Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 22.6.2009, 22:25   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim 8500 p.e.s.: Kultura Lepenski Vir


Kultura Lepenski Viri u zhvillua gjatė Mezolitit, qė nga shkrirja e akullnajave deri me zbutjen e kafshėve dhe kultivimin e drithėrave dhe ėshtė paraardhėse e kulturės sė mėvonshme tė Vinēės. Nė mes kėsaj kulture dhe asaj tė Vinēės ka njė vazhdimėsi tė pandėrprerė. Ishte e lokalizuar nė rrethinat e Gjerdapit, aty ku pėrfundon fusha e Panonisė dhe fillon fusha e Vllahisė, nė kufirin e sotėm serbo-rumun.

Emri: mapa.jpg
Shikimet: 289
Madhėsia: 21,7 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 22:27   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Dy pamje nga rrethina e vendbanimit mesolitik.

Emri: lepenskivirphoto1.jpg
Shikimet: 302
Madhėsia: 52,1 KB

Emri: pamje.jpg
Shikimet: 261
Madhėsia: 11,1 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 22:32   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Prejardhja

Kjo kulturė u krijua nė vend, aty nė luginėn e Danubit dhe se nuk kishte prejardhje nga ndonjė vend tjetėr i largėt.
Citim:
The region of the middle and lower Danube Basin is not, however, a closed geographical area. It is closely linked, by the many tributaries of the Danube, with all the other areas of central and south-eastern Europe, which means that Lepenski Vir could be an integral part of the prehistory of all that extensive area. It is reasonable to assume, therefore, that the origins of the Lepenski Vir culture lie in the areas which are directly or indirectly linked to the Danube.
Europe's first monumental sculpture: new discoveries at Lepenski Vir -Dragoslav Srejović - Stein & Day - 1972

Raca

Njerėzit, bartės tė kėsaj kulture, ishin mjaft tė gjatė pėr kohėn, femrat mes. 163.32 kurse meshkujt 170.53 cm. Kishin njė ndėrtim tė rėndė (robust), karakteristikė e tipit tė mėhershėm, Neandertalit, ndonėse nė pėrgjithėsi i pėrkiste fazės kromanjone tė evoluimit njerėzor. Nė kėtė kohė veē ka qenė i pėrhapur gracilizimi i trupit tė njeriut nėpėr Europė (kalimi nga trupat e rėndė (robustė) nė trupa mė tė hollė).

Citim:
Eighty-four graves at Vlasac produced skeletal material from 117 individuals. Scattered finds of another 65 individuals came from all over the occupied area (Nemeskeri, 1978, pp.97-98). The general character of these remains, representing a tall (females 163.32, and males 170.53 cm), robust, Cro-Magnon-type population, with a tendency toward some gracilization as the, Mesolithic period drew to a close, (Nemeskeri and Szathmary, 1978, pp.178, 179) is consonant with the reports of the 37 individuals recovered from 30 graves at Padina (Zivanovic, S., 1974, p.153), and the 85 skeletons from Lepenski Vir (Nemeskeri, 1972, p.200). Gracilization, particularly of males, is a general trend throughout Europe in the late Upper Paleolithic and Mesolithic (Frayer, 1978).
B. Prinz,
Mesolithic Adaptations on the Lower Danube
Oxford: British Archaeological Reports
(1987)
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 22:41   4
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	toolsvlasac.gif
Shikimet:	330
Madhėsia:	38,0 KB
NNJ:	1752

1 = majė heshte
2 = thikė
3,4 = maja shigjetash
5 = gdhendės-lėmues,
6 = shati
7 = sėpatė,
8-9-10 = kazma,
Tė gjitha nga Vlasaci. Sipas Srejoviē dhe Letica 1978.
Photo: I. Radovanović, 'The Iron Gates Mesolithic'
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 22:43   5
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Sipas Bokonyi, S., 1970 'Animal remains from Lepenski Vir' nga hulumtimet e eshtrave tė kafshėve ka zbuluar shumė lloje tė kafshėve nė kėtė vendbanim mesolitik.

Katėr lloje janė shtėpiake: gjedhi i butė, delja, derri i butė dhe qeni. Ndėrsa nga kafshėt e egra qė janė gjuajtur pėr mish ose pėr gėzof janė njė mori: gjedhi primitiv, dhia, dreri, kaprolli, derri, gomari, macja e madhe, rrėqebulli, bukla, vjedulla, ariu i murrmė, ujku, dhelpėra, kastori, lepuri, shpezė dhe lloja tė ndryshme peshqish.

Pėrqindja mė e madhe e eshtrave i takonte:

Dreri 36.4 %
Peshqit 16.9%
Gjedhi i butė 15.8 %
Derri i egėr 8.9%
Gjedhi primtiv 7.3%
Qeni 5.9%
Delja e butė 3.4%

http://www.donsmaps.com/lepenski2.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 22:46   6
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Njerėzit e kėtij fshati mesolitik, kanė pasur njohuri tė thella pėr gjeometrinė.

Plani i kasolleve tė tyre siē shihet mė poshtė, kishte forma gjeometrike tė sakta.

Emri: arh5.jpg
Shikimet: 263
Madhėsia: 16,7 KB

Emri: redgreentriangle.gif
Shikimet: 357
Madhėsia: 16,3 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 22:49   7
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Pamje e rikonstruktuar e kasolles sė Lepenski Virit
Emri: hut.jpg
Shikimet: 274
Madhėsia: 20,5 KB


Pamje e skeletit tė kasolles
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	lepenskiroof.jpg
Shikimet:	252
Madhėsia:	81,1 KB
NNJ:	1756
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 22:56   8
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Njė plan i vendbanimit sė bashku me datimin e kasolleve me radiokarbon.
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	lepenskiplanill.gif
Shikimet:	320
Madhėsia:	35,6 KB
NNJ:	1757

Njė plan tjetėr qė pėrfshin nivelin Ia tė Lepenski Virit. Shtėpia nė tė kuqe ėshtė konsideruar si mė "e rėndėsishme" nga arkeologėt, ndoshta ndonjė prijės, ndėrsa pjesa me rreth tė kuq ėshtė tregu i fshatit.
Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	lepenskiiaplan.jpg
Shikimet:	249
Madhėsia:	17,5 KB
NNJ:	1758
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 23:04   9
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Skulpturat nga Lepenski Viri kanė njė formė tė njeriut tė dyzuar me peshk.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	skulpturė.jpg
Shikimet:	257
Madhėsia:	81,0 KB
NNJ:	1760

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	skulpturė (1).jpg
Shikimet:	258
Madhėsia:	64,1 KB
NNJ:	1761

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	skulpturė (2).JPG
Shikimet:	253
Madhėsia:	80,7 KB
NNJ:	1762

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	skulpturė (3).JPG
Shikimet:	252
Madhėsia:	48,4 KB
NNJ:	1763

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	skulpturė (4).JPG
Shikimet:	255
Madhėsia:	70,3 KB
NNJ:	1764

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 15.2.2012 nė 12:54.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 23:06   10
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Zbukurime grash

Emri: rruaza.jpg
Shikimet: 264
Madhėsia: 20,0 KB

Emri: rruaza (1).jpg
Shikimet: 266
Madhėsia: 16,2 KB


Njė shkop, me i gdhendur me vija tėrthore. Mund tė jetė pėrdorur pėr llogaritjen e kohės, llogaritje tregtare, ose ēfarėdo llogaritje tjetėr, apo mbase ka qenė njė skeptėr (simbol pushteti).

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	lepenskibatons.jpg
Shikimet:	258
Madhėsia:	23,8 KB
NNJ:	1767

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 22.6.2009 nė 23:10.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 23:14   11
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Pamje e rekonstruktuar e jetės sė pėrditshme nė Lepenski Vir

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	lepenskivirart2.jpg
Shikimet:	253
Madhėsia:	98,7 KB
NNJ:	1768
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 22.6.2009, 23:16   12
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Burime tė shfrytėzuara:

http://www.donsmaps.com/lepenski.html
http://www.umiacs.umd.edu/users/lpv/YU/HTML/vir.html
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.7.2009, 09:59   13
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Citim:
Nė epokėn e mezolitit (guri i mesėm) 10 000 - 7 000 vjet p.e.re ndodhėn ndryshime tė mėdha nė florėn dhe nė faunėn e kontinentit, rrjedhimisht edhe nė territorin e Ballkanit. U zhdukėn tė gjitha kafshėt tipike tė pleistocenit, si mamuthi, rinoceronti etj., kurse njė pjesė e kafshėve qė vazhduan tė jetonin ndryshuan pėrhapjen gjeografike. Nė kushtet e reja gjeo-klimatike, njeriu i mezolitit filloi tė kalojė nga ekonomia qė mbėshtetej nė gjuetinė e mbledhjen e produkteve tė gatshme, nė fillimet e bujqėsisė e tė blegtorisė primitive.

Epoka e mezolitit dallohet nga ajo e paleolitit edhe prej veglave tė punės, tė cilat janė bėrė nga ashkla stralli shumė tė vogla me forma tė rregullta gjeometrike, si trekėndėsha, trapezoidale, nė formė segmenti etj., me pėrmasa tė vogla 4-6 cm, ndaj quhen mikrolite.

Nė territorin e Shqipėrisė vendbanime mezolitike janė zbuluar nė shpellėn e Konispolit (Konispol II) dhe nė Kryegjatė. Nė tė dyja kėto vendbanime veglat prej stralli janė tė cilėsisė shumė tė mirė, kanė forma tipike mezolitike, me retush tė imėt tė cilėsisė sė lartė. Nė Konispol ato janė datuar saktėsisht nė vitet 8500 p.e.sonė (nė bazė tė C14).

Me epokėn mezolitike lidhet pjesėrisht edhe vendbanimi i Vlushės (rrethi i Skraparit), ku janė zbuluar vegla stralli tipike mezolitike. Kėto vegla janė gjetur sė bashku me fragmente enėsh shumė primitive, fakt qė e daton Vlushėn nė fillimet e epokės neolitike. Sidoqoftė, ato i takojnė njė kulture me tradita tė forta mezolitike, dhe Vlusha pėrfaqėson njė kulturė qė vė nė lidhje tė drejtpėrdrejtė epokėn e mezolitit me fillimet e epokės sė neolitit. Tė marra sė bashku, Konispoli II, Kryegjata dhe Vlusha, pėrbėjnė njė dėshmi tė rėndėsishme pėr formimin e kulturės neolitike nė territorin e Shqipėrisė.
http://historia.shqiperia.com/iliret..._primitive.php
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:13.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.