshėm urash, disa prej tyre mė tė gjata se 400 metra. Shpejtėsia e udhėtimit do tė variojė nga 100 nė 120 km nė orė. Pėrfundimi i Autorrugės Tiranė-Elbasan, qė do tė kushtojė afro 360 milionė dollarė, do tė zgjidhė njė nga problemet mė madhore tė sistemit tė transportit nė vend, si tė mallrave ashtu dhe tė pasagjerėve, pasi sjell njė shkurtim tė ndjeshėm nė kohė, distancė dhe kosto tė transportit mes kryeqytetit dhe qytetit tė tretė nė vend.

Autorruga jo vetėm pėrgjysmon distancėn e qarqeve te tjera, por shumėfishon dhe potencialin turistik tė Tiranės, Elbasanit dhe Durrėsit si dhe bėn tė mundur eksplorimin dhe zhvillimin e tė gjitha potencialeve tė mėdha turistike tė kėsaj treve qė janė ndėr mė tė rėndėsishmet, ndėr mė tė bukurat.

http://www.rilindjademokratike.com/R...or/sociale.htm
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.1.2012, 21:48   12
Citim:
Olldashi: Prioritet pėr 2012, ndėrtimi i rrugės Tiranė-Elbasan

Ministri i Transporteve, Sokol Olldashi nė njė takim me mediat, tė zhvilluar sot, ka paraqitur analizėn e punės sė kėsaj ministrie pėr vitin qė sapo lamė pas dhe njė panoramė tė objektivave pėr vitin nė tė cilin sapo kemi hyrė. Nė fjalėn e tij, Olldashi deklaroi se prioritet i kėtij viti mbetet ndėrtimi i autorrugės Tiranė-Elbasan.

“Nėse do tė mė duhej ta pėrmblidhja me njė fjali do tė thotė se objektivi mė madhor do ishte dritė nė tunelin e Kėrrabės. Shumė shpejt, mė shpejt nga sa e mendoni ju do tė shohim dritė nė kėtė tunel, dhe do ndėrtohet e gjithė rruga Tiranė-Elbasan” tha Olldashi.

Gjithashtu, Olldashi shtoi se kėtė vit do tė tė investohet nė rrugė, ujėsjellėse, strehim dhe infrastrukturė. Olldashi ka numėruar detyrat qė do tė vazhdojnė e qė do tė nisin, duke renditur Levan Tepelenė, Fier Vlorė, by passi i Durrėsit, rrugė Shkodėr-Hani i Hotit, nisja e by pass Fier, vazhdimi Qukės-Qafė Plloc, ndėrtimi i Urės sė Matit etj.

http://sot.com.al/index.php?option=c...ome&Itemid=466
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 24.1.2012, 22:12   13
Citim:
Tuneli Tiranė- Elbasan, Ēota: Hapet nė qershor

41 pėrqind e tunelit Tiranė- Elbasan ka pėrfunduar. Kėtė ka bėrė tė ditur nė komisionin e Ekonomisė, nėndrejtori i rrugėve, Skėnder Ēota. Ai tha se po punohet me njė ritem prej 0.5-1 pėrqind nė ditė, ndėrsa nė qershor do tė nisė edhe betonimi i tunelit.

Ai tha se ndėrtimi i tunelit me dy pjesė kushton 84 milionė dollarė, ndėrsa pjesa tjetėr prej 210 milionė dollarėsh po ndėrtohen 24 kilometra rrugė. Ēota tha se terreni ėshtė i vėshtirė, por po punohet me ritme tė shpejta. Brenda shkurtit do tė lidhen kontratat pėr rrugėn. Ai tha se mes pesė projekteve ėshtė zgjedhur rruga mė e shkurtėr me kosto mė tė lartė.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/28722
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 13.2.2012, 21:58   14
Citim:
Ministri Olldashi nėnshkruan kontratėn pėr autorrugėn Tiranė-Elbasan

TIRANĖ- Ministri i Punėve Publike dhe Transportit Sokol Olldashi nėnshkroi sot kontratėn pėr ndėrtimin e autorrugės Tiranė-Elbasan me grupin Actor dhe Copri. Konkretisht nė segmentin nga Sauku deri nė dalje tė tunelit tė Kėrrabės dhe nga dalja e tunelit tė Kėrrabės deri nė hyrje tė qytetit tė Elbasanit.

Ministri bėri tė ditur se punimet pėr ndėrtimin e autorrugės Tiranė-Elbasan parashikohet tė mbyllen nė pranverė tė vitit 2013, ndėrsa vuri nė dukje se nė tunel ėshtė kryer 50 % e punimeve.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 20.3.2012, 19:17   15
Citim:
Tuneli i Qafė Krrabės, Olldashi: Pėrfundon nė muajin maj

TIRANE - Ministrat, i Transporteve, Sokol Olldashi dhe i Mbrojtjes, Arben Imami, tė shoqėruar dhe nga deputetė tė qarkut tė Elbasanit, kanė inspektuar sot punimet nė tunelin e Qafė Krrabės, pjesė e aksit Tiranė-Elbasan.

Ministri Olldashi bėri tė ditur se kanė pėrfunduar 66% e volumit tė punimeve tė pėrgjithshme, tė cilat pritet tė pėrfundojnė nė muajin maj.. Sipas Olldashit, mbeten pėr tu hapur dhe 700 metra tunel, ndėrsa rruga Tiranė-Elbasan do tė pėrfundojė nė pranverėn e vitit 2013.

http://www.balkanweb.com/bw_lajme2.p...&IDCategoria=1
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 4.4.2012, 21:51   16
Citim:
Noka: Tuneli i Kėrrabės hapet nė fund tė vitit

Emri:  tuneli_kerrabes_2012.jpg
Shikimet: 844
Madhėsia:  39,1 KBTuneli i Kėrrabės, pjesė e rrugės Tiranė – Elbasan, do tė hapet pėr automjetet nė fund tė kėtij viti. Ernest Noka, zėvendėsministri i Transporteve, duke raportuar mbi punimet nė Komisionin e Ekonomisė ka bėrė tė ditur se tuneli po pėrfundon pesė muaj para afatit.

“Me ecurinė e punimeve qė po kryhen aktualisht, parashikojmė qė punimet nė tunelin e Kėrrabės tė pėrfundojnė nė fund tė kėtij viti, do tė thotė pesė muaj para afatit, pasi ishte parashikuar, sipas kontratės, qė punimet tė mbaronin nė maj 2013. Ndėrsa e gjithė rruga Tiranė - Elbasan do tė mbarojė nė qershor tė vitit tė ardhshėm”, - ka deklaruar para deputetėve zėvendėsministri i Transporteve, Ernest Noka.

Firmat kontraktuese pėr ndėrtimin e rrugės Tiranė - Elbasan janė duke punuar me ritme shumė mė tė shpejta se ato tė fiksuara nė kontratė. Kjo ka bėrė qė punimet tė pėrparojnė, duke parashikuar qė tė pėrfundojnė totalisht nė fund tė kėtij viti.

Drejtori i Pėrgjithshėm i Rrugėve, Skėnder Ēotaj, tha se pėrshpejtimi i punimeve i dedikohet pėrvojės sė kompanisė “COPER”, e cila po bashkėpunon me firmėn kryesore ndėrtuese “Aktor”. Sipas tij, kjo firmė e njeh terrenin, pasi ka pėrvojė nė punimet e tunelit tė Rrėshen - Kalimashit.

Ēota tha se aktualisht ka pėrfunduar 75% e punimeve nė tunel, ndėrsa vlera e tunelit llogaritet 83,34 milionė dollarė. Nė total, ndėrtimi i rrugės Tiranė - Elbasan llogaritet 293 milionė dollarė.

http://www.standard.al/index.php/eko...-fund-te-vitit
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 23.4.2012, 21:14   17
Citim:
Nis autorruga Tirane-Elbasan

Emri:  begb69cy.jpg
Shikimet: 923
Madhėsia:  19,5 KBSipas kryeministrit, Sali Berisha i pranishėm ne inaugurim, ne 1 maj te vitit tjetėr, shqiptaret do kenė mundėsi, qe ta pėrshkruajnė segmentin, qe lidh kryeqytetin me Elbasanin, vetėm ne 31 kilometėr rruge.

Duke e cilėsuar tunelin si vepėr e 100-vjetorit te pavarėsisė, kreu i ekzekutivit ftoi opozitėn pėr njė vizite kolektive, ne rrugėn qe do shkurtoje 50 minuta kohe pėr udhėtaret. Ndėrsa disa banore te zonės, te cilėve u ka kaluar projekti i rrugės ne pronat e tyre, kane shfrytėzuar praninė e kryeministrit, pėr te kėrkuar rishikim te dėmshpėrblimit, dhe Berisha premtoi ta rishohe masėn e kompensimit.

Autorruga do te ketė katėr korsi, shtate mbikalime, e katėr nėnkalime, ndėrsa shpejtėsia e lėvizjes do te shkoje deri ne 120 kilometėr ne ore. Me pas punimet do te vijojnė me segmentin qukės – Qafe-Plloēe e sipas kryeministrit autorruga do te pėrfundoje brenda vitit 2017.

http://www.vizionplus.tv/index.php?o...ale&Itemid=211
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.6.2012, 21:49   18
Citim:
Hapet tuneli Tiranė-Elbasan, shkurtohet njė orė rrugėtim

Pak ēaste mė parė u hap tuneli i Kėrrabės, pjesė e autorrugės Tiranė-Elbasan i cili bėn bashkimin mes Tiranės dhe Elbasanit dhe shkurton ndjeshėm kohėn e vajtjes mes dy qyteteve.

Nė momentin e hapjes sė tij ishte i pranishėm kryeministri Sali Berisha, ministri i Transportit Sokol Olldashi dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė qeverisė dhe pushtetit vendor, raporton NOA.

Tuneli i Kėrrabės i cili u hap sot ndodhet nė njė largėsi prej 10 kilometrash nga Tirana dhe 10 kilometėr nga Elbasani.

Tuneli nė total kap njė gjatėsi 2,4 kilometra, ka dy tuba me nga dy korsi secila, me gjerėsi 8 metra dhe lartėsi 5 metra pėr secilin tunel.

Pas hapjes sė tunelit do vijojė puna pėr hapjen e rrugėve nė dy anėt e tunelit, ndėrsa shpejtėsia e ecjes nė tė do jetė 120 km/orė.

http://www.gazetaexpress.com/index.php?cid=1,18,83464
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 9.7.2012, 21:38   19
Citim:
Gjenden predha tė Luftės sė Dytė Botėrore

Njė sasi e konsiderueshme predhash tė vjetra, tė cilat sipas ekspertėve i pėrkasin kohės sė Luftės sė Dytė Botėrore, janė gjetur gjatė punimeve tė rrugės Tiranė-Elbasan, nė afėrsi tė komunės Bėrzhitė.

Mėngjesin e sė hėnės, mjetet qė po punojnė pėr gėrmimin e tokės, ku pritet tė kalojė autorruga Tiranė - Elbasan, kanė zbuluar edhe predhat e vjetra.

Policia ka rrethuar zonėn, nė pritje tė ekspertėve ushtarakė tė cilėt do tė bėjnė edhe shkatėrrimin e predhave.

Ata mendojnė se rreziku ėshtė minimal duke patur parasysh faktin qė predhat nuk mund tė shpėrthejnė, ndėrsa janė shumė larg nga zonat e banuara.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=176353
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 21.7.2012, 21:24   20
Citim:
Rruga Lushnjė- Berat, Olldashi: Gati punimet pėr lotet e tjera

Berat - Investimi qė po kryhet nė rrugėn Lushnjė-Berat, nė lotin e parė tė saj, po ecėn me rritme tė mira. Ministri i Transporteve Sokol Olldashi, duke inspektuar punimet nė kėtė rrugė, garantoi se Ministria po pėrgatit procedurat pėr lotet e tjera tė kėtij aksi tė rėndėsishėm. Nė 6 kilometrat e rrugės sė re qė nis nga rreth rrotullimi, nė hyrjen jugore tė qytetit tė Lushnjės dhe pėrfundon nė kryqėzimin e fshatit Kosovė, kompania ndėrtuese GPG ka pėrfunduar veprat e artit dhe pritet tė vijojė me asfaltimin e saj.

"Punimet po ecim mjaftė mirė, trajektoria e lotit tė parė ėshtė pothuajse e plotėsuar me shtresat e veta tė zhavorit mbetet pėr t'u hedhur shtresat e stabilizantit dhe paketa asfaltike. Ėshtė e rėndėsishme tė theksojmė se paralelisht me kėtė kontratė ministria e Punėve Publike ka inkorporuar edhe mirėmbajtjen e rrugės ekzistuese, rrugės sė vjetėr Lushnjė- Berat. Drejtoria e Pėrgjithėshme e Rrugėve po pėrgatitet programin e vet finaciar pėr tė tenderuar lotet e tjera tė kėsaj rruge me synimin qė nė vjeshtėn e kėtij viti tė fillojnė punimet edhe nga krahu tjetėr, nga Berati nė drejtim tė Lushnjės pėr tė shkurtuar afatin e realizimit tė kėtij objekti shumė tė rėndėsishmė"- tha Olldashi.

Ministri Olldashi tha se rruga Lushnjė -Berat ėshtė pjesa mė e rėndėsishme e njė investimi trekėndor qė qeveria Beisha po bėn nė kėtė zonė, bashkė me segemtnin Elbasan- Belsh- Kuēovė, pjesė e boshtit tė Jugut dhe me rikonstruksionin qė pritet sė shpejti nė aksin Fier- Rosovec- Berat. Rruga Lushnja- Berat ėshtė e gjatė 37 kilometra dhe ndėrtimi saj ėshtė ndarė nė disa lote.

http://news.albanianscreen.tv/pages/news_detail/43044
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:58.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.