Kthehu   Kreu > D1 > Punishte > Tė reja
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.5.2009, 08:06   1

Shkrim i cituar Dibėr: Muzeu i harruar i Kastriotit


Citim:
Muzeu i harruar i Skėnderbeut

Nė Sinė tė Dibrės, fshatin ku lindi Heroi ynė Kombėtar, ndodhet nė gjendje tė mjerueshme Muzeu Kombėtar “Gjergj Kastrioti Skėnderbeu". Ky muze ėshtė ndėrtuar nė vitin 1978, nė kuadėr tė 510-vjetorit tė vdekjes sė Heroit Kombėtar dhe 100-vjetorit tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, pas viteve ‘90, i lėnė jashtė vėmendjes sė strukturave qeveritare, nisi tė shkatėrrohej gradualisht.

Banorėt e Sinės nė Komunėn e Arrasit, japin alarmin pėr prishjen e muzeut, i cili gjendet i vetmuar nė njė cep tė fshatit, i mbyllur me dry.

Fshatarėt tregojnė se muzeu ka qenė nė gjendje shumė tė mirė, por pas viteve ’90, filloi tė shkatėrrohej dhe nuk ėshtė ndėrmarrė asgjė pėr restaurimin e tij.

Muzeu ėshtė shndėrruar nė njė lloj gėrmadhe, nė tė cilin nuk ka mbetur asgjė nga mos kujdesi dhe mungesa e mbikėqyrjes, ajo qė shihet aty janė vetėm pjesėt e mbetura xhamave tė thyera.

Asllan Pira, drejtor i shkollės fshatit Sinė, vendlindjes sė Heroit Kombėtar, Gjergj Kastrioti Skėnderbeu, ndjehet shumė i shqetėsuar pėr gjendjen nė tė cilėn ndodhet muzeu, i cili ėshtė shpallur kombėtar dhe administrohet nga vetė Ministria e Kulturės. Por prej vitesh ka hequr dorė, duke e lėnė atė nė mėshirė tė fatit. Drejtuesit e Komunės Arras, nuk tregojnė interesin e duhur pėr tė biseduar me Ministrinė e Kulturės pėr mirėmbajtjen e muzeut, pasi ai ėshtė kombėtar dhe me vlera tė spikatura historike.

http://www.botasot.info/?gjuha=0&category=15&id=15739
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 13:42.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.