Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 7.6.2009, 18:41   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim Fyejt e Neandertalėve


Fyej tė punuar nga copa ashti janė gjetur nė Haua Fteah (Libi), nė Divje Babe (Slloveni) dhe nė Prolom II (Krimea). Copės sė ashtit tė ariut tė shpellės i janė bėrė vrima. Fyelli nga Divje Babe ka katėr vrima, pra katėr nota muzikore.

Pėrveē kėsaj nė Schulensbroek (Belgjikė), dhe nė Riparo Mochi (Itali), janė gjetur copa guri me gdhendje nė formė zigzage, tė cilėt poashtu kanė shėrbyer si instrumente muzikore. Sipėrfaqjes sė gdhendur, i ėshtė rėnė me ndonjė copė (ashti, druri etj), dhe rezistenca nėpėr gdhendje ka dhėnė tinguj.

Nė bazė tė fakteve arkeologjike, Neandertalėt llogariten si shpikėsit e kėtyre dy instrumenteve.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	NeanderthalFLUTE.jpg
Shikimet:	169
Madhėsia:	48,1 KB
NNJ:	1710

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	orkneyflute.jpg
Shikimet:	210
Madhėsia:	15,4 KB
NNJ:	1711

http://home.entouch.net/dmd/music.htm
http://www.asa3.org/archive/ASA/199804/0109.html
http://www.greenwych.ca/fl-compl.htm

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 11.8.2009 nė 12:38.

  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:01.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.