Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 24.6.2009, 10:25   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Rudapithecus hungaricus


Citim:
10.5 My: Rudapithecus hungaricus [g] individuals in the Basin; a few individuals are known from the neighbourhood of the town Rudabįnya. (The site was then the shore of a tepid inland sea.) Rudapithecus hungaricus seems to be near to the common ancestor of Homo, Pan & Gorilla (which all should be classified now into Genus Homo), so human history in the Basin started with him [6].
10.500.000 vite mė parė. Individė tė species Rudapithecus Hungaricus, njė lloj hominidi nė Fushėn e Panonisė. Nė vendin ku janė gjetur eshtrat, Rudabanja, ishte bregu i detit tė atėhershėm panonik.

Emri:  rudapithecus_hungaricus.jpg
Shikimet: 169
Madhėsia:  16,7 KB

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	rudapithecus_hungaricus (1).jpg
Shikimet:	140
Madhėsia:	91,3 KB
NNJ:	1775

http://www.rmki.kfki.hu/~lukacs/hungaria.htm
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:02.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.