Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 13.6.2009, 22:32   1

Shkrim i cituar Gjiri i Lalzit, vetėm 20 minuta nga autorruga Tiranė-Durrės


Listės sė plazheve i shtohet edhe Gjiri i Lalzit nė Durrės, i cili i kish mbajtur derimėtash pushuesit larg pėr shkak tė infrastrukturės sė dobėt rrugore, ndonėse plazhi ofron ujėra tė pastra dhe rėrė tė imėt.

Falė investimit tė qeverisė, ėshtė bėrė lidhja mes autorrugės Tiranė-Durrės dhe gjirit deri nė afėrsi tė Kepit tė Rodonit. Rruga e re ėshtė shkelur menjėherė nga pushuesit e parė teksa javėn e kaluar ka pasur dyndje tė mėdha tė automjeteve me targa tė Durrėsit dhe tė Tiranės.

Janė 22 kilometra rrugė dytėsore me parametra modernė, nga dalja e autorrugės nė Sukth, deri aty ku fillon plazhi nė Gjirin e Lalzit. Kjo distancė tashmė pėrshkohet pėr rreth 20 minuta nga pothuajse 2 orė qė duheshin mė parė, kohė kur mungonte krejt asfalti. Segmenti rrugor kalon nė Maminas dhe bashkinė Manėz duke iu shėrbyer dhe banorėve tė zonės.

http://www.tvklan.tv/lajmi.php?id=5583
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:30.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.