Kthehu   Kreu > Karantinė (NDR) > Organizmi > Infrastrukturė
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 5.7.2009, 07:45   1

Shkrim i cituar ShP: Sistemi i ri doganor shkurton procedurat pėr biznesin


Ekspertėt e administratės doganore shpjegojnė se ky sistem kompjuterik ėshtė efikas pėr pėrpunimin e ngarkesave, si dhe shkurton procedurat, qė prej kohe, kanė qenė barrė pėr bizneset importuese dhe eksportuese. Me vendosjen e sistemit tė ri, koha qė njė biznes shpenzon nė pikat doganore ėshtė shkurtuar ndjeshėm.

Nėpėrmjet sistemit tė gjitha deklaratat e import-eksportit dhe tranzitit kryhen tashmė nė rrjet nė gjithė degėt doganore, nė pėrputhje me standardet dhe praktikat mė tė mira evropiane dhe ndėrkombėtare. Ky sistem, pėrbėn shtyllėn kurrizore tė operacioneve moderne qė pėrdorin doganat shqiptare drejt modelit "njė sportel", duke u bėrė pjesė e njė grupi tė pėrzgjedhur vendesh, qė operojmė me njė sistem tė tillė tė pėrparuar.

http://www.gazeta-agon.com/mat.php?idm=8750&l=a
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 23:33.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.