Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 9.7.2009, 08:31   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim 2000 p.e.s.: Popujt e detit


Emri:  popujt e detit.jpg
Shikimet: 446
Madhėsia:  37,1 KB


Me emrin 'popujt e detit' nė histori njihen fise pellazge nga njė hapėsirė shumė e gjerė e Mesdheut, qė invaduan Lindjen e Afėrme dhe Egjiptin nė fund tė mileniumit tė II p.e.s. Ky ishte invadimi mė i fortė para Lekės sė Madh.

Nga kėto fise i pari qė ėshtė pėrmendur ėshtė fisi i Lykianėve nga Lykia, nė obeliskun e Byblosit, (2000-1700 pes). Mbishkrimi pėrmend Kukunis i biri i Lukkės (lykian).

Mes 'popujve tė detit' pėrmenden:

Lukka - lykianėt
Shardana - sardėt (Sardenjė)
Danuna - danajtė
Karkisha - Kilikia ose Karia
Labu, Libu - liburnė, lapitė, labeatė, labė ?
Ekwesh - akejtė
Teresh - tyrsenė (Lidia)
Shekelesh - sikelėt (Sicili)
Meshwesh - mysėt
Tjeker - teukrėt
Weshesh - Wilusa (Trojė)
Peleset - filistinėt

http://www.salimbeti.com/micenei/sea.htm

Ndryshuar sė fundmi nga Kandhaon : 9.7.2009 nė 08:34.

  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 14.7.2009, 16:36   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Invadimi i popujve tė detit, paraqet njė shkallė tė lartė tė organizimit tė pellazgėve. Ky invadim ėshtė paraprirė nga njė besėlidhje e fortė mes fiseve tė ndryshme pellazge, madje edhe aso qė kishin qenė nė luftė mes vete si trojanėt e akejtė. Besėlidhja u lidh mes fiseve qė banonin nė vise shumė tė largėta nga njėri tjetri.

Shtyp mbi foto pėr pėrmasat origjinale

Emri:	popujt e detit.JPG
Shikimet:	279
Madhėsia:	38,3 KB
NNJ:	1842
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 05:04.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.