Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.6.2009, 16:12   1

Shkrim i cituar Perėndimor: Rriten pagat pėr 13'000 efektivėt e Policisė sė Shtetit


Punonjėsit e policisė sė Shtetit nė tė gjitha nivelet do tė pėrfitojnė rritje pagash nga data 1 maj. Kėshilli i Ministrave ka miratuar vendimin pėr rritjen e pagave mė shumė se 13 mijė uniformave blu nė tė gjithė vendin.

Rritja e pagave do tė bėhet sipas katėr niveleve nga ai i zbatimit, ku bėjnė pjesė nėninspektorėt, inspektorėt dhe kryeinspektorėt, tek nėnkomisarėt, komisarėt dhe drejtuesit e mesėm e tė lartė.

Kėshtu nėninspektorėt nga data 1 maj kanė njė pagė bazė pėr gradė prej 33'600 lekėsh nė muaj, nga 32'000 lekė qė ishte deri tani. Inspektorėt do tė pėrfitojnė njė pagė mujore prej 37'000 lekėsh nė muaj, ose 2'500 lekė mė shumė. Nė nivelin e zbatimit, kryeinspektorėt do tė pėrfitojnė pagėn mė tė lartė, pėr shkak tė gradės, 42'000 lekė ēdo muaj, nga 39'000 lekė qė merrnin mė parė.

Pagave bazė pėr gradė do t'iu shtohen edhe shtesat pėr natyrė tė veēantė pune dhe shėrbimi, si njėsi operative e vėzhgimi, specialistė tė policisė nė zonė, ku pėr kėto funksione shtesa nė pagė do tė jetė 5'500 deri nė 6'500 nė muaj. Ndėrsa pėr funksione tė forcės sė posaēme dhe oficerė tė Policisė Gjyqėsore pranė Prokurorisė pėr Krimet e Rėnda shtesa nė pagė arrin deri nė 17'500 lekė nė muaj.

Pėr punonjėsit e nivelit tė zbatimit qė ushtrojnė detyrėn nė funksione tė sigurisė publike si policia rrugore, qendra e emergjencave e sallave operative, ruajtja e siguria e objekteve, nė funksione ndalim paraburgimi, nė funksione organike tė Policisė Kufitare & Migracionit do tė ketė njė shtesė nė pagė nga 5'500 deri nė 6'500 lekėsh nė muaj.

Punonjėsit e nivelit tė parė drejtues ku pėrfshihen nga nėnkomisarėt tek kryekomisarėt do tė kenė paga qė variojnė nga 51'000 deri nė 81'000 lekė nė muaj, si dhe shtesat e natyrės sė veēantė tė punės dhe shėrbimit.

Nėnkomisarėt do tė kenė njė pagė mujore prej 51'000 nga 48'300 lekėsh nė muaj. Komisarėt nga 54'250 lekė nė muaj do tė marrin 56'000 lekė. Paga bazė pėr gradėn "Kryekomisar" do tė jetė 81'000 lekė nė muaj, deri tani kjo gradė kishte njė pagė mujore prej 80'900 lekėsh. Drejtuesit e nivelit tė mesėm nė polici do tė pėrfitojnė njė pagė bazė pėr gradėn qė mbajnė prej 93'000 lekėsh nė muaj, ose 600 lekė mė shumė. Ndėrsa pėr drejtuesit e parė tė Policisė sė Shtetit paga bazė pėr gradėn qė mbajnė do tė jetė 96'000 lekė nė muaj, ose 2'000 lekė mė shumė se aktualja.

Nė vendim ėshtė bėrė edhe njė shtesė e cila u jep mundėsi tė gjithė punonjėsve tė policisė, qė pranohen nė shkollėn bazė tė policisė qė gjatė kohės sė shkollimit tė pėrfitojnė nė masėn 60% tė pagės sė gradės "Nėninspektor", kur ka pėrfunduar arsimin e mesėm dhe 100% tė pagės sė po kėsaj grade, kur ka pėrfunduar arsimin e lartė.

Kjo gradė ka njė pagė bazė prej 33'600 lekėsh nė muaj. Nė kėtė kontekst, qeveria ka miratuar tarifat e reja tė kompensimit pėr tė gjithė ushtarakėt, tė cilėt jetojnė dhe punojnė larg vendbanimeve tė tyre.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=6&id=20863
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 06:12.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.