Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.7.2009, 06:58   1

Shkrim i cituar METE: Burimet ujore do tė shfrytėzohen dhe pėr ujė tė pijshėm


Interesi ėshtė shfaqur me projekte tė ndryshme nė Ministrinė e Ekonomisė, Tregtisė dhe Energjetikės nga investitorė qė kėrkojnė tė shfrytėzojnė burimet ujore krahas veē pėrdorimit pėr HEC-e edhe pėr furnizim me ujė tė pijshėm.

Shteti Perėndimor ka shfrytėzuar deri tani mė pak se 40% tė totalit tė burimeve tė saj ujore. Shfrytėzimi i kėtyre burimeve ėshtė rritur ndjeshėm gjatė tre viteve tė fundit. Njė numėr i madh koncesionesh janė dhėnė pėr ndėrtimin e hidrocentraleve, ku qeveria ka lidhur kontrata pėr 103 tė tilla, me kapacitet prej 1'000 MW nė investime qė kalojnė 2.1 miliardė eurot.

http://www.gazetametropol.com/tekst.php?idt=60563
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 00:03.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.