Kthehu   Kreu > TM > Marrėveshje
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 26.6.2009, 11:45   1
Jonian
 

Pyetje Disa rregulla tė shqipes?


Pėrshėndetje tė gjithėve.Mė falni nėse tema ime nuk ėshtė nė vend tė pėrshtatshėm.

Ju kėrkoj sot njė nder qė do tė ndihmonte shumė nė forumet e sotme shqiptare.Unė jam pjesė e webmaster.al por ēdo ditė po na shfaqen probleme skandaloze me gjuhėn shqipe.

Nga ju kėrkoj me lutje njė spjegim tė vogėl tė gjėrave kryesore shqip qė t'ua bėjmė tė ditur tė gjithė pjesmarrėsve dhe tė mėsohen edhe ata tė flasin shqipen e duhur.

Gjithashtu do tė kujdesem qė tė publikohet edhe nė shumė faqe tė tjera.

Ndryshuar sė fundmi nga Jonian : 1.7.2009 nė 21:42.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 27.6.2009, 17:05   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Problemi mė skandaloz ėshtė alfabeti.

Kėtu shkarkohet prektora (tastatura) shqip:

https://vargmal.org/shqip/

I ka germat Ė dhe Ē

Problem tjetėr ėshtė pėrdorimi i fjalėve tė huaja. Kjo varet nga pėrgatitja arsimore e individit.

Sa i pėrket dialekteve mė mirė ėshtė tė flitet nė dialekte qė tė kenė njerėzit mundėsinė t'i njohin.

Kėtu ėshtė edhe njė fjalor i gjuhės shqipe:
https://vargmal.org/dan1681
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 28.6.2009, 02:14   3
fronti polar
MBARĖVAJTJA
veri-jug
 
fronti polar
 
Anėtarėsuar: 7.2006
Jonian, problemi kryesor qė haset shpesh nė konvecione ėshtė kapitalizimi i fjalėve. Pėr kėtė kemi dhėnė disa sqarime kėtu: https://vargmal.org/dan283. Nėse keni nevojė pėr njė pėrmbledhje tė rregullave drejtshkrimore, mė thuaj kėtu dhe do pėrpiqemi tė pėrpilojmė diēka brenda korrikut.

Siē e tha dhe Shqipja lart, e para fare qė duhet bėrė, ėshtė tė shkruhet me alfabet shqip. Pa shkruar me alfabet shqip, rregullat janė njėsoj sikur s'vlejnė.

Ndėrsa pėr terminologji informatike, kėtu nė VG kemi shqipėruar nė mėnyrė tė pavarur disa terma. P.sh. login - njoftim, logout - ēnjoftim, cookie - vėzhgor, avatar - dallojė, smilie - ndijėz etj.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 1.7.2009, 14:06   4
Jonian
 
Faleminderit pėr pėrgjigjet.Atė qė kėrkoja e gjeta kėtu https://vargmal.org/dan283 . Problemi kryesor ėshtė zgjidhur nė tė dyja pikat e asaj ēėshtje.Faleminderit dhe mė falni qė ndoshta nuk pėrdora kėrkimin para se tė hapja kėtė ēėshtje.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:43.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.