Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Viruset
 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.7.2009, 07:45   1

Shkrim i cituar Perėndimor: 95% e sistemit financiar pėrbėhet nga bankat


Sistemi financiar nė shtetin Perėndimor pėrfaqėsohet nė pjesėn dėrrmuese tė tij nga ai bankar. Njė situatė qė ėshtė e ngjashme edhe nė vendet e tjera tė rajonit. Nga tė dhėnat e "Bankės sė Shqipėrisė" rezulton se veprimtaritė e sektorit bankar llogariten nė rreth 95% tė veprimtarive tė sektorit financiar, ose rreth 80% tė PBB-sė. Pjesa tjetėr pėrbėhet nga kompanitė e sigurimit, njė treg qė edhe pse ėshtė zhvilluar me rime tė shpejta gjatė viteve tė fundit, pėrsėri konsiderohet modest krahasuar me vendet e tjera. Ndėrsa sistemi privat i pensioneve nuk ėshtė zhvilluar ende nė shtetin Perėndimor.

Pėr sa u pėrket bankave, vendi ynė ka njė ndėr sistemet mė tė konsoliduara nė rajon, me njė numėr tė madh degėsh dhe mė shtrirje tė konsiderueshme gjeografike.

Sipas tė dhėnave tė "Bankės sė Shqipėrisė", sektori bankar vendas numėron 16 banka me rreth 500 degė, tė gjitha private dhe ku mbizotėron kapitali i huaj. Nga ana tjetėr, hyrja nė Shqipėri Perėndimore e grupeve tė mirėnjohura bankare europiane nga Austria, Greqia, Italia dhe Franca ėshtė shoqėruar me konsolidimin e industrisė bankare.

http://www.gazeta-agon.com/mat.php?idm=8749&l=a
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:47.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.