Kthehu   Kreu > D1 > Ligji i Maleve I
Tituj tė ngjashėm

 
Pėrdorimi i ēėshtjes
I vjetėr 10.7.2009, 15:12   1
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,

Punim 4000 p.e.s.: Kultura Danubiane


Kulturė neolitike qė shtrihej nė njė hapėsirė tė madhe tė Evropės, nė veri dhe perėndim tė lumit Danub, rreth mileniumit tė 5 p.e.s. Bujqėt me gjasė praktikonin djegien e pyjeve pėr tė shtuar tokat e punės dhe hiri pėrdorej si plehėrues. Mbilleshin elbi dhe njė lloj gruri primitiv, ndėrsa nga kafshėt shtėpiake mbaheshin shumė sosh, mė sė shumti gjedhet. Enėt keramike zbukuroheshin me vija paralele nė formė spirale dhe meandri.

http://www.britannica.com/EBchecked/...44/LBK-culture

Emri:  LBK-.jpg
Shikimet: 168
Madhėsia:  39,5 KB
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.7.2009, 15:33   2
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Kjo e ka zanafillėn tek pjesa jugore aty nė Panoni, dhe gjasat mė tė mėdha janė qė ka prejardhje nga popullėsia e Ballkanit ku vendbanimi mezolitik nė Lepenski Vir mund tė ketė qenė njė pikė kalimtare nė dyndjen drejt veriperėndimit, pėrgjatė Danubit.

Disa citime nga Karlton Kuni nė kapitullin "bartėsit e kulturės Danubiane":

Citim:
Luginat lumore tė populluara nga Danubianėt fillimisht duhet tė kenė qenė pa njerėz. Kėta njerėz punonin tokėn me shati dhe kafshėt e tyre ishin lopa, delja dhe derri. Indeksi cefalik shkon nga 68 deri 81 me mesataren prej 73.6
Siē shihet nė kėtė hapėsirė njė pakicė e vogėl njerėzish ishin brakicefalė, ngaqė raca dinarike ende nuk ishte stabilizuar nė kėtė vend. Do tė nevojiten edhe dy mileniume qė individėt dinarikė tė mbijetojnė kundrejt tė tjerėve si pėrshtatje ndaj ambientit. Ndėrkohė nė krahina tjera si psh nė hapėsirėn e kulturės sė Tripoljes, raca ishte pothuajse plotėsisht dinarike.
  Pėrgjigju duke cituar
I vjetėr 10.7.2009, 17:38   3
Kandhaon
anėtar/e
 
Kandhaon
 
Anėtarėsuar: 8.2006
Vendndodhja: Nė breshta, mes bredhave,
Motive me formė kryqi me njė romb nė qendėr dhe katėr krahė trekėndėsh, nga Keramika Lineare e Ēekisė, milen.6-fillim i milen.5 p.e.s. Sipas Gimbutas 1974

Emri:  swastika.jpg
Shikimet: 176
Madhėsia:  4,1 KB

http://arheologie.ulbsibiu.ro/public...5/2merlini.htm

Simbole krejtėsisht tė njėjta me kėto, janė gjetur edhe tek kultura e Vinēės, qė dėshmon pėr njė popull tė vetėm qė i zhvilloi kėto kultura.
  Pėrgjigju duke cituar
Merr pjesė nė diskutim

Ora nė Shqipėri ėshtė 01:14.

Pajtim RSS
Vargmal © 2001 - 2019
Dijeni · Prektora · Pyetje · Kreu

Redaksia: kontakt@vargmal.org
Drejtbotimi: Lėnda e hasur kėtu mund tė pėrdoret nė ēdo mjet pėrcjellės, me kusht qė tė pėrmendet se ėshtė marrė nga faqja vargmal.org ose qė tė jepet vendndodhja e saktė e plotė brenda kėsaj faqeje. Nėse lėnda e hasur nė kėtė faqe dėshirohet tė pėrdoret pėr arsye qė tejkalojnė drejtpėrdorimin dhe drejtbotimin, kėrkohet leje e posaēme pas marrėveshjeje me mbarėvajtėsit dhe/ose krijuesit.
Drejtpėrdorimi: Veē tė tjerash, nė kėtė faqe paraqitet lėndė me tė drejta krijuesi, pėrdorimi i sė cilės nuk ėshtė miratuar gjithnjė gjegjėsisht prej mbajtėsit tė tė drejtave. Megjithatė lėnda shtjellohet nė pėrpjekjen tonė pėr njohjen, kuptimin, bashkėfjalimin e arsimimin rreth ēėshtjeve qė kanė tė bėjnė me mjedisin, botėkuptimin, shkencėn, shoqėrinė njerėzore nė pėrgjithėsi dhe shoqėrinė shqiptare nė veēanti. Mendojmė se ky pėrbėn pėrdorim tė drejtė sipas ligjit nr. 9380, dt. 28.4.2005, nenet 9, 26, 27. Nė lidhje me ēka pararendi, paraqitja kryhet pa pėrfitim tregtar ndaj atyre qė kanė shprehur interes paraprak pėr marrje njohurish pėr arsye kėrkimore, arsimore a pėrdorimi vetjak nė pėrputhje ligjin.